Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

korekty walutowe

 

Kurs euro EUR/PLN

 

>> zobacz też: Europejskie giełdy wzrostach w oczekiwaniu na decyzję EBC. Bitcoin i złoto w górę!

 

Prognozy dotyczące kursów EUR/PLN i USD/PLN

Eksperci z PKO BP i ING przewidują, że kurs EUR/PLN może przekroczyć poziom 4,30 w nadchodzących dniach, głównie ze względu na osłabienie polskiego złotego w związku z międzynarodową sytuacją gospodarczą.

Złagodzona retoryka Narodowego Banku Polskiego (NBP) oraz niepewność na rynkach CEE mogą dodatkowo osłabić PLN.

 

"Głównym wydarzeniem czwartku będzie decyzja EBC ws. stóp procentowych, rynek w pełni wycenia ich obniżkę o 25 pb., podobnie jak decyzję Fed, która będzie mieć miejsce 18 września br. Jeśli zatem konferencja Ch. Lagarde po posiedzeniu nie przyniesie niespodzianek, wpływ pierwszego z ww. wydarzeń na bazowe rynki FX powinien być ograniczony. Pewien wpływ na dolara mogą mieć czwartkowe odczyty makro z USA (patrz kalendarium), szczególnie jeśli pojawiłyby się znaczące niespodzianki po stronie danych z rynku pracy. Zakładając brak zaskoczeń ze strony ww. wydarzeń czy danych, widzimy większą przestrzeń do kontynuacji ruchów korekcyjnych na EUR/PLN i USD/PLN w górę, odpowiednio w pobliże 4,30 oraz 3,91" - napisali w porannym raporcie stratedzy PKO BP.

"Kurs wybił się z trwającej ponad tydzień konsolidacji, choć na razie jego zmienność pozostaje ograniczona. Za osłabieniem PLN przemawia zarówno złagodzenie retoryki prezesa NBP podczas ostatniej konferencji, jak i raczej mniej korzystne dla walut CEE otoczenie międzynarodowe (przede wszystkim możliwy spadek EUR/USD" - napisali w porannym raporcie ekonomiści ING.

Reklama

 

>> Czytaj także:  4 dywidendy na horyzoncie. Co przyniosą nadchodzące dni? [GPW, NewConnect - 12 września]

 

Notowania USD/PLN

 

Spadki rentowności w Polsce

Na krajowym rynku obligacji obserwujemy spadki rentowności na głównych węzłach (2,5 i 10 lat).

Ekonomiści BGK prognozują stabilizację rentowności na poziomie 5,20-5,25%, podczas gdy Santander widzi możliwość korekty w górę, jeśli nie nastąpi dalsze umocnienie długu.

Reklama

Środowisko międzynarodowe, z obniżkami stóp procentowych przez EBC i Fed, będzie kluczowe dla dalszych ruchów na rynku długu.

 

Zmienność kursów EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN

Na rynku walutowym kursy EUR/PLN i USD/PLN rosną, co świadczy o presji międzynarodowej na polską walutę.

Kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,30, podczas gdy USD/PLN wzrósł do 3,91.

Osłabienie złotego to wynik m.in. globalnych zawirowań gospodarczych i lokalnych czynników, takich jak oczekiwania dotyczące dalszej polityki NBP.

 

Reklama

Decyzje EBC i Fed w sprawie stóp procentowych mają kluczowe znaczenie dla rynków walutowych i obligacji.

Zmienność kursów EUR/PLN i USD/PLN oraz spadki rentowności krajowych obligacji są efektem globalnych napięć gospodarczych i lokalnych decyzji monetarnych.

Oczekuje się, że nadchodzące dni przyniosą dalsze zmiany na rynku finansowym, szczególnie w kontekście zbliżających się decyzji Fedu i EBC.

 

Czytaj więcej