Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie są prognozy PKB Niemczech na 2024

Nasi zachodni sąsiedzi, których gospodarka jest największą w Unii Europejskiej i czwartą z perspektywy globalnej, nie mają ostatnio powodów do zachwytów nad jej kondycją. Zaledwie kilka dni temu okazało się, że nastroje w niemieckim przemyśle są najgorsze od czasów pandemicznych lockdownów, a do tego doszła techniczna recesja, w którą po raz kolejny weszła niemiecka gospodarka.

Zobacz także: Ważne: wzrost PKB w USA wciąż rozczarowuje! Kurs dolara kontynuuje mocne wzrosty

 

Na skróty:

  • Niemiecka gospodarka skurczyła się zarówno w ujęciu kwartalnym (o -0,3%), jak i w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 roku (-0,2%)
  • W czwartym kwartale 2022 roku wskaźnik PKB Niemiec również był ujemny (-0,4% w ujęciu kwartalnym), co oznacza że niemiecka gospodarka weszła w stan technicznej recesji
  • Wg zapewnień Bundesbanku w drugim kwartale gospodarka Niemiec ma wrócić na wzrostowe tory, to jednak może być trudne, biorąc pod uwagę m.in. dotychczasowe dane z przemysłu
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Recesja techniczna i realna u naszych zachodnich sąsiadów

Dane Niemieckiego Urządu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń - czołowa gospodarka Unii Europejskiej weszła w stan recesji. Czwartkowa rewizja szacunkowych danych na temat wskaźnika PKB za pierwszy kwartał przyniosła odczyt na poziomie -0,3% w ujęciu kwartalnym (dane po odsezonowaniu). Pierwsze szacunkowe dane z końca kwietnia wskazywały na zerowe tempo wzrostu gospodarczego w perspektywie kwartalnej. W czwartym kwartale 2022 roku niemiecka gospodarka skurczyła się natomiast o -0,4% w ujęciu kwartalnym. To zaś oznacza, że Niemcy po raz kolejny weszły w stan technicznej recesji, rozumiany jako spadek kwartalnego PKB przez dwa kolejne kwartały z rzędu.

To jednak nie wszystko, bo rewizji w dół dokonano również w przypadku danych o PKB w ujęciu rocznym. Drugi szacunek przyniósł odczyt na poziomie -0,2% w skali roku, wobec wcześniejszych 0,2% r/r. Można więc powiedzieć, że gospodarka naszych zachodnich sąsiadów znajduje się nie tylko w technicznej, ale i w rzeczywistej recesji, skoro mamy do czynienia z ujemnym PKB, czyli realnym kurczeniem się gospodarki, w porównaniu do poprzedniego roku.

Reklama

Dla porównania, w czwartym kwartale 2022 roku PKB Niemiec wzrosło zaledwie o 0,2% w skali roku. Z sytuacją, w której niemiecka gospodarka notowała ujemne odczyty PKB w skali roku mieliśmy do czynienia ostatni raz w pierwszym kwartale 2021 roku, kiedy wskaźnik PKB zanotował spadek o -3,4% w skali roku.

Sprawdź także: Inflacja w strefie euro wcale nie chce spadać, a nawet... rośnie

 

Do spadków PKB w pierwszym kwartale tego roku przyczyniła się przede wszystkim słaba konsumpcja prywatna, która skurczyła się o 1,2% k/k i to w środowisku podwyższonej inflacji konsumenckiej. Wzrost o 3,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem zanotowały natomiast inwestycje, zaś konsumpcja krajowa spadła o 4,9% k/k.

To kolejne w tym tygodniu mało optymistyczne dane z niemieckiej gospodarki. We wtorek poznaliśmy wstępne odczyty PMI Niemiec za maj. Szacunkowy odczyt indeksu dla przemysłu Niemiec wyniósł zaledwie 42,9 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 45 pkt. To także najgorszy wynik indeksu managerów logistyki dla przemysłu Niemiec od maja 2020 roku, czyli od czasów pandemicznych lockdownów. Wstępny odczyt przemysłowego PMI za maj wpisuje się w trend spadkowy w niemieckim sektorze wytwórczym, który trwa w zasadzie nieprzerwanie od drugiej połowy 2021 roku. Dla porównania - w kwietniu indeks PMI dla przemysłu Niemiec wyniósł 44,5 pkt. Trudno więc skupiać się na zapewnieniach Bundesbanku, który twierdzi, że w kolejnym kwartale gospodarka Niemiec powinna wrócić do wzrostów, skoro wskaźniki wyprzedzające koniunktury i nastrojów - takie jak przemysłowy indeks PMI - notują odczyty najgorsze od trzech lat.

Co ciekawe, niemiecki indeks giełdowy DAX40 dokładnie tydzień temu zanotował historyczne szczyty notowań, przekraczając poziom 16 175 pkt. Obecnie jednak znajduje się ponad 2,5% poniżej szczytu, przy poziomach 15 850 pkt.

Dla przypomnienia: W 2022 roku wskaźnik PKB Niemiec wzrósł o 1,8%, natomiast prognozy niemieckiego banku centralnego zakładają wzrost o 0,4% w 2023 roku i o 1,6% w 2024.

Czytaj także: Przemysł w tarapatach! Najnowsze dane od naszego sąsiada to kolejny fatalny sygnał dla polskiej gospodarki

Czytaj więcej