Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

krypto giełda

Rynek handlu i pożyczania kryptowalut w Polsce tradycyjnie wiąże się z pewnym sceptycyzmem obejmującym także polskich urzędników państwowych publicznie wyrażających swoje obawy dotyczące ryzyka związanego z kryptowalutami. W chwili obecnej około 900 tysięcy osób posiada w Polsce kryptowaluty, co stanowi około 2,5 procent populacji. Szersza adopcja kryptowalut nad Wisłą może zostać osiągnięta poprzez rozwianie negatywnych konotacji wokół branży.

Polskie organy regulacyjne, podobnie jak te w innych krajach, są w trakcie próby wdrożenia zasad i regulacji dotyczących walut cyfrowych w regionie. Premier Mateusz Morawiecki wzywa nawet do wprowadzenia zakazu handlu kryptowalutami jako takimi. Niechęć do kryptowalut wywołała niepokój wśród potencjalnych inwestorów i handlowców, którzy nie są pewni, jak dokonywać bezpiecznych wyborów inwestycyjnych w aktywa cyfrowe. Istnieje kilka kluczowych elementów, które mogą pomóc polskiemu inwestorowi obniżyć ryzyko podczas wchodzenia w świat handlu kryptowalutami.

 

Dokonaj researchu przed zakupem

Niewprawnemu inwestorowi kryptowalutowemu łatwo jest zgubić się w chaosie i nabrać na oszustwo lub zaufać niewłaściwej giełdzie. Aby uniknąć takich trudności, kluczowe jest zbadanie wybranej przez siebie kryptowaluty przed rozstaniem się z gotówką. Jeśli nie rozumiesz, w co inwestujesz, prawdopodobnie podejmiesz złe decyzje i stracisz pieniądze. Nie inwestuj w kryptowalutę tylko dlatego, że z dnia na dzień zyskała popularność w Internecie i martwisz się, że przegapisz szansę na szybki wzrost. Zamiast tego znajdź whitepaper projektu i zapoznaj się z nim. Whitepaper projektu nakreśla jego cel i sposób, w jaki ma on przynieść korzyści inwestorom.

Reklama

W kolejnym kroku zbadaj obecność projektu w sieci. Sprawdź, czy jest on aktywny na Twitterze, Reddicie lub Discordzie? Jeśli nie, poszukaj gdzie indziej możliwości inwestycyjnych. Pamiętaj, że legalne projekty kryptowalutowe są aktywne i przejrzyste, a także udostępniają szczegółowe analizy i statystyki dotyczące swojej kryptowaluty i blockchaina.

 

Wybierz właściwą giełdę

Po dokonaniu wyboru projektu i tokena, w który planujesz zainwestować, następnym krokiem jest wybór odpowiedniej giełdy kryptowalutowej do zakupu, handlu i przechowywania aktywów. Może to być zniechęcający proces, z przytłaczającą ilością alternatyw do wyboru. Dla wielu osób scentralizowana giełda oferuje najbardziej dostępną drogę do kryptowalut, a dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele takich, które cenią bezpieczeństwo i przejrzystość dla swoich użytkowników. Istnieją sprawdzone sposoby, aby na taką trafić.

Jednym z nich jest sprawdzenie, czy interesująca cię giełda udostępnia Proof of Reserves (PoR). PoR, czyli publiczne poświadczenia rezerw, to sposób weryfikacji, że instytucja (np. giełda kryptowalut) posiada wystarczające rezerwy zabezpieczające wszystkie salda klientów. Działa to jak zawór bezpieczeństwa dla klientów, zapewniając ich, że firma kryptowalutowa nie jest zagrożona kryzysem płynności i że klienci mogą wycofać swoje fundusze w dowolnym momencie. Klienci powinni z kolei upewnić się, że istnieją fundusze ochrony ich kapitału, z których mogą skorzystać przy wyborze giełdy. Fundusz ochronny chroni klientów przed skradzionymi lub utraconymi aktywami lub jakąkolwiek podejrzaną aktywnością na koncie użytkownika poza jego kontrolą i może być przydatnym narzędziem dla młodych inwestorów.

 

Poznaj najlepsze metody przechowywania aktywów

Reklama

Ustalenie najlepszych sposobów przechowywania swoich cyfrowych aktywów może być trudne. Kiedy kupujesz kryptowalutę na giełdzie, w aplikacji lub u brokerów giełdowych, zazwyczaj jest ona umieszczana w portfelu powierniczym, który podmioty te kontrolują. Oznacza to, że giełda lub aplikacja przechowuje klucz prywatny i jest odpowiedzialna za ochronę środków użytkownika. Mimo to, warto zrozumieć podstawy bezpiecznego przechowywania aktywów cyfrowych - a żeby to zrobić, musisz zrozumieć czym jest gorący (hot wallet storage) i zimny portfel (cold wallet storage) kryptowalutowy.

Główna różnica między gorącymi a zimnymi portfelami polega na tym, że gorące podłączone są do Internetu za pośrednictwem komputera lub telefonu, podczas gdy zimne portfele są urządzeniami sprzętowymi, które mogą przechowywać dane w trybie offline. Istnieją plusy i minusy obu tych rozwiązań. Gorące portfele są na przykład łatwiejsze w użyciu, ale bardziej podatne na ataki online. Zimne portfele, z drugiej strony, są zaprojektowane tak, aby były odporne na ataki hakerskie, ale kompromisem jest to, że Twoje aktywa są mniej płynne i trudniejsze do szybkiego obrotu.

Ostatecznie, jeśli jesteś zainteresowany zarówno bezpieczną, jak i wygodną metodą przechowywania kryptowalut, hybryda obu rozwiązań będzie najlepszym wyborem.

 

Opanuj sposoby działania w świecie kryptowalut

Podobnie jak wszystko inne, wejście i poznanie nowego rynku wymaga czasu. Istnieją jednak pewne wskazówki, z których mogą skorzystać nowi lub niedoświadczeni inwestorzy, wchodząc w przestrzeń kryptowalut. Idealny dla nowych inwestorów jest na przykład copy trading, ponieważ pozwala zbudować zautomatyzowany mechanizm do dokonywania transakcji poprzez kopiowanie decyzji inwestycyjnych doświadczonego handlowca, któremu możesz zaufać. Zasadniczo niweluje to potrzebę ciągłego analizowania cen kryptowalut i trendów rynkowych. Taka oferta jest obsługiwana przez niektóre giełdy kryptowalut i może ułatwić przejście do handlu aktywami cyfrowymi dla osób nieposiadających wcześniejszego doświadczenia.

Reklama

 

Mając to wszystko na uwadze, ważne jest, aby pamiętać, że dochowanie należytej staranności jest zawsze wymagane podczas pracy z niestabilnymi aktywami, takimi jak kryptowaluty. Nie inwestuj przed zbadaniem projektu i nie pomijaj zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa żadnej giełdy lub brokera, z którego korzystasz. I pamiętaj, jeśli podejdziesz do sprawy odpowiedzialnie, kryptowaluty mogą okazać się dla ciebie doskonałą formą inwestycji z potencjalnie wysoką stopą zwrotu.

 

Gracy Chen, dyrektorka zarządzająca Bitget

Czytaj więcej