Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kolektory słoneczne

Już w latach 80-tych XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost zastosowań termicznej energii słonecznej, szczególnie w podgrzewaniu wody i ogrzewaniu basenów. Na początku lat 90. rozwinął się znaczący rynek kombinowanych systemów solarnych, zaspokajających zarówno potrzeby w zakresie ciepłej wody, jak i ogrzewania pomieszczeń. W latach 2002–2009 rynek energii słonecznej odnotował znaczny wzrost, osiągając apogeum w 2009 r. Wzrost ten był napędzany rosnącymi cenami ropy naftowej i pojawieniem się nowych zastosowań w różnych sektorach, w tym w budownictwie wielorodzinnym, turystyce, ciepłownictwie zasilanym energią słoneczną i ciepło procesowe przemysłowe.

 

Po okresie silnej ekspansji do roku 2009, rynek krajowy od ponad trzynastu lat doświadczał ciągłego spadku. Tendencja ta nie dotyczy wyłącznie Austrii, ale można ją zaobserwować w większości krajów europejskich, z kilkoma wyjątkami. W ciągu ostatnich dwóch lat w niektórych krajach europejskich nastąpił ponowny wzrost liczby instalacji. Austriacki rynek krajowy nie poszedł jednak w ich ślady i odnotował w 2022 r. 16% spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Reklama

Jak rynek kolektorów solarnych w Austrii wpływa na notowania spółki SUNEX z GPW  - 1Jak rynek kolektorów solarnych w Austrii wpływa na notowania spółki SUNEX z GPW  - 1

Source: AEE INTEC, IPOPEMA Research

 

Według stanu na koniec 2022 r. Austria posiadała 4,6 mln m2 działających kolektorów słonecznych, co odpowiada mocy zainstalowanej wynoszącej 3,2 GWth. Te systemy solarne wygenerowały łącznie 2063 GWhth energii słonecznej i przyczyniły się do uniknięcia emisji około 369 890 ton CO2. W 2022 r. pomyślnie zainstalowano łącznie 59 160 metrów kwadratowych nowych kolektorów słonecznych, co przełożyło się na dodatkową moc cieplną wynoszącą 41,4 MWth, jak pokazano na powyższym rysunku. Podobnie jak w Niemczech i Polsce, na rynku dominują domy jednorodzinne jako kluczowi klienci. W 2022 roku stanowiły one 71% sprzedaży.

 

Zobacz także: Akcje Allegro - prognozy na najbliższe dni. Duży potencjał i wyższa wycena? Eksperci dla FXMAG

Reklama

 

Dotacje na ratunek

Austriacki rząd federalny zamierza przyspieszyć rozwój fotowoltaiki (PV), przeznaczając na dotacje historyczny budżet w wysokości 600 mln euro. Oprócz zwiększenia dotacji rząd zamierza także usprawnić proces zatwierdzania systemów fotowoltaicznych. Do tej pory władze uwzględniały dwie możliwości finansowania w ramach ustawy o ekspansji odnawialnych źródeł energii (EAG): finansowanie w postaci rabatów i premii rynkowych. Jednak obecnie rząd zamierza wprowadzić dodatkowy program dedykowany projektom PV. PV Austria określiła tę inicjatywę jako „szybką ścieżkę” finansowania, która obejmie 268 mln euro.

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z kolektory słoneczne