Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kraków bezrobocie

  • Jakie jest bezrobocie w Polsce?
  • Ilu jest bezrobotnych w Krakowie?
  • Dlaczego konkurencyjność naszej gospodarki spada?

 

Jakie jest aktualnie bezrobocie w Polsce?

W lipcu 2024 roku szacunkowa stopa bezrobocia wyniosła 5,0%, co oznacza wzrost w porównaniu do czerwcowych 4,9%. W czerwcu bezrobocie osiągnęło najniższy poziom w historii nowoczesnej polskiej gospodarki. Ostatni raz liczba zarejestrowanych bezrobotnych była niższa pod koniec lipca 1990 roku. Chociaż w lipcu bezrobocie nieznacznie wzrosło, co jest nieco niepokojące, zwłaszcza że latem zapotrzebowanie na pracę zazwyczaj rośnie sezonowo, nadal jest ono na rekordowo niskim poziomie. Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), na koniec lipca 2024 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 766,4 tysiąca osób bez pracy. To o 16,1 tysiąca mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, ale o 4,2 tysiąca więcej niż miesiąc wcześniej.


Bezrobocie w Europie: Polska na szczycie

Według danych opublikowanych przez Eurostat, Polska ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. W czerwcu tego roku stopa bezrobocia w Polsce - liczona metodologią Eurostatu - wyniosła 3%, podczas gdy w całej UE wynosiła 6%, a w strefie euro 6,5%. Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem najniższego bezrobocia, zaraz za Czechami, gdzie wskaźnik ten wynosi 2,7%.

 

Zobacz także: Dżungla polskich nieruchomości. Artykuły sponsorowane zatrzymają spadające ceny mieszkań?

Reklama

 

Bezrobocie w Krakowie - zaskakująca struktura

Według kwartalnego raportu "Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy", w Krakowie najwięcej bezrobotnych to kobiety z wykształceniem wyższym (39 proc. wszystkich kobiet). W czerwcu 2024 roku osoby z dyplomem uczelni wyższej stanowiły 31,7% bezrobotnych, w tym 1362 mężczyzn i 2004 kobiety, co oznacza wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do marca 2024 roku. W grudniu 2023 roku odsetek ten wynosił 30,4%, a we wrześniu 2023 roku – 29,4%. 

Z raportu wynika, że bezrobocie wśród osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym maleje. W drugim kwartale tego roku grupa ta stanowiła 25% bezrobotnych, co oznacza spadek o 0,4 punktu procentowego w porównaniu do pierwszego kwartału. Jednocześnie raport wskazuje, że w Krakowie najwięcej ofert pracy czeka na pracowników fizycznych, takich jak pakowacze ręczni, magazynierzy czy pomocnicy budowlani.

 

W internecie pojawiła się masa niepochlebnych komentarzy, oto niektóre z nich:

  • Nikt nie potrzebuje psycholożek i socjolożek? 
  • Znaczy socjolożki, filolożki i inne g*wno zawody które przydają się wyłącznie na kasie w Biedrze?
  • "wykształcenie" jest nic nie warte jeżeli nie idzie za nim doświadczenie, praca. W dzisiejszych czasach liczą się przede wszystkim umiejętności i tak powinno być od zawsze. Fach w ręku znaczy więcej niż kawałek papieru

 

Reklama

Zobacz także: Kontrowersje wokół płacy minimalnej 2025. Kto zyska, a kto straci?

 

Bezrobocie w Krakowie jest na rekordowo niskim poziomie. Według danych GUP stopa bezrobocia w mieście utrzymuje się na poziomie 2,1%.

Tabela. Stopa bezrobocia w Krakowie

Obszar /miesiąc

I

II

III

IV

V

Kraków

2,0%

2,1%

2,1%

2,1%

2,1%

Małopolska

4,4%

4,5%

4,4%

4,3%

4,2%

Polska

5,4%

5,4%

5,3%

5,1%

5,0%

Źródło. Praca.gov

 

Z regionalnej mapy bezrobocia wynika, że aktualnie największe bezrobocie występuje w powiecie dąbrowskim (11,3%) oraz tatrzańskim (8,3%). 

Reklama

 

Wykres. Regionalna mapa bezrobocia (Stan na koniec czerwca 2024 roku)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło. Praca.gov

 

 

Nasza konkurencyjność maleje - Piotr Kuczyński o bezrobociu (specjalnie dla FXMAG):

Reklama

Wiele uwagi poświęcono ostatnio danym o lipcowym rejestrowanym bezrobociu, które według danych ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wzrosło z 4,9 do 5% (GUS poda oficjalne dane 26. sierpnia). Wzrost był nieoczekiwany, bo latem zazwyczaj bezrobocie maleje.

Tyle tylko, że po pierwsze nie bardzo jest z czego maleć, bo 4,9% to i tak jest minimum trzydziestoletnie. Według Eurostatu jest zresztą dużo lepiej, bo ta organizacja posługując się terminologią BAEL szacuje bezrobocie jeszcze niżej (2,7%). Po drugie zaś ekonomiści zwracają uwagę, że znacznie spadła również liczba potencjalnych chętnych do podjęcia pracy, a skoro maleje mianownik to cały ułamek rośnie. Od dawna pisze się i mówi, że w czerwcu nie należy występować o przyznanie emerytury, bo z powodów przeliczeniowych jest to niekorzystne. Stąd być może w lipcu większa liczba odejść na emeryturę, co zmniejsza liczbę cywilnej ludności aktywnej zawodowo. Po trzecie, niestety, lipcowy wzrost minimalnego wynagrodzenia (drugi w tym roku) mógł skłaniać niektórych przedsiębiorców i zatrudnionych do przejścia do szarej strefy.

Tak więc mówienie o tym, że lipcowy wzrost stopy bezrobocia jest niepokojący jest przesadą. Na rynku pracy nic złego się nie dzieje. Owszem są zwolnienia grupowe (szczególnie w firmach zagranicznych), co może nieznacznie niepokoić, ale nie jest ich dużo więcej niż to, co zazwyczaj obserwujemy. Nie zmienia to postaci rzeczy, że wzrost cen energii elektrycznej i wysoka płaca minimalna nie zachęca zagranicy do inwestowania w Polsce – nasza konkurencyjność maleje.


Zobacz także: Wymieramy. Jak poprawić dramatyczną sytuację demograficzną w Polsce?

Czytaj więcej

Artykuły związane z kraków bezrobocie