Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kredyty konsumenckie

Zaostrzenie netto standardów kredytowych było mniejsze niż w III kwartale 2023 roku (16%), ale zasadniczo zgodne z oczekiwaniami banków w tym kwartale (procent netto 12%). Jednocześnie utrzymał się znacznie powyżej średniej historycznej (5%) i przyczynił się do zacieśnienia narastającego od początku cyklu podwyżek. Standardy kredytowania wzrosły w czterech największych gospodarkach strefy euro.

Większa percepcja ryzyka i niższa tolerancja ryzyka banków przyczyniły się głównie do zaostrzenia kryteriów netto udzielania kredytów konsumenckich (zob. wykres 12 i tabela 9).

Wiązało się to głównie z postrzeganiem przez banki perspektyw gospodarczych i wiarygodności kredytowej konsumentów. Koszt funduszy banków i ograniczenia bilansowe miały zasadniczo neutralny wpływ.

W pierwszym kwartale 2024 banki strefy euro spodziewają się dalszego zaostrzenia netto kryteriów udzielania kredytów konsumenckich i innych kredytów dla gospodarstw domowych (procent netto na poziomie 11%), zwłaszcza w Niemczech.

Reklama

 

Zobacz także: Recesja w Niemczech wielce prawdopodobna. Problemy przemysłu i kryzys budżetowy

 

 

unknown.jpgunknown.jpg

Uwagi: Patrz uwagi do wykresu 1. „Koszt funduszy i ograniczenia bilansowe” to średnia nieważona „kapitału banków i kosztów związanych z pozycją kapitałową banków”, „dostępem do finansowania rynkowego” i „pozycją płynnościową”; „Postrzeganie ryzyka” to średnia nieważona „ogólnej sytuacji gospodarczej i perspektyw”, „wiarygodności kredytowej konsumentów” oraz „ryzyka wymaganego zabezpieczenia”; „konkurencja” to średnia nieważona „konkurencji ze strony innych banków” i „konkurencji ze strony podmiotów niebędących bankami”. Wartości procentowe netto „pozostałych czynników” odnoszą się do średniej z pozostałych czynników, które banki wymieniły jako mające wpływ na zmiany standardów kredytowych.

Reklama

 

 

unknown.jpgunknown.jpg

 

Czytaj więcej