Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kredyty bankowe i inne formy finansowania chomikuj

Kredyty bankowe o zmiennym oprocentowaniu nadal notowały wyniki, jakich spodziewalibyśmy się na wczesnych etapach ożywienia. Stopy zwrotu od początku roku są solidne, emisje wzrosły, podobnie jak popyt ze strony sektora CLO i funduszy dla inwestorów indywidualnych. Spready utrzymywały się na zrównoważonych poziomach w minionym kwartale, wykazując stabilność na tle innych klas aktywów, podobnie jak miało to miejsce w przeszłości.

Choć ostatnio zawężanie się spreadów nieco wyhamowało,

trzyletnie marże dyskontowe we wszystkich kategoriach ratingowych są węższe w porównaniu ze średnimi pięcioletnimi i 10-letnimi, choć wciąż szersze niż przed bieżącym cyklem. Przewidujemy, że poprawa warunków technicznych i fundamentalnych sprowadzi średnie spready do tych, a prawdopodobnie nawet węższych poziomów, zważywszy na bezprecedensową płynność w systemie, brak stałodochodowych alternatyw generujących dodatni dochód, oczekiwania wzrostu rekordowo niskich stóp procentowych oraz umiarkowane perspektywy fundamentalne. Znaczący wzrost nowej podaży netto przyczynił się do bardziej umiarkowanych warunków technicznych.

Według danych na 18 czerwca, wartość emisji sięga obecnie 456,2 mld USD,

a wartość netto refinansowania i przeszacowania sięga 168,9 mld USD, co oznacza wzrost o 153% rok do roku.34 Spodziewamy się utrzymania popytu ze strony inwestorów, w warunkach obaw wokół inflacji i wzrostów stóp. Fundusze kredytowe od 23 tygodni z rzędu notują dodatnie przepływy kapitału (według danych z 18 czerwca), a wartość napływającego kapitału od początku roku sięgnęła 25,0 mld USD.35 Emisje instrumentów CLO nadal są ważnym źródłem popytu; w kwietniu zanotowano największą łączną miesięczną emisję tych papierów w historii. Po bezprecedensowym osłabieniu w związku z pandemią koronawirusa w okresie ostatnich 12 miesięcy, fundamenty kredytowe prawdopodobnie zanotują znaczącą poprawę w pozostałych miesiącach 2021 r.

W warunkach stabilizacji czynników fundamentalnych

i nieprzerwanie otwartych rynków kapitałowych dla emitentów szukających możliwości refinansowania długu lub zgromadzenia dodatkowej płynności, wskaźniki niewypłacalności nadal były obniżone. Wskaźnik niewypłacalności za okres ostatnich 12 miesięcy do końca maja wyniósł 2,4%, w porównaniu z 4,1% w styczniu i szczytowym poziomem 4,9% we wrześniu. W ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewamy się spadku wskaźnika niewypłacalności do bardziej umiarkowanego poziomu 2,29% według wartości nominalnej (oraz 1,86% według wartości rynkowej). Preferujemy branże i emitentów o większej zdolności do przenoszenia kosztów związanych ze wzrostami cen na odbiorców, co generalnie zależy od poziomu popytu oraz skali/lewarowania.

Inflacja kosztów pracy i surowców staje się potencjalnym źródłem trudności,

Reklama

ale emitenci instrumentów kredytowych reagują na to zagrożenie na różne sposoby, od przenoszenia kosztów na klientów, poprzez kontrolę kosztów i zwiększanie produkcji, po zmiany w ofercie produktowej. W krótkiej i średniej perspektywie spodziewamy się dalszego zawężania spreadów. Rynek pierwotny coraz częściej oferuje więcej możliwości zwiększania carry w warunkach wycen zbliżonych do wartości nominalnej w porównaniu z rynkiem wtórnym. Zamierzamy selektywnie powiększać ekspozycję na sektory poturbowane przez pandemię, włącznie z tymi, które pozostają w tyle na drodze do ożywienia; szczególnie interesują nas także transakcje powiązane ze stopą LIBOR. Nasze poprzednie prognozy dla rynku kredytowego nie uległym zmianie i wciąż są umiarkowanie dobre z powodami do optymizmu.

Nota prawna

Czytaj więcej

Artykuły związane z kredyty bankowe i inne formy finansowania chomikuj