Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Prezydent powołał Donalda Tuska na urząd prezesa Rady Ministrów. Obecnie trwa powoływanie ministrów, którzy staną na czele głównych resortów. 

 

  • Donald Tusk oficjalnie został premierem RP. 
  • W planach nowego rządu są m.in. podwyżki dla nauczycieli czy skarbówki. 
  • Kto stanie na czele gospodarczych resortów? 

 

We wtorek za wotum zaufania dla nowego premiera zagłosowało 248 posłów, 201 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. 

Reklama

 

 

Kto będzie decydował o sprawach gospodarki? Są nazwiska 

Jedną z najważniejszych osób w nowym rządzie będzie Andrzej Domański, nowy Minister Finansów oraz główny projektant programu gospodarczego KO. Przez lata pracował jako zarządzający w funduszach inwestycyjnych - Noble Funds TFI i Eques Investment TFI. Ekonomista pochodzi z Krakowa, choć startował z list w stolicy. W trakcie swojej kariery pełnił funkcję dyrektora finansowego czy członka zarządu. 

 

  

Ministerstwu Aktywów Państwowych będzie przewodził Borys Budka. To ważna postać z perspektywy rynku kapitałowego, gdyż MAP sprawuje nadzór nad spółkami skarbu państwa, a do tych zaliczają się m.in. Orlen czy PZU. Budka jest z wykształcenia prawnikiem oraz doktorem nauk ekonomicznych. 

 

Zobacz również: Składki na ZUS w 2024 - mocne uderzenie w przedsiębiorców. Donald Tusk w expose obiecał ulgę

Reklama

 

Notowania PKN Orlen na tle indeksu WIG20 - YTD

Źródło: TradingView 

  

Nowo utworzone Ministerstwo Przemysłu ma mieć swoją siedzibę w Katowicach. Resort będzie skupiał się na transformacji energetycznej w Polsce. Na czele nowej jednostki ma stanąć Marzena Czarnecka, radca prawny i  kierowniki Katedry Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. 

Reklama

 

Zobacz także: Rekordowa strata NBP? Miał być zysk, a będzie gorzej niż w fatalnym 2022 roku

 

Co z rozwojem, pracą i technologią? 

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii skupiać się mają działania w obrębie wsparcia w formie wakacji kredytowych czy Bezpiecznego Kredytu 2%. Uważa się, że resort ten będzie zarządzał decyzjami oraz realizował obietnice wyborcze. Ministrem oddelegowanym tej jednostce jest Krzysztof Hetman, związany z PSL europoseł i marszałek województwa lubelskiego.

Rozwojem regionalnym w ramach Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zajmie się  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, szefowa sztabu Polski 2050, była ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej. Tutaj koordynowane są prace w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz zarządzanie Funduszami Unijnymi. 

Dokonano także zmian w obrębie resortu rodziny i polityki społecznej. Od teraz to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na czele którego stanie kojarzona z Nową Lewicą pedagożka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Najważniejszymi wyzwaniami w trakcie kadencji będzie kwestia demografii, praw pracowniczych oraz równouprawnienia.

Reklama

 

 

Polska gospodarka ma przed sobą szereg wyzwań nie tylko w 2024 r., ale również w kolejnych latach. Wchodzimy w nową erę technologiczną, dlatego przywrócony został resort cyfryzacji, którego ministrem będzie Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy oraz wicepremier. 

Reklama

 

Zobacz również: Sejmowe show. Czy premier odważy się poruszyć kwestię euro?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz