Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie zatrudnienie w USA 2022

Październik okazał się kolejnym miesiącem z rzędu, który możemy opisać jako solidny w kontekście rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła o 261 tys., co zdecydowanie przebiło konsensus na poziomie 200 tys. Jednocześnie dane wrześniowe zostały zrewidowane w górę o 52 tys., a sierpniowe w dół o 23 tys. Łącznie więc rewizje z poprzednich dwóch miesięcy poprawiły bilans zatrudnienia o 29 tys. etatów. To jednak tylko jedna strona medalu, ta druga jest znacznie mniej korzystna.

Odwołujemy się tutaj do naszej analizy sprzed kilku miesięcy dotyczącej problemów z pomiarem sytuacji na rynku pracy w USA. Choć według ankiety przedsiębiorstw (CES) zatrudnienie wzrosło (jw.), to według ankiety gospodarstw domowych (CPS) spadło i to aż o 328 tys. Co więcej, spadek ten generowany był wyłącznie przez pracowników na pełen etat (-433 tys.), podczas gdy liczba zatrudnionych na część etatu wzrosła o 164 tys.Tak jak pisaliśmy już w wyżej linkowanym artykule, wynika to z faktu, iż obydwie ankiety w zasadzie mierzą coś innego. CES skupia się na liczbie etatów, a CPS na liczbie zatrudnionych. Nie będziemy drugi raz wchodzić w szczegóły. Aspekt ten jednak wiele wyjaśnia w kwestii dziwnego splotu wzrostu stopy bezrobocia do 3,7% z 3,5% (konsensus 3,6%)i jednoczesnego spadku stopy aktywności zawodowej o 0,1 pkt. proc. do 62,2%. Innymi słowy, jeśli przyjąć spadek, a nie wzrost zatrudnienia, wówczas obraz wydaje się bardziej spójny. Nie zmienia to jednak faktu, iż obydwie ankiety dają zgoła inny obraz rynku pracy.

Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 1Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 1

Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 2Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 2

Reklama

Patrząc na inne obszary możemy zauważyć, iż średnia liczba przepracowanych godzin w tygodniu nie uległa zmianie już piąty miesiąc z rzędu i pozostała na pułapie 34,5. Zmianie nie uległa również ilość przepracowanych godzin wśród pracowników produkcyjnych po wykluczeniu kadry kierowniczej - utrzymany został poziom 34 godzin.

Dynamika płac także zaskoczyła lekko w górę rosnąc o 0,4% m/m wobec konsensusu 0,3% m/m. Na dynamikach rocznych nie było jednak tego widać, co sprzyjało dalszym spadkom. Dynamika roczna ogółem obniżyła się z 5% do 4,7%. Tej samej skali ruch widoczny był wśród pracowników bez kadry kierowniczej (ruch do 5,5% z 5,8%). Impet płac pozostaje jednak wciąż wysoki, co naszym zdaniem powinno tylko przekonywać Fed o słuszności dalszego zacieśniania pieniężnego. Przy okazji warto przypomnieć, iż spadek liczby wakatów mógłby odegrać istotną rolę w obniżaniu presji płacowej ze strony pracowników, którzy wcześniej często dokonywali zmiany pracodawcy. Układanka pozostaje zatem niezmienna - najpierw czekamy na mocniejszy ruch po stronie wakatów.

Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 3Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 3

Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 4Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 4

Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 5Garść newsów makroekonomicznych. USA: Bezrobocie w górę, choć aktywność w dół - 5

Reklama

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska: Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że wniosek o wypłatę środków z KPO zostanie złożony przez rząd w bieżącym miesiącu.

 

Polska: Rząd chce wyłączyć z limitu wydatków ustalonych w ustawie budżetowej na 2022 r. wsparcie dla podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparcie świadczeniobiorców, w tym emerytów i rencistów oraz finansowanie sił zbrojnych - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2022 r. (PAP).

 

Reklama

Polska: Rząd w IV kw. chce przyjąć rozwiązania, które rozszerzą możliwość obniżenia podstawy tzw. podatku bankowego o wartość obligacji ustawowo gwarantowanych przez Skarb Państwa, w tym papierów BGK i PFR oraz o wartość obligacji skarbowych stosowanych w transakcjach repo. (PAP)

 

Polska: Rząd rozważa wycofanie się z tak zwanej tarczy antyinflacyjnej nie tylko dlatego, że szuka oszczędności - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak informuje gazeta, w grę wchodzi również obawa przed interwencją Komisji Europejskiej. Z ustaleń "DGP" wynika, że Bruksela przekazała wątpliwości odnośnie rozwiązań zawartych w tarczy.

Inflacja w Polsce. Komisja Europejska może pomóc rządowi zlikwidować tarczę antyinflacyjną - TVN24 Biznes

 

Reklama

Chiny: Październikowy eksport zanotował nieoczekiwany spadek o 0,3% r/r. Konsensus zakładał wzrost o 4,3% r/r. Był to najsłabszy wynik eksportu od maja 2020. Jednocześnie import obniżył się o 0,7% r/r, przy medianie prognoz w pobliżu 0% r/r. W efekcie nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła nieco ponad 85 mld USD.

 

Chiny: Chiny będą w dalszym ciągu stosować strategię „dynamicznego zerowania” ognisk zakażeń koronawirusem – ogłosiła w sobotę państwowa komisja zdrowia, wbrew pojawiającym się w ostatnich dniach spekulacjom, że Pekin może wkrótce złagodzić restrykcyjną politykę. (PAP)

Czytaj więcej