Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kilogram cukru cena

Notowania ropy naftowej kontynuują odreagowanie wzrostowe po wcześniejszych dynamicznych przecenach. Obecnie cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych (ropa WTI) oscyluje w okolicach 73 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 76,40 USD za baryłkę.

Odbicie notowań ropy naftowej nastąpiło przede wszystkim ze względu na przejaskrawiony pesymizm wcześniej – zwłaszcza ten związany z wpływem wariantu Omikron na globalną gospodarkę. Póki co restrykcje zostały wprowadzone jedynie w ograniczonym zakresie, więc w mniejszym stopniu zagrażają one popytowi niż wcześniej oczekiwano. Nie oznacza to jeszcze definitywnego powrotu optymizmu na ten rynek – zwłaszcza w obliczu prognoz nadwyżki na rynku ropy – jednak możliwe, że ceny ropy w kolejnych tygodniach będą dążyć do względnej stabilizacji.

Kongres w Houston: Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki - 1Kongres w Houston: Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Tymczasem w Houston trwa konferencja World Petroleum Congress, na której głos zabrali kluczowi przedstawiciele sektora naftowego na świecie. Przede wszystkim, bronili oni sektora naftowego oraz nowych inwestycji w zakresie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego – twierdząc, że te surowce pozostaną kluczowymi źródłami energii jeszcze przez wiele lat. Według szefów największych spółek naftowych, zbyt gwałtowne próby przerzucenia się na odnawialne źródła energii mogą przynieść więcej złego niż dobrego, zwłaszcza w kontekście cen energii dla zwykłych konsumentów.

To zrozumiałe, że przedstawiciele spółek naftowych bronią swoich interesów – jednak przy okazji zwracają oni uwagę na wiele ważnych wyzwań, z którymi globalny rynek energii będzie musiał się zmienić. Odejście od tradycyjnych źródeł energii – które są nadal relatywnie tanie – uderza w większym stopniu w kraje rozwijające się niż w kraje rozwinięte.

Kongres w Houston: Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki - 2Kongres w Houston: Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Powrót do zwyżek notowań cukru

Druga połowa listopada na rynku cukru upływała pod znakiem dynamicznych przecen. Niemniej, w ostatnich dniach ceny tego surowca odrabiają straty. Notowania cukru w USA obecnie poruszają się w okolicach 19,75 USD za funt, czyli na najwyższych poziomach od dwóch tygodni.

Reklama

Ze względu na fakt, że cukier jest wykorzystywany w produkcji etanolu, notowania tego towaru są ściśle powiązane z notowaniami ropy naftowej – co widać było w poprzednich tygodniach. Pogarszające się prognozy dotyczące popytu na ropę naftową i oczekiwania jej nadwyżki mogą więc ograniczać potencjał do dalszych zwyżek cen cukru.

Niemniej, także na rynku cukru wiele wskazuje na to, że notowania mogą się ustabilizować w okolicach obecnych lub nieco niższych poziomów cenowych. Z jednej strony, w sezonie 2021/2022 na rynku cukru prognozowany jest już trzeci z kolei deficyt. Z drugiej strony, produkcja tego surowca w kluczowych krajach, takich jak Brazylia i Indie, ma być nieco większa od oczekiwań.

Kongres w Houston: Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki - 3Kongres w Houston: Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki - 3

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej