Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie roczne tempo inflacji w Japonii

Ceny konsumpcyjne w Japonii wzrosły w marcu o 3,1% r/r, dorównując wartościom w ostatniego miesiąca. Odczyty były zgodne z oczekiwaniami analityków. To wciąż jednak powyżej celu wyznaczonego na 2%. Inflacja znajduje się powyżej tego pułapu od kwietnia 2022 r. 

 

  • Inflacja w Japonii wciąż utrzymuje się powyżej celu Banku Japonii (BoJ). 
  • Za ożywienie w państwie odpowiada turystyka, która wspiera usługi. 
  • Deficyt handlowy wzrósł niemal czterokrotnie w roku fiskalnym 2022.  

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Inflacja w Japonii wciąż powyżej celu

Według analityków najnowsze dany udowodniły, że do wzrostu inflacji przyczyniły się: wzrost kosztów żywności, surowców energetycznych oraz opłat transportowych czy telekomunikacyjnych. Pomimo że wskaźnik ogólny jest na mniej więcej stabilnym poziomie, niepokój budzi inflacja bazowa, która jest na najwyższym poziomie od 40 lat. 

Zobacz również: Czy kryzys sektora bankowego ze Stanów Zjednoczonych przeleje się na Japonię?

 

Inflacja CPI w Japonii w ostatnich dwóch dekadach

Reklama

Źródło: Trading Economics/Statistics Bureau of Japan

 

Na przyszły tydzień zaplanowano posiedzenie BoJ. Nowy prezes banku, Kazuo Ueda oznajmił, że utrzymywana przez lata polityka łagodzenia polityki monetarnej banku centralnego jest „odpowiednia”. Oczekuje się zatem, że kierunek realizacji polityki nie ulegnie zmianie. 

 

Reklama

 

Za ożywienie w Japonii mają odpowiadać usługi i turystyka

Jak podają analitycy ING, boom gospodarczy w Japonii jest wynikiem ożywienia w sektorze turystyki i powiązanym z nim sektorem usług. Ich zdaniem publikacja wyników dotyczących inflacji potwierdza, że trend słabego przemysłu na tle mocnych usług trwa. Aktywność w sektorze usług znacząco wzrosła w czterech kolejnych miesiącach. 

Według statystyk liczba zagranicznych turystów wzrosła gwałtownie w grudniu 2022 r., gdy zniesiono ograniczenia w podróży. Największą grupę turystów w Japonii stanowią Chińczycy. Analitycy oczekują, że w kolejnych miesiącach ich liczba wzrośnie, co przełoży się na silniejsze odbicie.  

 

Reklama

Źródło: ING

 

W kolejnych miesiącach japońscy ekonomiści spodziewają się również spadku eksportu. Pomimo solidnych wyników eksportu w sektorze motoryzacyjnym do krajów rozwijających się, uchwalona przez Waszyngton ustawa IRA ma osłabić popyt w USA, dlatego oczekuje się, że sektor odnotuje spadki w kolejnych miesiącach. Słaby jen, spowodowany gołębim podejście BoJ, wpłynął natomiast na wyższe ceny importowe.

Zobacz również: O co tutaj chodzi? Druga gospodarka świata zaskakuje danymi o PKB, ale rynek nie cieszy się

 

Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, deficyt handlowy Japonii osiągnął rekordowy poziom. W roku fiskalnym 2022 wzrósł niemal czterokrotnie do rekordowego poziomu 21,73 bln jenów (ok. 160 mld USD). Najbardziej przyczyniły się do tego wzrost kosztów energii i słabszy jen.

 

 

Reklama

Pomimo trudności gospodarczych, Japonia zyskuje na problemach Chin. W związku z problemami demograficznymi i restrykcjami handlowymi część producentów przenosi swoje ośrodki produkcji do Indii oraz Wietnamu. Inwestorzy odchodzą od inwestowania w Państwie Środka, skupiając się na rosnącym potencjale Japonii. 

Zobacz również: Najwięksi inwestorzy wracają na ten rynek! Azjatycki kraj korzysta na problemach Chin

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie roczne tempo inflacji w Japonii