Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie przychody spółki Alphabet w 2023

Alphabet, czyli spółka stojąca za Google, pokazała wyniki finansowe za pierwszy kwartał, które zatrzymały dotychczasową serię rozczarowujących raportów. Internetowy gigant przebił oczekiwania analityków, mimo poniesienia kosztów największej w swojej historii redukcji etatów i przestrzeni biurowej. Po publikacji wyników akcje Alphabet rosły ponad 5%.

 

Na skróty:

  • Alphabet opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku
  • Spółka po raz pierwszy od czterech kwartałów zdołała przebić oczekiwania analityków
  • Przychody ze sprzedaży wyniosły 69,8 mld USD i były o 3% wyższe niż rok wcześniej
  • Zysk na akcję był o 5% niższy niż rok temu, jednak i tak przebił oczekiwania analityków
  • EPS (zysk na akcję) wyniósł 1,17 USD
  • Alphabet zapowiedział też duży skup akcji własnych o wartości 70 mld dolarów
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Google wreszcie bez rozczarowań

Alphabet w pierwszy kwartale tego roku zanotował przychody ze sprzedaży na poziomie 69,8 mld dolarów, co jest wzrostem o 3% w skali roku. To wynik powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 68,9 mld dolarów. Jednocześnie, dynamika przychodów ze sprzedaży była znacząco niższa niż rok temu, kiedy w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 23% r/r.

Warto dodać, że jest to trzeci z rzędu kwartał dla Alphabetu, w którym roczna dynamika przychodów utrzymuje się w jednocyfrowym przedziale, podczas gdy w poprzednich latach spółka konsekwentnie utrzymywała dwucyfrowe wzrosty. W trzecim kwartale 2022 roku dynamika przychodów wyniosła 6% w skali roku, a kwartał później był to zaledwie wzrost o 1% r/r.

Reklama

Alphabet w pierwszych trzech miesiącach tego roku pozytywnie zaskoczył również swoją rentownością - zysk netto operatora Google wyniósł 15,05 mld dolarów, natomiast zysk na akcję (EPS) osiągnął poziom 1,17 dolara. Analitycy oczekiwali EPS w wysokości 1,07 USD. Wynik netto Alphabet był jednak niższy niż rok wcześniej, kiedy EPS wyniósł 1,23 dolara przy zysku na poziomie 16,43 mld USD. Oznacza to spadek zysku „na czysto” o niecałe 5% r/r. Spółka piąty kwartał z rzędu notuje ujemną dynamikę zysku w skali roku, co jeszcze nigdy wcześniej nie miało miejsca w jej historii.

Dla Alphabet jest to jednocześnie pierwszy kwartał z wynikami powyżej rynkowego konsensusu po serii czterech kolejnych raportów, które nie spełniły oczekiwań analityków.

 

Przychody Alphabet w pierwszym kwartale

W pierwszym kwartale tego roku segment wyszukiwarki Google odpowiadał za ponad 57% wszystkich przychodów spółki. Wyniosły one 40,36 mld dolarów, wobec 39,618 mld USD rok wcześniej. Przychody z reklam w serwisie YouTube wyniosły niecałe 6,7 mld dolarów, w porównaniu do 6,86 mld dolarów rok wcześniej. To już kolejny kwartał w którym reklamy na YouTube dają niższe przychody niż rok wcześniej.

Segment reklamowy Alphabet wygenerował łącznie 54,55 mld dolarów przychodów, wobec 54,66 mld USD rok wcześniej.

Wzrost przychodów zanotował segment chmurowy (Google Cloud), którego przychody wyniosły 7,45 mld dolarów, wobec 5,82 mld USD rok wcześniej. Co ciekawe, Google Cloud po raz pierwszy zanotował dodatni wynik - zysk operacyjny w pierwszym kwartale wyniósł 191 mln dolarów, wobec straty na poziomie ponad 706 mld USD rok wcześniej.

Reklama

TAC (Traffic Acquisition Cost), czyli łączne koszty pozyskania ruchu, w pierwszym kwartale wyniosły 11,72 mld dolarów (wobec 11,99 mld USD rok wcześniej), co daje bardzo dobry wynik na poziomie 16,8% przychodów.

Straty wygenerowane przez segment zajmujący się rozwojem sztucznej inteligencji w pierwszym kwartale wyniosły 3,3 mld dolarów. Warto przypomnieć, że Google pod koniec marca udostępniło swojego publicznego chat bota, mającego być odpowiedzią na Chat-GPT, czyli usługę Google Bard.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Największa redukcja etatów w historii Google

Alphabet, podobnie jak większość koncernów technologicznych, w ostatnim czasie był zmuszony do przeprowadzenia masowych zwolnień i redukcji swojej przestrzeni biurowej, w poszukiwaniu oszczędności. W pierwszym kwartale tego roku (głównie w styczniu) Google dokonał największej redukcji etatów w całej swojej historii, zwalniając łącznie ponad 12 000 pracowników z całego świata, co stanowi ok 6% całego zespołu. Oprócz tego spółka zaczęła zmniejszać swoją przestrzeń biurową i ograniczać świadczenia pracownicze.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Alphabet zanotował stratę na poziomie 2,6 mld dolarów z tytułu redukcji etatów i rezygnacji z części przestrzeni biurowych.

Reklama

Zarząd Alphabet przegłosował również skup akcji własnych o wartości dodatkowych 70 mld dolarów.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie przychody spółki Alphabet w 2023