Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

krajowy plan odbudowy 2021

∙ Polska (o KPO): "Dzisiaj, maksymalnie jutro zamykamy poziom dyskusji technicznych. Wszystkie kwestie na naszym poziomie są już dogadane, natomiast dialog polityczny toczy się w związku z reformą sądownictwa (...). Jutro (w środę, PAP) jest kolejne spotkanie z udziałem ministra Budy i mamy nadzieję, że to będzie już takie spotkanie przesądzające, rozstrzygające i doczekamy się na razie akceptacji KPO przez Komisję Europejską, a perspektywie kolejnych 2-3 tygodni przez Radę Unii Europejskiej" powiedziała zastępczyni dyrektora Departamentu Strategii w MFiPR Monika Dołowiec (za PAPbiznes).

∙ Polska: Polska zablokowała we wtorek w Brukseli plan priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej na 2022 rok; powodem jest brak akceptacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przez Komisję Europejską - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych.

∙ Polska: Prognoza netto zatrudnienia Manpower (różnica między odsetkiem firm planujących wzrost a odsetkiem planującym spadek liczby etatów) na I kwartał 2022 roku wyniosła +25%. To (wysokie) poziomy niewidziane od 2008 roku. O tym, dlaczego nie muszą być jednak dobrym wskaźnikiem zmian na rynku pracy pisaliśmy na Twitterze (warto rozwinąć wątek; jest filozoficzno-techniczny).

Twitter Post

Reklama

∙ Polska: "Wraz z przechodzeniem polityki fiskalnej w okres po pandemii, w 2022 r. władze powinny unikać ekspansywnej polityki fiskalnej w kontekście ryzyka przegrzania gospodarki." - napisał MFW w raporcie po zakończonej corocznym przeglądzie. W kwestii polityki pieniężnej eksperci MFW zwrócili uwagę, że: "Choć ostatnio obserwowane wzrosty inflacji były napędzane głównie przez czynniki poza kontrolą polityki pieniężnej, to ich uporczywość oraz relatywnie podwyższony obecnie poziom inflacji bazowej sugerują, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne, by zminimalizować efekty drugiej rundy i przeciwdziałać ryzyku przegrzania gospodarki, gdy PKB zaczyna przekraczać potencjał". Cytaty za PAPbiznes. Komunikat końcowy misji MFW można znaleźć w linku poniżej:

https://www.gov.pl/web/finanse/misja-miedzynarodowego-funduszu-walutowego-w-polsce-zakonczona 

∙ Polska: "Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego stopa inwestycji spada w Polsce, zespół CASE stworzył model ekonometryczny. Z naszych wyliczeń wynika, że do obniżenia stopy inwestycji w ostatnich latach przyczynił się m.in. wzrost kosztów pracy, jak również stopniowe obniżanie się znaczenia przemysłu w całej gospodarce. Ponadto po roku 2015 stopa inwestycji w Polsce wyraźnie spadała (z 20% w 2015 do 18% w 2019 i 17% w 2020) pomimo tego, że w Europie poprawiał się klimat inwestycyjny, a w Polsce poprawiały się wyniki przedsiębiorstw. A zatem, w tym okresie stopa inwestycji powinna była w Polsce wzrosnąć, jak miało to miejsce w krajach zachodniej UE, lecz zamiast tego spadała. Można to wyjaśnić czynnikami obecnymi w Polsce, które pojawiły się po 2015 roku. Nasz model nie dostarcza jednak informacji jakie są to czynniki. Wiemy jedynie, że występują one przede wszystkim w Polsce i że są przez inwestorów postrzegane jako negatywne." - napisali ekonomiści CASE w raporcie "Inwestycje i ich determinanty a wzrost gospodarczy Polski w długim okresie". To tylko jeden z wniosków z raportu, całość można znaleźć w linku poniżej:

https://www.case-research.eu/pl/raport-case-inwestycje-i-ich-determinanty-a-wzrost-gospodarczy-polski-w-dlugim-okresie-101954 

∙ Węgry: MNB podniósł stopy procentowe o 30pb. To niespodzianka - oczekiwano mocniejszego ruchu (co najmniej 40pb.). Komunikacja pozostaje jednak jednoznacznie jastrzębia.

Reklama

Twitter Post

∙ Chiny: Dane o sprzedaży detalicznej za listopad zawiodły. Wzrost o 3,9% r/r był poniżej prognoz konsensusu (4,6% r/r). W konsensusie natomiast uplasowały się wyniki produkcji przemysłowej (+3,8% r/r, oczekiwano+3,7% r/r).

∙ USA: Kongres podniósł limit zadłużenia państwa o 2,5 bln dolarów.

Czytaj więcej