Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

konto w szwajcarii jaki bank

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z USA

Miesięczna dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się w maju do 0,2% wobec 1,4% w kwietniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (0,4%). Na zmniejszenie tempa wzrostu produkcji przemysłowej złożyły się niższa dynamika produkcji w dostarczaniu mediów, niższa dynamika produkcji w przetwórstwie oraz jej lekki wzrost w górnictwie. Wykorzystanie mocy wytwórczych zwiększyło się w maju do 79,0% wobec 78,9% w kwietniu i ukształtowało się na najwyższym poziomie od grudnia 2018 r. Dane te, wskazujące na dodatnią lukę popytową w amerykańskiej gospodarce, stanowią wsparcie dla scenariusza zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. W zeszłym tygodniu poznaliśmy także dane o sprzedaży detalicznej, której miesięczna nominalna dynamika zmniejszyła się w maju do -0,3% wobec 0,7% w kwietniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (0,2%). Bez uwzględnienia samochodów miesięczna dynamika sprzedaży zwiększyła się maju do 0,5% wobec 0,4% w kwietniu. Obniżenie dynamiki sprzedaży detalicznej zostało odnotowane w większości jej kategorii. Natomiast największe spadki (poza samochodami) odnotowano w ramach sprzedaży mebli i urządzeń elektronicznych, co może wskazywać na osłabienie popytu gospodarstw domowych na dobra trwałego użytku. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o pozwoleniach na budowę (1695 tys. w maju wobec 1823 tys. w kwietniu), rozpoczętych budowach domów (1549 tys. wobec 1810 tys.), które wskazały na pogłębiające się spowolnienie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Słabsze od oczekiwań okazały się również wyniki regionalnych badań koniunktury w przetwórstwie NY Empire State (-1,2 pkt. w czerwcu wobec -11,6 pkt. w maju) oraz Philadelphia Fed (-3,3 pkt. wobec 2,6 pkt.). Ubiegłotygodniowe dane z amerykańskiej gospodarki stanowią wsparcie dla naszej zrewidowanej prognozy zannualizowanego wzrostu gospodarczego w II kw. (3,6% wobec -1,5% w I kw.).

MAKROmapa: dane z USA oraz Chin. Bank Szwajcarii zaskoczył! Co wydarzyło się w zeszłym tygodniu?  - 1MAKROmapa: dane z USA oraz Chin. Bank Szwajcarii zaskoczył! Co wydarzyło się w zeszłym tygodniu?  - 1

 

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB)

SNB zaskoczył rynki podnosząc główną stopę procentową o 50pb do -0,25%. (-0,75%). Konsensus rynkowy wskazywał na stabilizację stopy na poziomie -0,75%. W komunikacie zaznaczono, że celem zacieśnienia polityki pieniężnej jest przeciwdziałanie narastaniu presji inflacyjnej. SNB zwrócił również uwagę na ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy, jeśli inflacja będzie utrzymywała się powyżej 2% przez dłuższy czas (inflacja wyniosła 2.9% r/r w maju). Jednocześnie SNB w swoim komunikacie zaznaczył, że frank szwajcarski osłabił się od ostatniego posiedzenia banku centralnego, oddziałując w kierunku wzrostu inflacji. Dodatkowo SNB zaznaczył, że jest on skłonny interweniować na rynku walutowym w razie potrzeby. SNB opublikował także swoje najnowsze projekcje makroekonomiczne. Zwrócono uwagę, że dotychczas wpływ wojny na Ukrainie miał ograniczony negatywny wpływ na aktywność gospodarczą w Szwajcarii. SNB oczekuje, że w 2022 r. szwajcarski PKB zwiększy się o ok. 2,5% (tyle samo co w marcowej projekcji). Z kolei z uwagi na wzrost cen surowców i nasilenie zatorów w ramach łańcuchów dostaw spowodowane m.in. wojną w Ukrainie zrewidowana w górę została ścieżka inflacji. Zgodnie z czerwcową projekcją (przygotowaną przy założeniu stabilizacji stopy procentowej na poziomie -0,25%) inflacja wyniesie 2,8% w 2022r. (2,1% w marcowej projekcji), 1,9% w 2023 r. (0,9%) oraz 1,6% w 2024 r. (0.9%). SNB poinformował, że nie można wykluczyć kolejnych podwyżek stóp procentowych, które mogą być konieczne, aby możliwe było osiągnięcie celu inflacyjnego w średnim okresie. Biorąc pod uwagę nasz scenariusz makroekonomiczny zakładający postępujące zacieśnianie polityki pieniężnej w strefie euro i USA, dalsze podwyżki stóp procentowych przez SNB są bardzo prawdopodobne. Ubiegłotygodniowa decyzja SNB stanowi istotne ryzyko w górę dla naszej prognozy kursu CHFPLN (4,14 na koniec 2022 r. i 3,89 na koniec na koniec 2023 r.).

Reklama

 

 

 

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały istotne dane z Chin

Dane o produkcji przemysłowej (0,7% r/r w maju wobec -2,9% w kwietniu), sprzedaży detalicznej (-6,7% wobec -11,1%) i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (6,2% wobec 6,8%) okazały się lepsze od oczekiwań rynku (odpowiednio -0,6%, -7,2% oraz 6,1%). Wskazują one, że chińska gospodarka pozostaje pod silnym negatywnym wpływem ograniczeń administracyjnych wprowadzonych ze względu na pogorszenie sytuacji epidemicznej w tym kraju. Szczególnie wyraźnie wpływ ten widać w przypadku danych o sprzedaży detalicznej. Warto jednak zauważyć, że w maju sytuacja epidemiczna w Chinach zaczęła się już wyraźnie poprawiać, co zaowocowało lepszymi od oczekiwań danymi makroekonomicznymi. W czerwcu poprawa ta utrzyma się, co będzie w najbliższym czasie sprzyjać wzrostowi aktywności ekonomicznej w chińskiej gospodarce. Niemniej jednak nadal uważamy, że cel dla wzrostu gospodarczego w Chinach na 2022 r., który został ustalony na poziomie ok. 5,5% będzie trudny do osiągnięcia nawet w warunkach aktywnej polityki gospodarczej prowadzonej przez chiński rząd (por. MAKROmapa z 23.05.2022). Oczekujemy, że w całym 2022 r. dynamika PKB zmniejszy się do 4,0% wobec 8,1% w 2021 r.

Czytaj więcej

Artykuły związane z konto w szwajcarii jaki bank