Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

krach cen nieruchomości

  • Jak poważne jest załamanie wartości transakcji w polskim sektorze nieruchomości komercyjnych?
  • Czy ceny tych lokali i budynków spadły?
  • Czy te problemy rynku nieruchomości mają miejsce tylko w Polsce?

 

Nowy kryzys na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce?

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce znacznie wyhamował. Wartość transakcji inwestycyjnych w tym sektorze wyniosła w I kwartale 2024 roku zaledwie 200 mln EUR.

To najgorszy wynik od piętnastu lat. Po raz ostatni tak niska aktywność obserwowana była w 2009 roku.

Oznaki spowolnienia na rynku nieruchomości komercyjnych były dostrzegalne już w ubiegłym roku. Łączna wartość transakcji w tym sektorze wyniosła wówczas niecałe 2 mld EUR. To ponad dwukrotnie mniej niż rok wcześniej, gdy było to ponad 5,2 mld EUR, wynika z danych podanych przez Narodowy Bank Polski.

Tak niskiej aktywności inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych jak w 2023 roku nie było od 2010 roku, czyli od 13 lat, pokazały dane zebrane przez NBP.

Reklama

Ze statystyk wynika, że 2024 rok zapowiada się jeszcze słabiej. Jednak zdaniem analityków NBP, sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych jest… stabilna.

Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych jest stabilna, choć w dwóch wartościowo największych segmentach, to jest biurowym i handlowo-usługowym, jest gorsza niż przed wybuchem pandemii COVID-19. - czytamy w raporcie NBP o nazwie “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2024 roku”.

Sytuacja na rynku inwestycyjnym (w Polsce) była podobna (do tej) w całej Europie, w której wartość transakcji inwestycyjnych w I kw. br. była najniższa od I kw. 2011 roku. - dodano.

Spowolnienie transakcji inwestycyjnych w Europie jest skutkiem istotnych problemów odnotowanych na rynkach strefy euro, które wynikają ze wzrostów stóp procentowych. - czytamy dalej w analizie NBP.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Raport Narodowego Banku Polskiego pt. “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2024 roku” z czerwca 2024 roku.

 

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych nie obserwuje się jak dotąd istotnych napięć, jednak negatywne nastawienie globalnych inwestorów przekłada się na obniżony wolumen transakcji przez nich zawieranych. - stwierdzili eksperci z NBP.

 

Reklama

Zobacz również: Nowy kryzys mieszkaniowy. Rekordowe kolejki i dominacja właścicieli nad najemcą

 

Wartość transakcji spadła, ale ceny nieruchomości komercyjnych są wciąż wysokie

Omówiony wcześniej duży spadek wartości transakcji inwestycyjnych w nieruchomościach komercyjnych w 2023 i 2024 roku nie miał przełożenia na spadek cen w tym obszarze rynku.

Według obliczeń NBP, w segmencie małych lokali biurowych czy handlowych ceny nieruchomości nadal były wysokie w pierwszych miesiącach tego roku.

Na rynkach małych lokali biurowych i handlowych mediany cen ofertowych w dużych miastach pozostawały na wysokich poziomach. Na rynku małych nieruchomości komercyjnych można zaobserwować podobne tendencje wzrostów cen ofertowych jak na rynku mieszkaniowym. - czytamy w opracowaniu Narodowego Banku Polskiego.

Oznaczać to może, że tego rodzaju nieruchomości stanowią, dla niektórych inwestorów, alternatywę do inwestowania w mieszkania na wynajem. - dodano w publikacji.

 

Czytaj także: Kryzys podaży mieszkań. Czy na pewno? Sedno problemów na rynku nieruchomości

Czytaj więcej

Artykuły związane z krach cen nieruchomości