Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie nastroje panują w polskiej gospodarce?

  • Jakie nastroje panują w polskiej gospodarce?
  • Budowę ilu mieszkań rozpoczęto w styczniu? 
  • Dlaczego dane z sektora nieruchomości okazały się rozczarowaniem? 

 

 

Koniunktura w Polsce wciąż na podobnym poziomie 

W lutym nastroje konsumenckie pozostały bez zmian, przy jednoczesnym pogorszeniu przyszłych nastrojów w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) uplasował się na poziomie 12,6.

"Trwająca od listopada 2022 dobra passa polskiego konsumenta skończyła się w tym miesiącu. Jeden wskaźnik nastrojów spadł, drugi się nie zmienił - średnio jesteśmy na minusie względem stycznia. Nie sądzimy, aby był to początek większej fali pesymizmu" - skomentowali ekonomiści Pekao. 

Reklama

 

Zobacz również: Średnie wynagrodzenie w Polsce w 2024 r. Są nowe dane! Sprawdź ile się zarabia

 

 

Rozczarowujący spadek w budownictwie 

Produkcja budowlano montażowa w ujęciu rocznym spadła o 6,1% wobec 6% prognozy wzrostu i 14% poprzednio. 

"Według wstępnych danych produkcja budowlano–montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w styczniu br. była niższa o 6,1% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 2,0%) i niższa o 63,2% w stosunku do grudnia 2023 roku (przed rokiem spadek o 55,3%)" - skomentował GUS. 

Reklama

 

Zobacz również: Ceny mieszkań - jaki wkład własny pozwoli kupić mieszkanie singlowi w 2024 roku?

 

"Wynik ten zaskoczył nawet nas pesymistów, którzy oczekiwali spadku o -1,8% r/r" - komentują analitycy mBank Research. 

 

 

Reklama

Ekonomiści PKO Research starają się z kolei odpowiedzieć, z czego wynika ten spadek. Uważają, że mogło za nim stać "zdecydowanie głębsze od oczekiwań dostosowanie po grudniowym wystrzale (+14,0% r/r) związanym z ostatnim momentem realizacji projektów z poprzedniej perspektywy unijnej".

Produkcja budowlano-montażowa w Polsce

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: GUS

 

Według danych GUS liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 66,4% r/r w styczniu. Na początku br. rozpoczęto budowę 15,7 tys. mieszkań (w tym za budowę 12,1 tys. odpowiadają deweloperzy). 

Pod koniec stycznia w realizacji pozostawało 802,8 tys. mieszkań w całym kraju. W analizowanym okresie wzrosła liczba pozwoleń na budowę. 

Reklama

"W styczniu 2024 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 20,5 tys. mieszkań, tj. o 34,1% więcej niż rok wcześniej. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (14,6 tys., wzrost o 42,2% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (5,3 tys., wzrost o 11,5%)" - przekazał GUS w komunikacie. 


Zobacz również: Załamanie w branży nieruchomości w USA - największy spadek od zapaści w pandemii

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie nastroje panują w polskiej gospodarce?