Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

koreański sektor ubezpieczeniowy

Dane pokazują, że firmy ubezpieczeniowe w Korei doświadczyły wzrostu zysku netto o 45,5 procent w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim na skutek zwiększonych sprzedaży. Połączony zysk netto 22 firm ubezpieczeniowych na życie i 31 firm ubezpieczeniowych mających w ofercie polisy nie na życie wyniósł w zeszłym roku 13,35 biliona wonów (ok. 9,97 miliarda dolarów), według wstępnych danych z Finansowej Służby Nadzoru (FSS).

Regulator finansowy częściowo przypisał wzrost w porównaniu rocznym nowym przepisom rachunkowym, które pozwoliły firmom ubezpieczeniowym uwzględniać rezerwy zobowiązań jako część swoich zysków.

Zyski netto firm ubezpieczeniowych wzrosły o 37,6 procent rok do roku, osiągając 5,09 biliona wonów w 2023 roku, podczas gdy zyski firm nie na życie wzrosły o 50,9 procent, osiągając 8,26 biliona wonów.

Dochody z premii firm ubezpieczeniowych spadły o 6 procent rok do roku, osiągając 237,6 biliona wonów, ale ich wskaźnik zwrotu z aktywów wzrósł o 0,4 punktu procentowego do 1,09 procent, podczas gdy wskaźnik zwrotu z kapitału spadł o 0,2 punktu procentowego do 8,02 procent.

Całkowite aktywa firm wyniosły 1 224,6 biliona wonów na koniec 2023 roku, co oznacza spadek o 85 bilionów wonów, czyli o 6,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Reklama

 

Rynek ubezpieczeniowy w Korei. Jak wygląda?

Jak podsumowuje NBP sektor ubezpieczeniowy w Korei przeszedł proces głębokich reform, prowadząc do deregulacji podobnej do tej, która miała miejsce na rynku bankowym. Zmiany te istotnie wpłynęły na sposób prowadzenia działalności przez spółki ubezpieczeniowe, wymagając poprawy standardów ubezpieczeń oraz działań inwestycyjnych. Wprowadzenie bankowości ubezpieczeniowej od 2003 roku umożliwiło bankom i firmom ubezpieczeniowym współpracę, co może być kluczowym kierunkiem rozwoju sektora finansowego.

W ostatnich latach nadzór ubezpieczeniowy wzmocnił regulacje ostrożnościowe, wymagając od firm ubezpieczeniowych przejścia testu wypłacalności. Firmy, które nie spełniają określonych wskaźników, podlegają działaniom naprawczym, co może obejmować zawieszenie działalności lub fuzję z innymi podmiotami. Poprawa standardów klasyfikacji aktywów i zasad tworzenia rezerw ma na celu zwiększenie przejrzystości finansowej ubezpieczycieli.

Struktura rynku ubezpieczeniowego w Korei uległa zmianom w wyniku reform i kryzysu finansowego z 1997 roku. Zamknięcie kilkunastu krajowych firm ubezpieczeniowych oraz otwarcie na rynek zagranicznych spółek przyczyniło się do większej konkurencji i poprawy jakości sektora. Liczba podmiotów operujących na rynku zwiększyła się z 29 do 50 w latach dziewięćdziesiątych, a udział firm zagranicznych wzrósł. Ich obecność wpłynęła na podnoszenie standardów i bezpieczeństwo sektora ubezpieczeniowego jako całości.

Działania regulacyjne i restrukturyzacja sektora ubezpieczeniowego w Korei mają na celu stworzenie bardziej stabilnego i konkurencyjnego środowiska, co może korzystnie wpłynąć na klientów i całą gospodarkę.

Czytaj więcej

Artykuły związane z koreański sektor ubezpieczeniowy