Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie prognozy dla notowań uranu

Na skróty:

  • Notowania uranu wyznaczyły nowe wieloletnie maksima
  • Cena metalu przekroczyła 100 USD
  • Ostatnie wzrosty są związane przede wszystkim. z obawami o malejącą podaż przy rosnącym popycie
  • Analitycy spodziewają się dalszych wzrostów uranu
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Notowania uranu w ostatnich dniach wyznaczyły nowe wieloletnie maksima - kontrakty na uran z giełdy towarowej Comex przebiły w zeszłym tygodniu poziom 106 dolarów za funt. Po raz ostatni uran wyceniany był na tym poziomie w listopadzie 2007 roku. Co więcej, notowania uranu od początku tego roku wzrosły o ponad 15 proc., natomiast w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy cena wzrosła ponaddwukrotnie - na początku lutego 2023 roku metal był wyceniany poniżej 51 dolarów za funt.

Zarówno ubiegły, jak i 2022 rok były bardzo udane dla notowań uranu - w 2023 roku cena metalu wzrosła o ponad 43 proc., a rok wcześniej o ponad 47 proc.

Reklama

Ostatnie wzrosty mają jednak bezpośredni związek z potencjalnym ograniczeniem podaży surowca - w ubiegłym tygodniu największy producent uranu na świecie, jakim jest kazachski koncern NAC Kazatomprom (odpowiadający za niemal połowę globalnego wydobycia) znacząco obniżył prognozy wydobycia na 2024 rok.

Wraz z publikacją sprawozdania za ubiegły rok, koncern ogłosił obniżenie planów wydobywczych na bieżący rok z dotychczasowych 25,3 tys. ton (65,8 mln funtów) do 21,75 tys. ton (56,5 mln funtów) uranu. Oznacza to ograniczenie produkcji o 14 proc., spowodowane przede wszystkim problemami z dostępem do kwasu siarkowego, który jest niezbędny w procesie wydobycia rudy uranu.

W poniedziałek prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew podpisał dekret o dymisji całego rządu, co jednak samo w sobie nie powinno mieć wpływu na działalność kontrolowanego przez państwo Kazatompromu i notowań uranu.

 

Reklama

 

Analitycy Bank of America spodziewają się dalszych wzrostów notowań uranu, do poziomu 115 dolarów za funt na początku 2025 roku.

 

Czytaj również: Cena tego metalu będzie tylko rosła, a akcje tych spółek wystrzelą!

 

Uran przez ostatnie lata znajdował się poza obszarem zainteresowań większości inwestorów - od szczytów notowań z połowy 2007 r., kiedy funt surowca był wyceniany powyżej 136 dolarów, uran znajdował się w niemal nieprzerwanym trendzie spadkowym, osiągając lokalne minima na poziomie poniżej 16 dolarów/funt w trzecim kwartale 2016 r. Pierwsze mocniejsze wzrosty miały miejsce w marcu 2021 roku, dynamicznie podnosząc notowania uranu z poziomu poniżej 22 dolarów do ponad 30 USD za funt surowca. Skokowy wzrost był wywołany obawami dotyczącymi ciągłości wydobycia w kopalniach z powodu obostrzeń pandemicznych i związanym z tym potencjalnym spadkiem podaży surowca, przy relatywnie ustabilizowanym popycie. Uran zaliczył również dynamiczne wzrosty po ataku Rosji na Ukrainę i wystrzale cen surowców energetycznych. W połowie kwietnia 2022 roku cena funta uranu przekroczyła 64 dolary. Wzrosty miały jednak głównie spekulacyjny charakter i były poparte tezą o szybszym odchodzeniu od rosyjskich surowców energetycznych i powrocie energetyki jądrowej do łask.

Reklama

W ubiegłym roku gwałtowny wzrost notowań uranu był spowodowany zamachem stanu w Nigrze pod koniec lipca, a następnie wstrzymaniem eksportu surowca (Niger był głównym dostawcą uranu do Europy).

 

Czytaj również: Akcje banku runęły o 40%! Kryzys w sektorze finansowym powraca?

 

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła w grudniu ubiegłego roku projekt ustawy zakazującej importu rosyjskiego uranu. Podczas gdy proponowana ustawa pozwala na odstąpienie od zakazu do stycznia 2028 r., istnieje ryzyko, że Rosja może podjąć działania odwetowe, natychmiast zakazując eksportu uranu do USA: Szacunkowa wartość rocznej sprzedaży rosyjskiego paliwa jądrowego do USA wynosi od 500 mln USD do 1 mld USD rocznie, co stanowi równowartość zaledwie 1-2 dni rosyjskich przychodów z ropy i gazu.

W 2022 r. amerykańskie elektrownie jądrowe otrzymywały około 24 proc. wzbogaconego uranu z Rosji. W miarę jak energia jądrowa wraca do łask na całym świecie, Stany Zjednoczone ożywiają krajową produkcję uranu, aby zmniejszyć ryzyko krytycznego niedoboru paliwa w przyszłości.

Reklama

Według Jonathana Hinze, prezesa UxC, rynek uranu staje się coraz bardziej napięty. Komercyjne rezerwy uranu posiadane przez amerykańskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej spadają od 2016 r., zgodnie z danymi U.S. Energy Information Administration. W Unii Europejskiej, według Agencji Dostaw Euratomu, rezerwy te stale maleją od 2013 roku.

Poza Rosją, jedynie dwa międzynarodowe konsorcja są w stanie na szeroką skalę wzbogacać uran - Urenco i francuski Orano Group.

 

Zobacz także: Skarbówka i KAS blokują konta bankowe - padł nowy rekord!

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie prognozy dla notowań uranu