Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

koniunktura euro

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro zmniejszył się w marcu do 54,5 pkt. wobec 55,5 pkt. lutym, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (53,3 pkt.).

Zmniejszenie zagregowanego indeksu PMI wynikało ze spadku jego składowych zarówno dla aktywności biznesowej w usługach, jak również bieżącej produkcji w przetwórstwie. W ujęciu geograficznym poprawę koniunktury odnotowano we Francji, podczas gdy w Niemczech i pozostałych gospodarkach strefy euro objętych badaniem doszło do jej pogorszenia. Średnia wartość zagregowanego indeksu PMI dla strefy euro w I kw. obniżyła się do 54,1 pkt. wobec 54,3 pkt. w IV kw. Ze względu na wojnę w Ukrainie dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalna dynamika PKB zwiększy się w I kw. do 0,9% wobec 0,3% w IV kw.

Zgodnie z komunikatem, na pogorszenie koniunktury w strefie euro złożyły się dwa przeciwstawne czynniki: negatywny wpływ wojny w Ukrainie na aktywność w obszarze wspólnej waluty oraz ożywienie popytu związane z poprawą sytuacji epidemicznej w Europie (por. COVID Dashboard). Struktura danych wskazuje, że wpływ wojny w Ukrainie na aktywność ekonomiczną w strefie euro realizuje się w kilku obszarach.

Po pierwsze,

w marcu doszło do silnego wzrostu składowej dla cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji. Jej zwiększenie wynikało zarówno z obserwowanego w ostatnich tygodniach gwałtownego wzrostu cen surowców, jak również pojawienia się zakłóceń w łańcuchach dostaw spowodowanych wojną i sankcjami Zachodu nałożonymi na Rosję i Białoruś.

Koniunktura w strefie euro pod wpływem wojny w Ukrainie - 1Koniunktura w strefie euro pod wpływem wojny w Ukrainie - 1

Po drugie,

Reklama

rosnące ceny surowców, podwyższona niepewność, działania wojenne w Ukrainie, a także sankcje Zachodu nałożone na Rosję i Białoruś znalazły odzwierciedlenie zarówno w osłabieniu popytu wewnętrznego jak i zewnętrznego, na co wskazuje spadek składowej dla nowych zamówień w przetwórstwie, w tym nowych zamówień eksportowych. Obniżyła się również składowa dla bieżącej produkcji.

Koniunktura w strefie euro pod wpływem wojny w Ukrainie - 2Koniunktura w strefie euro pod wpływem wojny w Ukrainie - 2

Po trzecie,

w marcu ze względu na podwyższoną niepewność związaną z wojną w Ukrainie doszło do wyraźnego pogorszenia oczekiwań ankietowanych firm, na co wskazuje spadek indeksu dla produkcji oczekiwanej za 12 miesięcy do najniższego poziomu od października 2020 r. Zostało ono odnotowane zarówno w przypadku sektora usług jak i przetwórstwa.

Koniunktura w strefie euro pod wpływem wojny w Ukrainie - 3Koniunktura w strefie euro pod wpływem wojny w Ukrainie - 3

Z punktu widzenia polskiej gospodarki na szczególną uwagę zasługuje sytuacja w niemieckim przetwórstwie,

gdzie indeks PMI obniżył się w marcu do 57,6 pkt. wobec 58,4 pkt. w lutym. Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zatrudnienia oraz zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miał niższy wkład składowej dla czasu dostaw. Warto jednak zauważyć, że wydłużenie czasu dostaw nie sygnalizuje w tym przypadku poprawy koniunktury, lecz wynika z zakłóceń w ramach łańcuchów dostaw spowodowanych wojną w Ukrainie. Na uwagę zasługuje również zmniejszenie składowej dla nowych zamówień eksportowych, która obniżyła się poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności po raz pierwszy od czerwca 2020 r. Zgodnie z komunikatem wynika to z relatywnie wysokiej ekspozycji niemieckiego przetwórstwa na zakłócenia związane z wojną w Ukrainie. Z tego powodu dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym dynamika polskiego eksportu obniży się w II kw. do 7,0% r/r wobec 8,1% w I kw.

Czytaj więcej

Artykuły związane z koniunktura euro