Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KNF manipulacje giełdowe

O spółce, która została zawieszona przez KNF zaledwie cztery sesje po giełdowym debiucie, co jest niechlubnym rekordem, niemal wszyscy już zapomnieli. Sprawa jednak powraca, wraz z zawiadomieniem do prokuratury o podejrzeniu giełdowych manipulacji, które złożył nadzór finansowy.

 

Na skróty:

  • KNF złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z podejrzeniem manipulowania kursem YetiForce
  • Debiutująca na NewConnect spółka jest zawieszona od końca kwietnia
  • Komisja podała termin wznowienia obrotu akcjami YetiForce
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Yeti wraca na giełdę

Reklama

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z podejrzeniem manipulowania kursem spółki giełdowej, notowanej na rynku NewConnect. Sprawa dotyczy spółki informatycznej YetiForce, która zadebiutowała na „małym parkiecie” warszawskiej giełdy 21 kwietnia. Debiut YetiForce był dość spektakularny, ponieważ na pierwszej sesji akcje spółki zanotowały wzrost o ponad 150 proc. od kursu odniesienia (z 0,70 PLN do 1,79 PLN). To jednak nie wszystko, bo na kolejnej sesji (24 kwietnia) notowania YetiForce przekroczyły poziom 2 PLN, co oznaczało ponad 200 proc. wzrostu od ceny emisyjnej. Handel akcjami YetiForce nie trwał jednak długo, bo ostatnia sesja, na której odbywał się obrót miała miejsce w środę 26 kwietnia. Przed otwarciem piątej sesji od debiutu spółki (27 kwietnia), Komisja Nadzoru Finansowego niespodziewanie złożyła do GPW wniosek o zawieszenie obrotu akcjami YetiForce. Co więcej, handel nie został wznowiony do dziś.

Wówczas było to argumentowane tym, że „obrót akcjami jest dokonywany w warunkach wskazujących na możliwość naruszenia interesów inwestorów”.

 

Czytaj również: Tego jeszcze nie było, na GPW padł rekord! Akcje spółki zawieszone 5 dni po świetnym debiucie

 

Przez ostatnie miesiące o sprawie było zupełnie cicho, a dopiero na początku października KNF poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie rzekomych manipulacji kursem akcji YetiForce.

Reklama

O jakie konkretnie manipulacje chodzi? Wg KNF "manipulacja polegała na składaniu zleceń i przeprowadzaniu transakcji wzajemnych, w ramach grupy, a tym samym wprowadzających w błąd innych uczestników obrotu co do ceny, popytu i podaży akcji Spółki”. Mowa więc o działalności tzw. „spółdzielni”, składających się z osób działających w porozumieniu, które podbijają cenę akcji konkretnej spółki, handlując nimi między sobą, po to by później sprzedać je nieświadomym uczestnikom rynku „spoza spółdzielni” po sztucznie zawyżonej cenie, oczywiście z zyskiem.

Manipulacja tego rodzaju jest typowa dla spółek o niskiej kapitalizacji o niskiej płynności, w których akcjonariacie nie ma dużych inwestorów instytucjonalnych. A do takich należy właśnie YetiForce.

 

Zobacz także: Cena docelowa spółki z GPW mocno w górę! Analitycy mówią o ogromnych możliwościach

 

KNF w swoim komunikacie zapowiedział jednak, że obrót akcjami YetiForce na NewConnect zostanie wznowiony na sesji w czwartek 5 października.

Reklama

 

 

W ostatnim czasie Komisja zintensyfikowała działania skierowane przeciwko wspomnianym „spółdzielniom”, które czują się dość swobodnie na rynku NewConnect. 20 czerwca KNF skierowała podobne wnioski w sprawie podejrzenia manipulacji w obrocie akcjami spółek powiązanych z osławiona rodziną Patrowiczów: ManyDev Studio, Atlantis SE, Investment Friends SE. Pod koniec sierpnia Komisja złożyła zawiadomienie o potencjalnych manipulacjach w obrocie akcjami spółki Milisystem.

 

Zobacz także: Ekstremalny strach na rynku akcji w USA! Nastroje na giełdzie są fatalne

Reklama

 

Manipulowanie kursem akcji jest przestępstwem będącym naruszeniem art. 15 rozporządzenia MAR i jest zagrożone grzywną do 5 000 000 zł albo karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 albo oboma tymi karami łącznie.

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej