Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie sposoby wykorzystują oszuści

Postęp technologiczny ma również ciemną stronę. To zazwyczaj oszustwa i wyłudzenia w sieci przy wykorzystaniu narzędzi AI. 

 

  • Przed czym ostrzega Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa?
  • Jakich technik używają oszuści, aby nakłonić do inwestycji? 
  • Jak nie dać się oszukać? 

 

 

CERT ostrzega! Kolejne zagrożenia w sieci 

Reklama

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) przestrzega przed wysypem reklam z wykorzystaniem wizerunków sławnych osób. Jak przekazano, zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team) prowadzi obserwacje dotyczące niepokojących zjawisk, które mają na celu wyłudzanie pieniędzy poprzez tzw. oszustwa inwestycyjne. Można się na nie natknąć w szczególności w najpopularniejszych portalach społecznościowych. Co więcej, mogą być również udostępnianie i przekazywane dalej przez nieświadomych internautów. 

 

Zobacz również: Znany portal wprowadzał klientów w błąd? Groźba milionowej kary

 

Oszuści czerpią z osiągnięć technologicznych 

Niepokojący jest fakt, że często wykorzystuje się narzędzia AI do generowania ofert i ogłoszeń. Te do złudzenia przypominają prawdziwe wersje. Powstają firmy trudniące się tym precederem. 

Zwykle wykorzystują wizerunki znanych osób, cieszących się zaufaniem społecznym: w szczególności polityków, biznesmenów, dziennikarzy i sportowców. Coraz częściej obserwujemy spreparowane specjalnie w tym celu filmy wykorzystujące sztuczną inteligencję (tzw. deepfake), wzmacniające wiarygodność przekazu oszustów” - przekazała NASK. 

 

Zobacz również: Sprawa dla KNF? Dom Maklerski od półtora miesiąca przetrzymuje akcje byłych klientów!

 

Warto zwracać uwagę również na otrzymywane wiadomości. Te zazwyczaj zawierają link do rejestracji na danej platformie inwestycyjnej. Jak informuje NASK, jeśli podamy dane w procesie rejestracji, zostaną one wykorzystane do nawiązania kontaktu oraz nakłonienia do wykonania “przelewów inwestycyjnych”. W rzeczywistości to sposób na wyłudzenie pieniędzy. 

Reklama

Polska wraz z 17 innymi państwami podpisała porozumienie w kwestii bezpiecznego rozwoju sztucznej inteligencji. Dokument noszący nazwę „Wytyczne w sprawie bezpiecznego rozwoju sztucznej inteligencji” zawiera wytyczne dla twórców i dostawców narzędzi i rozwiązań AI. Wdrożenie instrukcji ma pozwolić na budowanie systemów odpornych na zagrożenia cyberprzestrzeni, bez ujawniania wrażliwych danych osobowych. 

“Dokument przedstawiający wytyczne to pokłosie szczytu „AI Safety Summit”, który odbył się w Bletchey Park w Wielkiej Brytanii na początku listopada, na którym została przyjęta wspólna deklaracja dotycząca bezpieczeństwa rozwoju sztucznej inteligencji. (...) Uznajemy to za ważne działanie, dlatego NASK-PIB, zgodnie ze swa misją, jest zaangażowany w tworzenie dobrych warunków dla bezpieczeństwa rozwoju przełomowych technologii, w szczególności sztucznej inteligencji” - przekazał Krzysztof Silicki z NCSC UK.

Podobne niepokojące zjawiska warto zgłaszać na incydent.cert.pl.

 

Zobacz również: To ostatnia szansa na niższy podatek Belki i przyznanie się do błędów

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie sposoby wykorzystują oszuści