Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie są zarobki w Szwecji w 2023

Praca w Szwecji jest coraz mniej opłacalna? Spadek kursu korony (SEK) to nie jedyny problem, z jakim mierzą się imigranci. Od początku listopada rząd zaostrzył przepisy dotyczące zarobków obcokrajowców spoza UE. 

 

  • Polityka migracyjna Szwecji zaczyna być coraz mniej sprzyjająca dla osób spoza Unii Europejskiej. 
  • Bank centralny stara się umocnić walutę, oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych w listopadzie. 
  • Polacy coraz częściej decydują się na alternatywne kierunki. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

 

Szwecja zaostrza przepisy dotyczące migrantów

Szwecja walczy z problemami na rynku nieruchomości czy spadkiem wartości własnej waluty, jednocześnie ograniczając napływ imigrantów zarobkowych spoza Unii Europejskiej. Początkiem listopada rząd wprowadził szereg ograniczeń, które zmienią formę polityki. 

Minimalny dochód, jaki musi osiągnąć dana osoba, aby uzyskać pozwolenie na pracę, wynosi obecnie co najmniej 27,3 tys. koron (wcześniej było to 13 tys. koron brutto). Nowe przepisy mają dotknąć przede wszystkim pracowników gastronomii, leśnictwa, rolnictwa oraz szeroko pojętych usług. W teorii może to oznaczać większe zapotrzebowanie na pracowników z krajów Unii. Warto jednak pamiętać, że korona szwedzka nie sprzyja imigracji, co podkreśla wielu rodaków. Obok korony norweskiej, jest najsłabszą z koszyka walut G10. Co więcej, poziom realnych płac w latach 2020-22 zmniejszył się aż o 8,5%, najwięcej spośród państw Skandynawii. Nie dziwi zatem fakt, że SEK zyskała miano “najczęściej sprzedawanej waluty na świecie”.  

Reklama

"W wielu obszarach jesteśmy uzależnieni od zagranicznej siły roboczej. Zależność ta gwałtownie wzrosła na przestrzeni lat (...) Większość rzeźników pochodzi z innych krajów UE, zwłaszcza z Polski. Fakt, że rząd zaostrza obecnie zasady imigracji zarobkowej, nie ma na nie wpływu. Jednak w wielu przypadkach zaostrzenie jest zauważalne. To m.in. uprawa warzyw, hodowla zwierząt i branża restauracyjna, gdzie pracują tysiące pracowników spoza UE, którym trudno jest sprostać nowym wymogom dochodowym" - komentuje Carl Johan von Seth, analityk Dagens Nyheter.

 

Zobacz również: Korona szwedzka – prognozy. Czy waluta zaliczy w końcu odbicie? Czy praca w Szwecji wciąż jest opłacalna?

 

Liczba wakatów na jednego bezrobotnego w Szwecji 

Źródło: ING Research 

Reklama

 

Te wszystkie czynniki wpływają na pogorszenie się sytuacji, jeśli chodzi o SEK. Korona szwedzka wciąż pozostaje pod presją. Warto również przypomnieć, że w Szwecji nie funkcjonuje pojęcie płacy minimalnej. Stawki ustalane są bezpośrednio z pracodawcą, zazwyczaj leży to w gestii związków zawodowych. 

 

Czy korona szwedzka w końcu się umocni? 

Pomimo ujemnego wzrostu, analitycy ING spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych w listopadzie o 25 pb. Szwedzki Riksbank wyróżnia się obecnie jako jastrzębi podmiot na tle innych banków Europy. 

Szwedzka gospodarka radziła sobie latem gorzej, niż oczekiwano. Pomimo tego i oznak osłabienia na rynku pracy Riksbank pozostaje skupiony na walucie. Dalsze osłabienie SEK może odblokować podwyżkę stóp procentowych pod koniec listopada” - skomentowali eksperci. 

Reklama

Zaznaczają jednak, że bank centralny może zdecydować się jednak na szybsze obniżki, które mają się zmaterializować “do lata przyszłego roku”.  

“Krótko mówiąc, Riksbank musi znaleźć równowagę, polegającą na opanowaniu inflacji i wzmocnieniu korony bez wprawiania gospodarki w głębsze pogorszenie koniunktury gospodarczej (...) Bank będzie priorytetowo traktował walutę w stosunku do słabnącego rynku pracy i otoczenia gospodarczego” - konkludują. 

 

Zobacz również: Korona szwedzka - czy to czas na wymianę SEK na inna walutę?

 

Notowania SEK/PLN - YTD

Reklama

Źródło: TradingView 

 

Pogarszające się perspektywy gospodarcze w Szwecji stanowią długoterminową siłę osłabiającą koronę. Dla wielu Polaków praca zarobkowa w tym skandynawskim kraju wydaje się coraz mniej opłacalna, a alternatywnym kierunkiem staje się Dania, gdzie perspektywy są coraz lepsze. Analitycy uważają jednak, że kolejne wysiłki banku mające na celu umocnienie waluty zakończą się sukcesem, co w przyszłości ponownie może zwiększyć atrakcyjność lokalnego rynku pracy. 

 

Zobacz również: Korona duńska - prognozy. Czy warto wyjechać do pracy do Danii?

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie są zarobki w Szwecji w 2023