Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kont oszczędnościowych

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy równie korzystny jak lokata. W większości przypadków mają jednak obniżone oprocentowanie, co oznacza niższe dochody klientów. Działa na nieco innych zasadach, które zwykle są wygodniejsze. Czym więc jest konto oszczędnościowe? Jak to działa i jak to działa? W artykule znajdziesz informacje o rachunkach oszczędnościowych oraz listę najkorzystniejszych ofert na listopad 2022 r.

 

Co to jest konto oszczędnościowe? Jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku, który można łatwo zdefiniować jako połączenie konta osobistego oraz lokaty bankowej, inaczej mówiąc jest to korzystnie oprocentowany rachunek osobisty. W czasie kiedyś bank nalicza oprocentowanie od zgromadzonych na rachunku środków (jest ono zyskiem dla klienta) jego właściciel najczęściej może korzystać z pieniędzy przechowywanych na tym koncie. Całkiem odwrotnie jest w przypadku lokat bankowych, kiedy to chcąc wypłacić środki przed upływem terminu zakończenia usługi tracimy dotychczas naliczone odsetki a oszczędzenia trzeba zacząć od nowa.

 

Lokata vs konto oszczędnościowe

Reklama

Jeśli nie jesteś pewien czy w okresie trwania lokaty (to może być 3,6 12 lub więcej miesięcy) będziesz potrzebował skorzystać ze środków pieniężnych, które zamierzasz tam ulokować, - zdecydowanie lepiej będzie Ci skorzystać z oferty rachunku oszczędnościowego. Wypłacając środki - nie stracisz naliczonych odsetek. Najczęściej jednak oprocentowanie lokat oraz kont oszczędnościowych różni się między sobą. W przypadku lokaty jest ono zazwyczaj wyższe, ale nie zmienia to wcale faktu, przecież lepiej uzyskać mniejszy zysk, kosztem mniejszego ryzyka.

 

Stopy procentowe a oprocentowanie konta

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie są stopy procentowe, o których ostatnio wiele słyszymy. Temat ten budzi wiele emocji i kontrowersji. Stopa procentowa jest to najprościej mówiąc cena pieniądza, wyrażona w procentach. Jest to stawką (najczęściej w ujęciu rocznym), która jest płacona w celu jego uzyskania. Dlaczego w ostatnim czasie temat stóp procentowych regularnie, każdego miesiąca wraca na okładki gazet i główne strony portali informacyjnych? Rada Polityki Pieniężnej każdego miesiąca spotyka się aby debatować na temat prowadzonej w Polsce polityki monetarnej, przy okazji podejmując decyzję w sprawie stóp procentowych. Nie dzieje się tak od niedawna, ale dopiero od kilkunastu miesięcy podejmowane decyzje dotyczą podwyżek stóp procentowych, co nie jest korzystne dla kredytobiorców.

 

Podwyżki stóp procentowych są związane z rosnącą od dłuższego czasu inflacją (wzrost cen), działanie RPP (organ NBP) ma na celu zwalczanie inflacji.

Reklama

 

Stopy procentowe - wykres z 2 lat

Poniższy wykres prezentuje, jak zmieniały się stawki stóp procentowych w Polsce przez okres ostatnich 24 miesięcy, 2 lat. Na ten moment stopa referencyjna wynosi 6,75%. Wykres i dane pochodzą z oficjalnej strony internetowej Narodowego Banku Polskiego NBP.

Pozostałe warunki, bonusy, konieczność otwarcia rachunku osobistego - 1Pozostałe warunki, bonusy, konieczność otwarcia rachunku osobistego - 1

Podstawowe sropy procentowe NBP (2 lata). Źródło: NBP

 

Reklama

 

Stopy procentowe - wykres z 6 miesięcy

Pozostałe warunki, bonusy, konieczność otwarcia rachunku osobistego - 2Pozostałe warunki, bonusy, konieczność otwarcia rachunku osobistego - 2

Podstawowe sropy procentowe NBP (6 miesięcy). Źródło: NBP

 

 

Czym jest stopa procentowa dla kredytobiorców i dlaczego w okresie kiedy stopy procentowe są wysokie i wciąż rosną kredytobiorcy mają się czego obawiać?

Stopa procentowa jest dla kredytobiorcy, który spłaca zobowiązanie ze zmiennym oprocentowaniem kosztem, który ponosi on od pożyczonych środków. Dla instytucji, która udzieliła mu kredytu analogicznie jest to zysk z świadczonej usługi. Jak to działa w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych?

Reklama

W przypadku założenia lokaty bankowej zobowiązujemy się nie wypłacać z niej środków przez określony czas. Dzięki takiej umowie bank czy instytucja świadcząca usługi ma pewność iż może operować środkami, które jej powierzyliśmy przez określony okres czasu. Co oznacza operowanie środkami? W tym przypadku pieniądze, które ulokowaliśmy na lokacie czy koncie oszczędnościowym krążą dalej w obiegu i mogą być kredytem dla innego klienta instytucji. Po upływie miesiąca kilku miesięcy czy roku (w przypadku lokat chodzi o konkretny okres czasu) bank wypłaca nam odsetki od środków które nam przechowywał i jest to nasz zysk. Właśnie dlatego tak ważne jest oprocentowanie.

 

Wysokość zysku

Od czego zależne jest to ile bank wypłaci Ci odsetek? Przede wszystkim chodzi tutaj o oprocentowanie, im wyższe oprocentowanie tym lepiej dla Ciebie, oczywiściem i wyższą kwotę ulokujesz na koncie tym wyższych zysków możesz się spodziewać, gdyż oprocentowanie liczy się właśnie od kwoty na rachunku. Niekiedy instytucje oferują wysokie oprocentowanie jedynie przez kilka miesięcy, po upływie których jest ono obniżane. Istnieją także oferty z których korzystać możemy jedynie spełniając określone warunki, np. założenie konta osobistego. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą i przeanalizować jakie parametry są dla Ciebie najważniejsze. W naszym rankingu braliśmy pod uwagę przede wszystkim wysokość oprocentowania, ale także inne zmienne jak specjalne warunki, minimalna kwota wpłaty, maksymalna kwota wpłaty, okres obowiązywania oferty czy dodatkowe bonusy. Zapraszamy do zapoznanie się z rankingiem kont oszczędnościowych na listopad 2022.

 

Ranking kont oszczędnościowych, listopad 2022

 

Nazwa instytucji

Oprocentowanie

Kwota minimalna

Kwota maksymalna

ING

8%

-

400 000

mBank

8%

-

50 000

VeloBank

8%

-

400 000

Bank Pekao

8%

-

200 000

PKO BP

7,50%

-

-

BOŚ Bank

7,20%

-

200 000

Toyota Bank

7,18%

-

100 000

Millennium

7,00%

-

400 000

Alior Bank

7,00%

-

200 000

Santander

7,00%

-

300 000

Ranking kont oszczędnościowych na listopad 2022: oprocentowanie, kwota minimalna, kwota maksymalna

Reklama

 

 

Ranking kont oszczędnościowych - wysokość oprocentowania

Zgodnie z powyższym rankingiem najlepsze oprocentowanie, wynoszące 8% w skali roku oferują instytucje: ING, mBank, VeloBank oraz Bank Pekao. W drugiej kolumnie widzimy różnice ofert, poszczególne banki ograniczają kwotę maksymalnej wpłaty na rachunek. Najkorzystniejsza pod tym względem oferta wychodzi od PKO Banku Polskiego, który nie ustala żadnego maksimum dla kwoty górnej granicy, kolejnym bankiem jest VeloBank oraz Millennium, które pozwalają na wpłatę kwoty w wysokości aż 400 000 PLN, na kolejnym miejscu mamy Bank Santander z propozycją kwoty 300 000 PLN. Więcej danych w kolejnych tabelach.

 

Ranking rachunków oszczędnościowych, listopad 2022

 

Nazwa instytucji

Początek [PLN]

Zysk [PLN]

Kwota po okresie 1 miesiąca [PLN]

ING

10 000

53

10 053

mBank

10 000

53

10 053

VeloBank

10 000

53

10 053

Bank Pekao

10 000

53

10 053

PKO BP

10 000

50

10 050

BOŚ Bank

10 000

48

10 048

Toyota Bank

10 000

48

10 048

Millennium

10 000

47

10 047

Alior Bank

10 000

47

10 047

Santander

10 000

47

10 047

Ranking kont oszczędnościowych na listopad 2022: symulacja wpłaty, zysk, kwota po 1 miesiącu

Reklama

 

 

Ranking kont oszczędnościowych - zysk

W tej tabeli zasymulowaliśmy wpłatę kwoty 10 000 PLN na każdy z poszczególnych rachunków, w drugiej kolumnie widzimy obliczony zysk po upływie jednego miesiąca. Zgodnie z proponowaną wysokością oprocentowania największy zysk uzyskany z wpłaty środków na konto w ING, VeloBanku, mBanku oraz Banku Pekao.

 

Ranking rachunków oszczędnościowych, listopad 2022

 

Nazwa instytucji

Oprocentowanie

Okres obowiązywania

ING

8%

3 miesiące

mBank

8%

3 miesiące

VeloBank

8%

3 miesiące

Bank Pekao

8,00%

183 dni

PKO BP

7,50%

49 dni

BOŚ Bank

7,20%

nie dłużej niż obowiązuje oferta

Toyota Bank

7,18%

-

Millennium

7,00%

100 dni

Alior Bank

7,00%

4 miesiące

Santander

7,00%

nie dłużej niż obowiązuje oferta

Ranking kont oszczędnościowych na listopad 2022: oprocentowanie, okres obowiązywania ofert

 

Reklama

 

Ranking kont oszczędnościowych - okres obowiązywania ofert

Powyższa tabela pokazuje jak prezentuje się czas trwania poszczególnych ofert oraz na jak długo możemy otworzyć konto w danej instytucji. Toyota Bank nie ogranicza czasowo korzystania z oferty, kolejną najkorzystniejszą propozycję widzimy w rubryce Banku Pekao, który daje możliwość otwarcie konta na 183 dni, czyli nieco ponad 6 miesięcy, na kolejnym miejscu mamy Alior Bank, który oferuje 4 miesiące.

Umiejscowienie poszczególnych ofert w rankingu opierało się przede wszystkim na wysokości oprocentowania, wzięliśmy pod uwagę także pozostałe zmienne widniejące w kolejnych tabelach oraz dane takie jak bonus, dodatkowe korzyści czy konieczność założenie rachunku osobistego. Szczegółowe informacje o każdej z ofert znajdziesz na oficjalnych stronach instytucji.

 

Czytaj więcej