Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie zatrudnienie w Polsce

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie. Według naszej prognozy wzrosła ona tylko o 0,7% r/r po wzroście o 2,3% r/r w październiku. Konsensus wynosi 0,3% r/r. Słaba sprzedaż wynika z obniżających się dochodów rozporządzalnych w ujęciu realnym gospodarstw domowych i wygasania prokonsumpcyjnego popytu związanego z napływem uchodźców. Bardzo prawdopodobne, że w kolejnych miesiącach odnotujemy spadki sprzedaży w ujęciu r/r.

PL: O tej samej porze poznamy wyliczenie za listopad produkcji budowlano-montażowej. Spodziewamy się, że spadła ona o 0,6% r/r po zaskakująco dobrym wzroście o 5,7% r/r w październiku. Konsensus prognoz wskazuje na spadek o 1,6% r/r. Koniunktura w budownictwie i jej prognozy krótkookresowe przedstawiają się pesymistycznie ze względu na wysokie stopy procentowe, hamujący popyt i niepewność dotyczącą otoczenia gospodarczego.

 

Sprzedaż detaliczna w listopadzie zwalnia tempo wzrostu. Jakie są tego powody? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Sprzedaż detaliczna w listopadzie zwalnia tempo wzrostu. Jakie są tego powody? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych wzrosła w listopadzie o 4,6% r/r po wzroście o 6,6% r/r w październiku, co okazało się pozytywną niespodzianką przewyższając oczekiwania. Za spowolnienie wzrostu r/r odpowiada efekt wysokiej bazy odniesienia z listopada 2021 r., gdy produkcja nadrabiała zaległości związane z zatorami w łańcuchach dostaw. Natomiast w odniesieniu do października br. i po korekcji sezonowości produkcja wzrosła o 2,7% m/m, najszybciej od stycznia. Należy zauważyć jednak, że za dobry odczyt odpowiada zmienny komponent wytwarzania energii, który wzrósł wg naszych szacunków o ponad 8,0% m/m. Wzrost produkcji w przetwórstwie przemysłowym był natomiast dużo słabszy, tj. ok. 0,7% m/m, co jest wartością zbliżoną do odczytów z ostatnich miesięcy. W naszej ocenie dane te nie zmieniają oceny sytuacji w przemyśle, a także oczekiwań dla sektora, który odczuwa wpływ słabnącego popytu z kraju i zagranicy, pomimo poprawiającej się sytuacji w łańcuchach dostaw. W grudniu najpewniej zobaczymy już ujemną dynamikę produkcji r/r. Sytuacja w przemyśle wspiera nasze oczekiwania znaczącego wyhamowania wzrostu PKB w 4Q 2022 r.

 

 

PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 2,3% r/r po wzroście o 2,4% r/r miesiąc wcześniej. Dane te wskazują na stabilne zatrudnienie w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników, ale nie oddają w pełni sytuacji na rynku pracy w skali całej gospodarki. Dane BAEL za 3Q 2022 pokazały już spadek liczby pracujących i naszym zdaniem wpływ słabszego popytu na pracę w związku z hamującą gospodarką ujawni się z pewnym opóźnieniem w statystykach z sektora przedsiębiorstw i w stopie bezrobocia rejestrowanego. Nie spodziewamy się jednak znaczącego wzrostu bezrobocia. Natomiast wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw przyspieszył w listopadzie do 13,9% r/r z 13,0% r/r, a więc okazał się wyższy od oczekiwań. Dynamikę płac mocno podnosił sektor górniczy, gdzie wzrost płac przyspieszył do 35,8% r/r z 10,8% r/r miesiąc wcześniej, z powodu wypłat premii. Pomijając ten sektor wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw nadal pozostaje silny, aczkolwiek nie aż tak, jak w poprzednich miesiącach. W 2023 r. wraz z hamującą gospodarką wzrosty płac spowolnią, choć nadal pozostają wysokie z powodu inflacji i nadal relatywnie niskiego bezrobocia.

 

Reklama

Sprzedaż detaliczna w listopadzie zwalnia tempo wzrostu. Jakie są tego powody? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Sprzedaż detaliczna w listopadzie zwalnia tempo wzrostu. Jakie są tego powody? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Przed nami kolejna spokojna sesja w wykonaniu złotego, który koncentrować się powinien wokół poziomu 4,68. Podobnie jak wczoraj tak i dziś nie oczekujemy, by krajowe publikacje danych makroekonomicznych (sprzedaż detaliczna, produkcja budowlano-montażowa) były wystarczającym argumentem za podbiciem zmienności polskiej waluty. Niewielkich zmian spodziewamy się także w przypadku eurodolara, który czwartą z rzędu sesję oscylować powinien wokół poziomu 1,0650.

 

Sprzedaż detaliczna w listopadzie zwalnia tempo wzrostu. Jakie są tego powody? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Sprzedaż detaliczna w listopadzie zwalnia tempo wzrostu. Jakie są tego powody? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Czytaj więcej