Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kiedy dolar tanieje?

  • Co się dzieje na kursach walut?
  • Ile kosztuje dolar? Po ile jest euro?
  • Co będzie dalej z dolarem?

 

 

 

Kiedy obniżki stóp procentowych w USA?

W piątek miało miejsce coroczne sympozjum w Jackson Hole, którego kluczowym wydarzeniem było wystąpienie prezesa Fedu, Jerome’a Powella. Rynki oczekiwały, że Powell potwierdzi planowane obniżki stóp procentowych we wrześniu, i rzeczywiście tak się stało. Prezes Fedu stwierdził, że nadszedł czas na dostosowanie polityki monetarnej, przede wszystkim z powodu ochłodzenia sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Inflacja przestaje być już poważnym problemem — Powell stwierdził, że gospodarka USA zmierza w kierunku osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%, jednak Rezerwa Federalna nie chce ryzykować pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Choć w Jackson Hole podkreślono, że tempo i dokładny moment obniżek stóp będą zależeć od nadchodzących danych, rynek przewiduje obniżki stóp o 100 punktów bazowych jeszcze w tym roku.

Poczyniliśmy znaczne postępy na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest stabilność cen, unikając jednocześnie gwałtownego wzrostu bezrobocia - mówił prezes Powell.

Inflacja znacznie spadła. Rynek pracy nie jest już przegrzany, a warunki są teraz mniej napięte niż te, które panowały przed pandemią - dodał.

 

Reklama

 Rynki prognozują obniżkę stóp procentowych o 34 punkty bazowe we wrześniu, a łącznie o 105 punktów bazowych do końca roku. Mimo to, rozważana jest również możliwość bardziej zdecydowanej obniżki o 50 punktów bazowych. Jak zauważył Nick Timiraos z Wall Street Journal, taka opcja mogłaby zostać rozważona, jeśli dane z rynku pracy w USA będą słabe, ale pełny obraz sytuacji uzyskamy dopiero po publikacji danych w przyszłym tygodniu.

 

Czytaj: Trupy oficjalnie wypadły z szafy. Rynek pracy jest w znacznie gorszym stanie

 

Jaki jest kurs dolara?

Kurs eurodolara wynosi obecnie 1,1165, co stanowi najwyższy poziom od lipca 2023 roku. Główna para walutowa zmierza ku przekroczeniu wartości 1,125, co uczyniłoby ją najwyższą od początku 2022 roku.



Wykres. Kurs EUR/USD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView.

 

Warto również zauważyć, że indeks dolara znajduje się obecnie w podobnej sytuacji jak w 2008 roku.

Wygląda na to, że historia może się powtórzy (tylko 10 razy gorzej) - pisał na portalu X The Great Martis.

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Czytaj: Kolosalne wydatki rządu USA. Deficyt budżetowy sięgnie 1,9 biliona dolarów

Reklama

 

Co dalej z dolarem? Prognoza ekspertów - specjalnie dla FXMAG

Michał Krajczewski (kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego): Amerykański dolar silnie reaguje w sierpniu na zmiany oczekiwań inwestorów odnośnie obniżek stóp procentowych przez Fed. Ponowne schłodzenie dynamiki inflacji w ostatnich miesiącach (po jej odbiciu w 1Q'24) oraz gorsze dane z tamtejszego rynku pracy wpłynęły na potwierdzenie przez Fed w swojej komunikacji, tak zwanego "pivotu". W przemówieniu na sympozjum w Jackson Hole, prezes Powell wprost powiedział, że nadszedł czas obniżek stóp procentowych. W związku z tym prognozujemy obecnie trzy obniżki po 25 pb. w bieżącym roku, czyli na każdym kolejnym posiedzeniu FOMC. Sytuacja ta wpływa na wyprzedaż dolara, który zaczyna być postrzegany jako mniej atrakcyjny w związku z oczekiwanymi niższymi stopami procentowymi i spadkiem rentowności obligacji skarbowych. Uważam jednak, że w krótkim terminie, patrząc zarówno na indeks dolara, jak i np. na EUR/USD, ostatni ruch był już bardzo mocny, co może z kolei doprowadzić do korekty, czyli umocnienia dolara w najbliższym tygodniu albo dwóch.

 

 

Marek Rogalski (analityk DM BOŚ): Indeks dolara zaliczył spory zjazd w ostatnich tygodniach, gdyż rynki uświadomiły sobie, że oczekiwania wobec cięć stóp przez FED plasują go w gronie najbardziej "gołębich" banków centralnych na świecie. Na indeksie USD jesteśmy już przy minimach z grudnia ub.r., co może dawać jakiś impuls do krótkoterminowego odbicia. Jerome Powell w piątek oficjalnie zapowiedział początek cyklu cięć od września, ale skala tego ruchu dalej pozostaje przedmiotem dyskusji na rynkach. Kluczowe dla tego obrazu dane makro (ISM i rynek pracy) poznamy dopiero w pierwszym tygodniu września. Tym samym teraz może być zauważalny wpływ innych wątków, jak chociażby geopolityki. Zwyczajowo wzrost tego ryzyka prowadził do podbicia dolara. Czy teraz będzie podobnie? Sytuacja na Bliskim Wschodzie znów stała się napięta po niedzielnym ataku Hezbollahu na Izrael i kolejnym fiasku rozmów o rozejmie z Hamasem.


Czytaj: Prezes Glapiński mięknie. Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kiedy dolar tanieje?