Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie potrzeby pożyczkowe w 2024

Rząd aktywnie prefinansował przyszłoroczne potrzeby, wykorzystując korzystną sytuację na rynkach finansowych przed końcem 2023 roku. Pozwoliło to najprawdopodobniej na zwiększenie wykorzystania poduszki finansowej (depozytów) do sfinansowania potrzeb pożyczkowych w 2024. Większe niż wcześniej zakładano są także pożyczki z KPO, zarówno w 2023, jak i w 2024.

W planie finansowania na 2024 zakładane są emisje skarbowych papierów wartościowych (w tym bonów skarbowych) na kwotę PLN134mld (ponad PLN19mld mniej niż wcześniej), euroobligacji na kwotę PLN31mld (blisko PLN7mld mniej) oraz wykorzystanie pożyczki w ramach KPO na kwotę PLN40mld (wcześniej PLN28mld).

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Reklama

Ostatnie tygodnie pokazały, że nowy rząd uzyskał znaczący kredyt zaufania ze strony rynków finansowych, które liczą na poprawę relacji z Brukselą i przywrócenie praworządności. Spodziewamy się wzrostu zaangażowania inwestorów zagranicznych w polski dług. Z kolei krajowy sektor bankowy w dalszym ciągu będzie najprawdopodobniej doświadczał napływu depozytów w skali wyższej niż ekspansja akcji kredytowej, co przełoży się na wzrost zaangażowania krajowych banków w obligacje skarbowe.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Podsumowując, rok 2024 przyniesie rekordowo wysokie potrzeby pożyczkowe, jednak - w naszej ocenie - przy korzystnym otoczeniu do ich finansowania, zarówno w kraju, jak i za granicą.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie potrzeby pożyczkowe w 2024