Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie notowania Millenium

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wyda decyzję w sprawie powiązanej z kredytami frankowymi. Banki ostrzegają, że może być ona potężnym ciosem dla sektora, a negatywne skutki będą widoczne w całej gospodarce. 

 

  • 15 czerwca TSUE podejmie decyzję w sprawie korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów we frankach szwajcarskich (CHF).  
  • Stanowisko instytucji zaważy na potencjalnych stratach banków. 
  • Decyzja może być pozytywna dla frankowiczów, ale negatywna z perspektywy gospodarki. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

TSUE opublikuje decyzję w najbliższy czwartek!

Już w czwartek 15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda decyzję w sprawie kredytów frankowych. Warto przypomnieć, że lutowa decyzja rzecznika była pozytywna dla osób mających kredyt w szwajcarskiej walucie. 

Obecnie w gospodarce utrzymują się złe prognozy dla banków. Rynek ocenia, że wygrana leży po stronie konsumentów. Pomimo że decyzja będzie dotyczyć konkretnej sprawy Arkadiusza Szczęśniaka (który wytoczył proces bankowi Millennium), w praktyce okaże się wskazówką dla sądów polskich dotyczących tego zagadnienia. Z tej przyczyny to wyrok istotny dla całego kraju, bezpośrednio dla kredytobiorców i banków, a pośrednio dla gospodarki. 

Ekonomiści Santadera oczekują, że jeśli wyrok TSUE pokryje się z opinią rzecznika, wówczas złoty może się w końcu osłabić. Według analityków w perspektywie kolejnych kilku miesięcy para EUR/PLN może zmierzać w kierunku 4,60. 

Zobacz również: Mocny weekend w wydaniu tej branży! Akcje głównej spółki z GPW mocno w górę!

 

Spokojniej ma być w przypadku pary CHF/PLN

“Para wyłamała średnioterminowe wsparcie w okolicach 4,65 w maju i obecnie powraca w te okolice. Nie można wykluczyć podejścia do 4,70, ale jednocześnie powinniśmy obserwować próbę konsolidacji pomiędzy górnym zakresem 4,65-4,70, a na południu pomiędzy 4,58-4,60” - komentował Michał Stajniak, CFA (XTB) w prognozie na początku czerwca. 

 

Notowania CHF/PLN - 5 lat 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

Banki z ogromnymi kosztami! Co dalej?

Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich powiedział w ostatniej wypowiedzi, że stanowisko będzie ogromnym ciosem dla kondycji sektora bankowego i możliwości finansowania gospodarki. Według Komisji Nadzoru Finansowego negatywna decyzja (z perspektywy banków) oznacza konieczność utworzenia dodatkowych rezerw. Na podstawie wyliczeń KNF wyrok będzie kosztował banki nawet 100 mld zł. Może to oznaczać cięcia w liczbie udzielanych kredytów. Ucierpią przede wszystkim kredyty inwestycyjne oraz finansowanie projektów w perspektywie długoterminowej. Biorąc pod uwagę, że banki komercyjne stanowią główne źródło finansowania, gospodarka odczuje pośrednie skutki stagnacji w sektorze.

Stanowisko rzecznika w lutym odbiło się na indeksie WIG-banki. W połowie lutego indeks spadł o 2,6%, jednak spadki były najbardziej widoczne w przypadku banków bezpośrednio powiązanym ze sprawami frankowymi. 

Obecnie indeks rośnie, ciągnąc w górę WIG20. Pod koniec minionego tygodnia największy wzrost odnotowano w przypadku mBanku oraz Pekao SA. 

Zobacz również: Oszustwa i internetowe szantaże z kryptowalutami w tle! Nie daj się złapać

Reklama

 

Indeks WIG-banki 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: GPW Benchmark 

 

Warto zauważyć, że kurs Millennium jest obecnie na lekkim minusie, zbliżająca się decyzja TSUE najmocniej odbija się właśnie na tym banku. 

 

Notowania Millenium na tle indeksu WIG - YTD

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: TradingView 

 

Zazwyczaj wyrok TSUE pokrywa się z opinią rzecznika, choć nie zawsze tak jest. Warto zaznaczyć, że Trybunał w swojej opinii kieruje się stanowiskiem prokonsumenckim. Z tego powodu nie należy oczekiwać drastycznych różnic względem lutowej opinii. 

Zobacz również: Ten indeks jest na najwyższym poziomie od sierpnia! Czy Fed zagrozi akcjom kluczowych spółek?

Czytaj więcej