Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy stopy procentowe w USA zaczną spadać

Ostatnio na amerykańskim rynku było dość emocjonująco. Zawirowania rynkowe są oczywiście pokłosiem problemów sektora bankowego. Szybko jednak pojawiły się zapewnienia, że sytuacja jest opanowana i nie musimy przejmować się żadnymi jej konsekwencjami. Mimo to, niepewność i obawy pozostały i tym sposobem narodziły się spekulacje co do najbliższej decyzji Fed odnośnie stóp procentowych. Już w środę (22.03.2023r.) dowiemy się, czy te wydarzenia zmieniły podejście Rezerwy Federalnej do polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także: Czy to na pewno koniec paniki bankowej w USA? Ziarno niepewności zostało zasiane

 

Fed znów podnosi stopy procentowe i pogrąża dolara!

 

Determinanty stóp procentowych – czyli dlaczego się zmieniają?

Reklama

Pojęcie stóp procentowych i ich wpływ na gospodarkę, a także sposób ich ustalania powinien znać każdy obywatel, każdego państwa. Najprościej mówiąc stopy procentowe to koszt pożyczania pieniędzy i wynagrodzenie za ich pożyczanie, bez znaczenia czy bank jest pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Głównymi czynnikami, wpływającymi na nie i wywierającymi presję na ich zmiany są przede wszystkim inflacja, rząd oraz podaż i popyt na rynku kredytowym. I takie same zasady działają właściwie w każdym kraju. Jedyne co może zachodzić inaczej to decyzje banków centralnych w efekcie konkretnych wydarzeń.

Jeżeli chodzi o Amerykańską Rezerwę Federalną, wpływa ona na stopy procentowe poprzez transakcje otwartego rynku. Polegają one na kupnie lub sprzedaży wcześniej wyemitowanych amerykańskich papierów wartościowych w celu zasilenia lub odpływu środków z banków na udzielanie kredytów. Dzieje się tak, ponieważ podaż i popyt na kredyty odgrywa znaczącą rolę w określaniu wysokości stóp procentowych. W sytuacji wzrostu podaży kredytów stopy procentowe zostają obniżone, natomiast gdy mamy do czynienia ze spadkiem podaży kredytów będą one zwiększane. Dodatkowo wyższe stopy inflacji wymagają jeszcze wyższych stóp procentowych.

Czytaj także: Ten wskaźnik mówi jasno: inflacja w USA spada dużo mocniej od prognoz

 

Wykres stóp procentowych w USA na przełomie 2010-2022 roku

Stopy procentowe w marcu w USA 2023. Nowe dane mogą mocno zachwiać Twoim portfelem! Będzie się działo - 1Stopy procentowe w marcu w USA 2023. Nowe dane mogą mocno zachwiać Twoim portfelem! Będzie się działo - 1

Źródło: Macrobond

Reklama

 

Ekonomiści nie spodziewają się zmian podejścia Fed

Ankieta wśród ekonomistów przeprowadzona przez Financial Times i Initiative on Global Markets przy University of Chicago's Booth School of Business wskazuje, że większość z nich oczekuje, iż Rezerwa Federalna utrzyma obecny cykl zacieśniania, ze stopą referencyjną powyżej 5,5% do końca roku, aby przeciwdziałać wciąż wysokiej inflacji. Uważają, że pomimo ostatnich zawirowań finansowych dotykających amerykański sektor bankowy, nie zmienią dotychczasowej strategii.

W ankiecie wzięło udział ponad 40 ekonomistów, przy czym prawie 70% nie spodziewa się obniżek stóp procentowych przed 2024 rokiem. Prawie połowa respondentów oczekuje również, że stopa funduszy federalnych osiągnie szczyt w przedziale 5,5% - 6%.

Sprawdź również: Kalendarz ekonomiczny: masz dolary, euro, funty i franki? Te wydarzenia będą wpływać na kursy walut

 

Oczekiwania ekonomistów szczytowego poziomu stóp procentowych w obecnym cyklu zacieśniania? – wyniki ankiety

Stopy procentowe w marcu w USA 2023. Nowe dane mogą mocno zachwiać Twoim portfelem! Będzie się działo - 2Stopy procentowe w marcu w USA 2023. Nowe dane mogą mocno zachwiać Twoim portfelem! Będzie się działo - 2

Reklama

Źródło: ft.com 

Zachęcamy do obserwowania naszej strony głównej Fxmag.

Czytaj więcej

Artykuły związane z kiedy stopy procentowe w USA zaczną spadać