Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kina w USA

  • W 2021 r. akcje spółki gwałtownie podrożały za sprawą short squeeze.
  • Powrót fenomenu "meme stocks" sprawił, że sytuacja spółki znacząco się poprawiła.
  • Czy nadchodzący sezon filmowy sprawi, że historia AMC skończy się happy endem?

                                                                                  

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Sieć w kin od dłuższego czasu w tarapatach…

AMC Theatres, działająca nieprzerwanie od 1920 roku, jest jedną z najbardziej znanych sieci kin multipleks w północnej części USA. Firma ta, będąca drugą największą siecią kin wielosalowych w Stanach Zjednoczonych, zdołała przetrwać trudne czasy, takie jak recesja w latach 2001-2002, po której ostało się tylko 5 przedsiębiorstw z tej branży. Jednak na początku 2021 r. AMC stanęło w obliczu poważnych wyzwań związanych z pandemią COVID-19. Lockdowny i ograniczenia w działalności kin sprawiły, że firma zaczęła ponosić znaczne straty finansowe, co doprowadziło ją na skraj bankructwa. Co ciekawe, mimo tych trudności, akcje AMC zaczęły zyskiwać na wartości. Inwestorzy, zainspirowani fenomenem "meme stocks", zaczęli masowo kupować akcje firmy, co spowodowało gwałtowny wzrost ich ceny.

 

Czytaj również: Na amerykańskiej giełdzie rekordowa koncentracja. To moment na zagranie przeciwko trendom?

Reklama

 

…mimo to kurs spółki wystrzelił

Sieć kin AMC działa na amerykańskiej giełdzie pod nazwą giełdzie pod nazwą AMC Entertainment Inc. Ze względu na problemy firmy ich akcje w latach 2017-2021 konsekwentnie taniały. Dodatkowo wiele inwestorów, w tym przede wszystkim ci instytucjonalni, grali na spadki sieć kin. Wówczas według S3 Partners aż 20% wszystkich akcji AMC znajdywało się na krótkich pozycjach. Dla porównania średnio ten współczynnik wynosi 5%. Inwestorzy indywidualni na fali "meme stocks" zauważyli tam dla siebie pole do popisu. Podobnie jak w przypadku GameStop, użytkownicy Twittera i Reddita zaczęli skupywać akcje AMC Entertainment Holdings co doprowadziło do short squueze w 2021 roku.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1
Źródło: TradingView.com

 

Na początku stycznia akcje sieci multipleksów były wyceniane na poziomie zaledwie 2,01 USD za akcję. Jednak po tym zapanował popłoch i paniczne zamykanie krótkich pozycji wśród inwestorów grających pod spadki AMC rozpoczęły się gwałtowne wzrosty na ich kursie. W pół roku kapitalizacja spółki wzrosła o 3512,94%, co przełożyło się na cenę akcji na poziomie 72,62 USD. Wówczas internauci grający na giełdzie utarli nosa dużym funduszom hedgingowym, którzy sporo stracili poprzez na obstawianie krótkich pozycji na AMC.

 

Czytaj również: Praca w Niemczech coraz trudniejsza do zdobycia. Trwa zapaść w przemyśle

Reklama

 

Czy historia skończy się giełdowym happy endem?

Mimo niesamowitej historii, która miała miejsce na akcjach AMC w 2021 roku, spółka znów znalazła się w tarapatach finansowych. Sprzedaż kin multipleks maleje z powodu filmów, które nie wzbudziły popularności ze względu na strajku aktorów. Ponadto sieci wciąż nie udało się powrócić do przychodów, które osiągała jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy spółka osiągnęła EBITDA na poziomie 387 mld USD, co stanowi zaledwie połowę EBITDA z 2019 roku. Oprócz tego AMC posiada ogromny dług. Łącznie na grudzień 2023 r. wyniósł on 8,6 mld USD. Po wyłączeniu leasingu operacyjnego dług netto AMC wynosi 3,46 mld USD, co dalej jest ogromną sumą. Z powodu tak wielkiego udziału kapitału obcego do własnego współczynnik dźwigni finansowej wynosi niemal 9. Z tych powodów coraz częściej pojawiają się głosy o tym, że w spółce będzie musiało dojść do restrukturyzacji

 

Czytaj również: Wskaźnik FEDu ostrzega. Najnowsze szacunki gwałtownie spadają

 

Jednak podobnie jak w 2021 r. dzięki powrotowi "meme stocks", który miał miejsce w maju bieżącego roku, spółka AMC ponownie odbiła od dna. A to wszystko za sprawą powrotu tradera Keith Gilla, działającego pod pseudonimem Roaring Kitty, który w 2021 r. rozpoczął short squeeze na akcjach GameStop.  Firma wykorzystała ten moment, aby sprzedać resztę planu sprzedaży akcji o wartości 250 mln USD i zamienić dług na akcje. Obligacje AMC również zareagowały pozytywnie, co jest oznaką, że inwestorzy mniej martwią się o zdolność firmy do spłaty swoich zobowiązań. Dodatkowo nadchodzący rok 2025 zapowiada się niezwykle dobrze dla przemysłu filmowego. Do kin trafi m.in. „Toy Story 5” czy „Avatar 3”, a sukces filmu „W głowie się nie mieści 2”,  który osiągnął 1 mld USD w globalnym box office w 2024 r. świadczy o tym, że na odpowiednie produkcje ludzie są skłonni wracać do kin. Sukcesy filmów znacząco przyczyniają się do poprawy przychodów AMC. Poza tym pojawia się jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że historia sieci multipleksów może zakończyć się happy endem i spółka odbije od dna. Mimo problemów finansowych AMC zdołała utrzymać znaczący udział w rynku. Pod koniec 2023 r. firma kontrolowała około 23% rynku amerykańskiego, co stawia ją na pierwszym miejscu, przed Cinemarkiem, który ma 14% udziałów. Dodatkowo AMC posiada najwięcej ekranów IMAX w Ameryce Północnej, co przyciąga widzów szukających najlepszych wrażeń filmowych.

 

Czytaj również: Fala upadłości w USA. Bankructwa osiągają najwyższy poziom od 14 lat

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z kina w USA