Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy koniec wojny

Największy indeks niemiecki Dax (DE40) od swoich ostatnich minimów wzrósł o ponad 20 proc. Wydaje się, że mogły na to mieć wpływ m.in. spadające ceny surowców zwłaszcza gazu ziemnego, którego zgodnie z danymi IMF cena spadła od szczytów o ponad 21 proc. Czy może to oznaczać początek zmiany trendu, czy tylko odbicie od dołka?

 

Inflacja kluczem dla gospodarki Niemiec

Jak podaje prezes Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec: “Stopa inflacji w Niemczech - mierzona jako zmiana wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku - wyniosła w październiku 2022 roku +10,4 %. Wskaźnik inflacji wzrósł więc ponownie po +10,0 % we wrześniu 2022 r. Głównymi przyczynami wysokiej inflacji są nadal ogromne podwyżki cen produktów energetycznych. Ale coraz częściej obserwujemy też wzrost cen wielu innych towarów i usług. Szczególnie odczuwalne dla gospodarstw domowych są teraz rosnące ceny żywności”. Wysoka inflacja wydaje się hamować możliwą zmianę polityki monetarnej w strefie euro, co może wydawać się kluczowe do zmiany trendów w gospodarce."

Ociepleniem klimatu wydają się dzisiejsze dane wskaźnika gospodarczego instytutu ZEW, który to wzrósł o 22,5 pkt do poziomu -36,7 w listopadzie (wartości poniżej 0 pkt oznaczają pogorszenie się sytuacji), przebijając tym jedne z najlepszych prognoz (oczekiwano -50 pkt). Jak podaje komentarz instytutu: “Najnowszy odczyt zasugerował, że perspektywy gospodarcze dla Niemiec znacznie się poprawiły w porównaniu z październikiem, prawdopodobnie z powodu nadziei, że stopy inflacji wkrótce spadną, a decydenci nie będą musieli zacieśniać polityki monetarnej tak mocno i/lub tak długo, jak się obawiano. Około 50,8 proc. ankietowanych analityków przewidywało pogorszenie aktywności gospodarczej w najbliższych miesiącach, podczas gdy 14,1 proc. z nich oczekiwało jej poprawy, a 35,1 proc. nie spodziewało się żadnych zmian.”

Reklama

Dodatkowo jak zauważa to analityk Investing.com Geoffrey Smith: “Benchmarkowy indeks DAX wzrósł w poniedziałek o prawie 1% po tym, jak Komisja Europejska dała Berlinowi pozwolenie na nacjonalizację byłej jednostki rosyjskiego monopolisty gazowego Gazpromu, wzmacniając wysiłki największej europejskiej gospodarki w celu przywrócenia porządku na swoim rynku energetycznym po chaosie spowodowanym przez wojnę Rosji na Ukrainie.” 

Źródło: MT5, DE40, Daily

 

EUR/USD prognozą na zmiany dla rynku europejskiego?

Wydaje się, że skumulowane dane sugerujące możliwe polepszenie sytuacji na rynku europejskim zbiegły się ze wzrostami na parze EUR/USD, która to od ostatnich minimów wzrosła o ponad 6 proc. Może to być przyczyną przestawienia się inwestorów globalnych na polepszenie sytuacji gospodarczej na rynku europejskim, oczekiwań do spadającej inflacji, bądź nawet wyceny końca konfliktu na Ukrainie. Wydaje się jednak, że dopóki nie zobaczymy pierwszych spadków stóp procentowych w strefie euro, to potwierdzenie zmiany trendu może wydawać się wątpliwe.

Reklama

Źródło: MT5, EURUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Czytaj więcej