Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy spadnie inflacja w niemczech

Mocny spadek cen energii ma duży wpływ na dane dotyczące niemieckiej gospodarki. Ceny wciąż są jednak dużo wyższe niż w 2021 czy 2022 r., wywierając presję na tamtejsze przedsiębiorstwa. 

 

  • Co przesądziło o spadku inflacji producenckiej? 
  • Jak kształtują się ceny w porównaniu do poziomów z lat ubiegłych? 
  • Co dalej z gospodarką Niemiec? 

  

Reklama

 

Inflacja w Niemczech - nowe dane na horyzoncie 

Inflacja PPI w Niemczech wyniosła w grudniu -8,6% w ujęciu rocznym (oczekiwano: -7,9%, poprzednio: -7,9%) oraz -1,2% w ujęciu miesięcznym (oczekiwano: -0,5%, poprzednio: -0,5%).  

Jak podał niemiecki urząd statystyczny Destatis, ceny producentów w 2023 r. były średnio o 2,4% niższe niż średnio w 2022 r. Ostatni raz większy spadek w porównaniu z rokiem poprzednim miał miejsce w 2009 r. (-4,2% w porównaniu do 2008 r.).

PPI mierzy zmiany cen dóbr i usług na poziomie producentów, podczas gdy CPI mierzy zmiany cen na poziomie konsumenckim. Wskaźnik PPI pomaga tym samym w prognozowaniu inflacji konsumenckiej (CPI). 

 

Zobacz równieżGarść newsów makroekonomicznych: problemy w niemieckiej gospodarce

 

Reklama

Warto jednak podkreślić, że ceny w całym 2023 r. utrzymywały się na wysokim poziomie i były wyższe średnio o 2,4% względem 2022 r. Gwałtowny skok nastąpił w 2021 r., gdy obserwowano wzrost 10,5% w porównaniu z 2020 r. 

 

Zobacz równieżGospodarka Niemiec - recesja trwa, ale ten wskaźnik robi niespodziankę

 

Inflacja PPI w Niemczech 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Destatis

Reklama

 

Ceny energii przesądziły o spadku  

Niemieccy statystycy wskazują, że za wynik odpowiada spadek cen energii w grudniu 2023 r. Tańsze niż w analogicznym okresie 2022 r. były także dobra pośrednie, droższe natomiast dobra konsumpcyjne i inwestycyjne. W ostatnim miesiącu minionego roku energia była o 23,5% tańsza niż w grudniu 2022 r. Destatis dodaje, że stawki za energię elektryczną dla wszystkich grup odbiorców spadły o 35,6% wobec poziomu z 2022 r. O 22,4% był tańszy z kolei gaz ziemny. 

Po wyłączeniu udziału energii we wskaźniku, ceny producentów były o 0,3% wyższe niż w grudniu 2022 r. i pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu do listopada 2023 r.

"Ceny towarów konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. były o 3,2% wyższe niż w grudniu 2022 r. i pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu do listopada 2023 r. Żywność była o 2,8% droższa niż przed rokiem" - komentuje Destatis.  

 

Zobacz również: Negatywne zaskoczenie u zachodniego sąsiada! Przemysł pod presją

Reklama

 

Pomimo trudnej sytuacji utrzymującej się w gospodarce naszego zachodniego sąsiada, najnowszy odczyt Europejskiego Centrum Badań nad Gospodarką (ZEW) przyniósł spore zaskoczenie, wskazując na ożywienie. 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z kiedy spadnie inflacja w niemczech