Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

krach mieszkaniowy

  • Symptomy eskalacji problemów już się pojawiły. Agencja Fitch obniżyła rating jednego z nowojorskich banków do poziomu “śmiecia”
  • Jako powód wymienione zostało powiązanie z sektorem nieruchomości komercyjnych
  • Poważne problemy mają również banki z Japonii i Niemiec

 

 

Potrójna obniżka ratingu banku w obliczu kryzysu na rynku nieruchomości!

New York Community Bank (NYCB), amerykański bank regionalny, mierzy się z poważnymi kłopotami. Akcje banku runęły o ponad 60% w zaledwie 2 tygodnie i są notowane najniżej od 1997 roku. Powód? Pożyczki związane z rynkiem nieruchomości komercyjnych w USA.

 

Reklama

Kurs akcji NYCB na nowojorskiej giełdzie

BATS:NYCB Chart Image by FXMAG-CHARTBATS:NYCB Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

Fatalne inwestycje związane z amerykańskimi biurowcami sprawiły, że bank przedstawił nieoczekiwaną wysoką stratę za IV kwartał 2023 roku. NYCB otrzymał już trzy obniżki ratingu kredytowego. Rosną niepokoje o jego niewypłacalność. 

Reklama

Morningstar obniżył ocenę kredytową NYCB wprost powołując się na nadmierną ekspozycję na amerykańskie nieruchomości komercyjne. Zatem, duże instytucje są już w pełni świadome tragicznej sytuacji w tym sektorze. Niższą ocenę NYCB wystawiły również renomowane agencje Moody’s oraz Fitch. Ta druga określiła bank NYCB jako “junk” (ang. “śmieć”).

Z kolei Moody's stwierdziła, że NYCB boryka się z licznymi problemami finansowymi, zarządczymi i związanymi z zarządzaniem ryzykiem. Grupa ratingowa oceniła, że bank nie ma wystarczających rezerw na pokrycie potencjalnych strat kredytowych.

Więcej o sytuacji NYCB i powodach problemów na rynku nieruchomości komercyjnych w USA przeczytasz tutaj: Akcje banku runęły o 60% - powodem kryzys nieruchomości.

NYCB stara się naprawić medialną porażkę, jaką było wypłynięcie informacji o zwolnieniu się dyrektora finansowego kilka tygodni przed publikacją złych wyników finansowych. Powołany został nowy prezes, który podkreślił, że bank rozważy sprzedaż problematycznych pożyczek lub pozwoli im naturalnie zniknąć z bilansu.

"Będziemy koncentrować się na zmniejszeniu koncentracji nieruchomości komercyjnych tak szybko, jak to możliwe" - powiedział nowy prezes NYCB, Sandro DiNello. 

Reklama

W razie potrzeby NYCB miałby również wzmocnić swój bilans, sprzedając aktywa niezwiązane z podstawową działalnością.

O problemach amerykańskiego sektora nieruchomości komercyjnych przed kilkoma dniami ostrzegł sam prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Szef banku centralnego wprost powiedział, że możliwe są upadłości małych banków: Przewodnicący Fed ostrzega przed bankructwami banków regionalnych

“Nie sądzę, by istniało duże ryzyko powtórki z 2008 roku. Z pewnością niektóre banki będą musiały z tego powodu zostać zamknięte lub połączone. Podejrzewam, że w większości będą to mniejsze banki” - stwierdził Jerome Powell, szef Fed.

 

Zobacz także: Inflacja w Norwegii - mamy nowe dane! Korona norweska przed odbiciem

 

Problemy banków nie tylko w USA

Obawy o niewypłacalność banków powiązanych z inwestycjami w amerykański sektor nieruchomości komercyjnych przeniosły się również na inne kontynenty. Zagraniczne banki także udzielały pożyczek związanych z budynkami biurowymi w USA. 

Reklama

Jednym z nich jest japoński Aozora. Niecałe 7% portfela kredytowego banku jest narażone na nieruchomości komercyjne w USA. Bank poinformował o możliwości osiągnięcia całorocznej straty wskutek inwestycji z tego tytułu. O sytuacji Aozory pisaliśmy już tydzień temu w innym artykule: Krach akcji japońskiego banku.

Analitycy Aozora spodziewają się, że ustabilizowanie się rynku nieruchomości biurowych w USA może zająć nawet dwa lata. Ze znacznie mniejszym optymizmem do koniunktury w tym sektorze podchodzi niemiecki Deutsche Pfandbriefbank, którego 15% wszystkich pożyczek jest powiązanych z nieruchomościami komercyjnymi w Stanach Zjednoczonych.

Bank rodem z Niemiec określił sytuację jako "największy kryzys na rynku nieruchomości od czasu kryzysu finansowego". Pożyczkodawca zaznaczył przy tym, że ma wystarczające środki, aby poradzić sobie ze spadkiem koniunktury w tym segmencie, pomimo gwałtownego spadku jego akcji. 

Problemy nieruchomości komercyjnych w USA nie są nowością. Informowaliśmy o tym już kilka miesięcy temu: Sytuacja nieruchomości komercyjnych w USA jest trudna. Istotne jest jednak to, że problemy tego sektora przenoszą się do obszaru bankowego i to nie tylko w USA.

Powodem problemów banków są efektem dwóch zasadniczych czynników: wzrostu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych do najwyższego poziomu od 23 lat oraz niskiego obłożenia biur w obliczu popularności pracy zdalnej.

Reklama

 

Zobacz także: Mieszkanie w Niemczech będzie tańsze? Najostrzejszy spadek od 60 lat!

 

Stopy procentowe w USA są najwyższe od 2001 roku

ECONOMICS:USINTR Chart Image by FXMAG-CHARTECONOMICS:USINTR Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Czytaj więcej

Artykuły związane z krach mieszkaniowy