Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

koszty rozliczeń międzynarodowych

Twoja firma działa na arenie międzynarodowej? Masz klientów zagranicznych i wykonujesz operacje w obcych walutach? A może dopiero planujesz rozszerzenie działalności o eksport? W każdej sytuacji warto rozważyć otworzenie konta walutowego, które umożliwia robienie płatności i przelewów na korzystnych warunkach. Zobacz, jak działa taki rachunek, jakie opcje oferuje i dlaczego warto go posiadać.

Jak działa walutowe konto firmowe?

Konto walutowe funkcjonuje analogicznie, jak konto złotówkowe, jednak prowadzone jest w walucie obcej. Pozwala na:

  • przyjmowanie i wysyłanie przelewów zagranicznych w systemie SEPA i przelewów walutowych w systemie SWIFT,
  • wpłaty i wypłaty w walutach obcych w kasie banku,
  • robienie transakcji bezgotówkowych kartą debetową,
  • wymieniane walut.

Najpopularniejsze są rachunki w EUR, USD i GBP. Jeśli rozliczasz się z kontrahentami w którejś z nich, możesz otworzyć konto firmowe walutowe, aby w ten sposób robić zagraniczne przelewy, wpłaty czy wypłaty bez konieczności przewalutowania. To ułatwia kontrolowanie finansów, jak również pozwala Ci obniżyć koszty rozliczeń międzynarodowych.  

Dlaczego warto mieć biznesowe konto walutowe?

O tym, że warto posiadać rachunek biznesowy w PLN wiedzą niemal wszyscy przedsiębiorcy. Spora część z nich jest do tego zobowiązania przepisami obowiązującymi prawa (np. płatnicy podatku VAT).

Reklama

A co z kontem walutowym? Często jest pomijane na samym początku, zwłaszcza gdy nie masz zagranicznych kontrahentów. Jednak bywają i takie firmy, których działalność bazuje na imporcie/eksporcie, które robią zakupy na europejskich platformach lub przyjmują płatności w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich. To oni najbardziej skorzystają na rachunku walutowym.

Za otworzeniem firmowego konta walutowego przemawia wiele argumentów, w tym:

  • brak kosztów za przewalutowanie transakcji – prowizje za to bywają naliczane, gdy przyjmujesz przelewy w walucie obcej na rachunek w PLN,
  • możliwość zamówienia karty debetowej, którą będziesz płacił bezgotówkowo – także w Internecie. W tej sytuacji również unikasz kosztów przewalutowania,
  • możliwość wygodnego kupowania i sprzedawania walut po aktualnie obowiązującym kursie, który bank udostępnia np. na swojej stronie,
  • niskie koszty prowadzenia (zgodnie z obowiązującą tabelą opłat).

Warto dodać, że często przy koncie walutowym funkcjonuje też rachunek oszczędnościowy w tożsamej walucie. Pozwala to sprawniej zarządzać finansami, bieżącymi wydatkami, jak również oszczędzać zgodnie z przyjętym planem.

Czy do konta walutowego jest wydawana karta?

Konto walutowe dla firm funkcjonuje na podobnych zasadach, jak konto złotówkowe, co oznacza, że można uzyskać do niego kartę debetową. Zazwyczaj jest ona dostępna dla posiadaczy rachunków w głównych walutach czyli USD i EUR. W zależności od banku może to być Mastercard lub Visa. Ta druga w wersji Visa Business Walutowa dostępna m.in. w banku Credit Agricole jest respektowana w wielu miejscach na świecie, zatem można:

  • dokonywać nią płatności bezgotówkowych w terminalach i dotykowo,
  • wypłacać lub wpłacać nią pieniądze w bankomatach,
  • dokonywać płatności internetowych.

Posiadanie karty do konta walutowego pozwala Ci jeszcze bardziej wykorzystać jego potencjał. Warto zatem od razu o nią zawnioskować.

Wygodna obsługa konta walutowego – online i telefonicznie

Reklama

Posiadacze konta walutowego oczekują, że będą mieli do niego wygodny, stały dostęp. To możliwe, gdy bank udostępnia Ci dedykowaną aplikację do zainstalowania na smartfonie czy tablecie jak np. CA24 Mobile. Oprócz tego klienci biznesowi często obejmowani są także opieką dedykowanego opiekuna, co oznacza ciągle wsparcie i pomoc w kwestiach związanych np. z wymianą walut.

Gdy prowadzisz firmę, która działa nie tylko na rynku krajowym, ale też zagranicznym, możesz dokonywać transakcji w różnych strefach czasowych. Całodobowa dostępność bankowej infolinii czy czatu to ogromna zaleta – dzięki temu czujesz się pewniej i masz dostęp do stałego wsparcia technicznego oraz merytorycznego.

Nie tylko konto walutowe – czym jest kantor online?

Niektóre banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i udostępniają im, oprócz standardowych kont walutowych, także kantor walutowy. Co to takiego? To usługa, z której korzystasz za pośrednictwem aplikacji, aby szybko i sprawnie wymieniać walutę – kupować lub sprzedawać.

Najpopularniejsze są wymiany między walutami EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, EUR/USD, EUR/GBP oraz GBP/USD. Największą zaletą usługi jest:

  • dostępność przez całą dobę, siedem dni w tygodni,
  • transparentność w kursach i cenach walut (na moment wymiany są one blokowane, co pozwala skorzystać z najlepszych warunków),
  • transakcja wymiany odbywa się sprawnie i wygodnie, bez dodatkowych opłat czy prowizji.

Jak widzisz konto walutowe to doskonały produkt dla firm, które rozwijają się na międzynarodowych rynkach i mają zagranicznych kontrahentów. Z kantorem walutowym, kartą, kontem oszczędnościowym zyskujesz pakiet produktów i usług wspierających prowadzenie działalności.

Czytaj więcej

Artykuły związane z koszty rozliczeń międzynarodowych