Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kiedy można się spodziewać obniżek stóp w strefie euro?

Rada Europejskiego Banku Centralnego podjęła decyzję o stopach procentowych. Euro umacnia się w stosunku do dolara. "Na razie w ogóle nie ma rozmowy w EBC o obniżkach stóp" - powiedziała Christine Lagarde, prezes EBC, podczas konferencji prasowej.

 

  • Jaką decyzję o stopach podjął EBC?
  • Jak będzie wyglądała polityka pieniężna EBC w najbliższych miesiącach?
  • Kiedy można się spodziewać obniżek stóp w strefie euro?
  • W jakim stanie jest gospodarka UE?

 

Po raz kolejny EBC pozostawił stopy bez zmian. Stopa refinansowa została utrzymana na poziomie 4,5%, a depozytowa na poziomie 4%. Komunikat na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Reklama

„Decyzje EBC zależą od danych, nie działamy pod presją czasu ani niczego innego. Bierzemy pod uwagę również siłę oddziaływania naszych decyzji w ramach polityki pieniężnej na gospodarkę. Zapewniam, że na razie nie ma przesłanek, by EBC opuszczał gardę” – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde podczas dzisiejszej konferencji prasowej. "Naszym mandatem jako EBC jest sprowadzić inflację do celu, a nie wywołać recesję" - dodała prezes EBC.

Po decyzji EBC, podczas konferencji Lagarde, EUR zaczął umacniać się do USD.

 

Reklama

 

Zgodnie z najnowszymi projekcjami ekspertów EBC dla strefy euro, inflacja ma stopniowo spadać w ciągu przyszłego roku, zanim zbliży się do celu Rady Prezesów wynoszącego 2% w 2025 r. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci EBC oczekują, że inflacja zasadnicza wyniesie średnio 5,4% w 2023 r., 2,7% w 2024 r., 2,1% w 2025 r. i 1,9% w 2026 r. W porównaniu z wrześniowymi projekcjami ekspertów oznacza to korektę w dół dla roku 2023, a zwłaszcza dla roku 2024.

 

 

Wzrost gospodarczy UE pozostanie słaby, inflacja będzie spadać powoli

Reklama

EBC wskazuje, że inflacja bazowa w strefie euro uległa dalszemu obniżeniu. „Krajowa presja cenowa pozostaje jednak podwyższona, głównie ze względu na silny wzrost jednostkowych kosztów pracy. Oczekujemy, że inflacja z wyłączeniem energii i żywności wyniesie średnio 5,0% w 2023 r., 2,7% w 2024 r., 2,3% w 2025 r. i 2,1% w 2026 r.” – czytamy w komunikacie.

 

 

Reklama

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych nadal silnie przekładają się na gospodarkę – przyznaje EBC. „Zaostrzone warunki finansowania tłumią popyt, co pomaga obniżyć inflację. Zakładamy, że w najbliższym czasie wzrost gospodarczy pozostanie słaby. Po tym okresie gospodarka ożywi się z powodu rosnących dochodów realnych - ponieważ ludzie korzystają ze spadającej inflacji i rosnących płac - oraz poprawiającego się popytu zagranicznego. Zakładamy zatem, że wzrost gospodarczy przyspieszy ze średnio 0,6% w 2023 r. do 0,8% w 2024 r. i do 1,5% w latach 2025 i 2026” – czytamy w komunikacie.

 

Zobacz także: Kurs dolara runął! Powell jeszcze mocniej pogrąża USD - Konferencja prasowa prezesa Fed

 

 

Reklama

 

Rada Prezesów EBC jest zdeterminowana, aby zapewnić powrót inflacji do średniookresowego celu na poziomie 2% - zapewniła prezes EBC Christine Lagarde podczas konferencji. „Podstawowe stopy procentowe EBC znajdują się na poziomach, które - utrzymane przez wystarczająco długi czas - znacząco przyczynią się do osiągnięcia tego celu. Przyszłe decyzje Rady Prezesów zapewnią, że stopy procentowe będą ustalane na wystarczająco restrykcyjnych poziomach tak długo, jak będzie to konieczne” – stwierdziła Lagarde.

Rada Prezesów EBC podjęła dziś również decyzję o przyspieszeniu normalizacji bilansu. W I połowie 2024 r. zamierza nadal reinwestować w całości spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP). W II połowie roku zamierza zmniejszać portfel PEPP średnio o 7,5 mld euro miesięcznie. Rada Prezesów zamierza zaprzestać reinwestycji w ramach PEPP pod koniec 2024 roku.

 

Lagarde: na razie nie ma rozmowy o obniżkach stóp

Reklama

Oczywiście, prezes EBC została zarzucona pytaniami o ewentalne obniżki stóp. Jak odpowiedziała?

"W ogóle nie było na razie rozmowy na temat obniżek. Wiele osób nie bierze pod uwagę tego, że między podwyżkami a obniżkami może być dużo przestrzeni, dużo przerwy, z różnych ważnych powodów" - podkreśliła Lagarde.

„Decyzje EBC zależą od danych, nie działamy pod presją czasu ani niczego innego. Bierzemy pod uwagę również siłę oddziaływania naszych decyzji w ramach polityki pieniężnej na gospodarkę. Zapewniam, że na razie nie ma przesłanek, by EBC opuszczał gardę” – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

To, że EBC jest "zależny od danych" ("data dependent") powtórzyła podczas konferencji kilka razy. "Chcemy dokładnie rozumieć, co dzieje się w gospodarce. Ona jest bardzo wrażliwa na politykę pieniężną EBC" - stwierdziła Lagarde.

 

Zobacz również: Jest wyrok TSUE! Jak wpłynie na polskie banki?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kiedy można się spodziewać obniżek stóp w strefie euro?