Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

koronawirus francja granice

Covid-19 na świecie: Wysoka zachorowalność w Europie i USA. Nowe restrykcje we Francji. Ponad połowa nowych przypadków Covid-19 na świecie przypada na kraje UE i Wielką Brytanię. W ostatnim tygodniu do listy krajów UE o wysokiej zachorowalności dołączyła Francja.

Średnia 7-dniowa wynosi tam obecnie ponad 42tys. nowych przypadków dziennie, o 13tys. więcej niż tydzień wcześniej. Stanowi to 7% nowych infekcji rejestrowanych globalnie. Wciąż największy udział (20%) w zakażeniach na świecie mają USA, gdzie rejestruje się średnio 120tys. przypadków dziennie, ponad 40tys. więcej niż w poprzednim tygodniu.

Wczoraj Premier Francji J.Castex ogłosił obostrzenia epidemiczne

Obejmują one m.in. zaostrzony reżim sanitarny w szkołach, rozszerzenie pracy zdalnej (do 3 dni w tygodniu) i ograniczenie imprez zbiorowych (m.in. zamknięcie dyskotek na 4 tygodnie). Od połowy grudnia mają ruszyć szczepienia dzieci 5-11 lat, ale póki co - z grup zagrożonych. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe także w przestrzeniach otwartych. Wprowadzone obostrzenia można zaliczyć do stosunkowo łagodnych. J.Castex wykluczył wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu, czy godziny policyjnej.

W Wielkiej Brytanii rejestruje się coraz więcej zakażeń wariantem omikron koronawirusa

Wczoraj potwierdzono 86 nowych zakażeń, łącznie jest już ich 246. Wielka Brytania rejestrowała w ostatnim tygodniu średnio 47tys. nowych przypadków dziennie (dominujący wariant delta), o około 4tys. więcej niż tydzień wcześniej.

Reklama

Średnia 7-dniowa nowych zakażeń w Polsce wynosi obecnie 23,4tys., zbliżona do rejestrowanej w poprzednim tygodniu. Prawie 23tys. osób było objętych hospitalizacją z powodu Covid-19. Premier M. Morawiecki zapowiedział (najpóźniej na środę) ogłoszenie nowych obostrzeń, w tym m.in. obostrzenia dla niezaszczepionych w kontekście ryzyka zakażeń omikronem i nadchodzącym okresem świątecznym.

Niemcy: produkcja przemysłowa w październiku zaskoczyła pozytywnie, ale...

Po wczorajszych wyjątkowo słabych danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (spadek o 6,9%m/m w październiku), dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w Niemczech zaskoczyły pozytywnie. Produkcja wzrosła o 2,8%m/m w październiku (konsensus zakładał wzrost o 0,8%), po spadku o 0,5% we wrześniu. W rozbiciu na grupy produktowe, silnie wzrosła produkcja dóbr kapitałowych (o 8,2%m/m) i dóbr trwałego użytku (o 4,5%m/m), podczas gdy w obu kategoriach odnotowano wyraźne spadki w poprzednich dwóch miesiącach. Niemniej jednak, w ujęciu r/r produkcja przemysłowa pozostała o 0,6% niższa.

Dane te nie zwiastują jeszcze punktu zwrotnego ze względu na utrzymujące się zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw i niedoborami nie tylko półprzewodników, ale także innych dóbr produkcyjnych, od części zamiennych do rowerów do magnezu. Niemniej jednak, te dane pokazują duży potencjał niemieckiej gospodarki do pozytywnych zaskoczeń w 2022 roku, gdyby tylko poprawiło się zaopatrzenie z Azji.

Dziś poznamy również grudniowy indeks ZEW, konsensus zakłada 25,3pkt po 31,7pkt w poprzednim miesiącu.

Czytaj więcej