Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie leki można przepisać w formie e-recepty?

Leczenie różnych chorób często wymaga stosowania leków, również tych wydawanych tylko na receptę. Jednak dostęp do stacjonarnych wizyt w gabinetach lekarskich często wymaga długiego oczekiwania. Dlatego w sytuacjach, w których osobiste badanie pacjenta nie jest konieczne, a diagnozę można postawić na podstawie wywiadu, warto skorzystać z teleporady. Czy to rozwiązanie dla każdego?

 

Jakie leki można przepisać w formie e-recepty?

W kwestii przepisywanych leków nie ma żadnych ograniczeń, które odróżniałyby e-receptę od dokumentu w formie papierowej. W większości przypadków nie ma także znaczenia, czy recepta taka została wystawiona podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarza, podczas telekonsultacji, czy jest to e-recepta online. Pewne obostrzenia mogą niekiedy dotyczyć jedynie niektórych, ściśle określonych grup leków np. o działaniu narkotycznym – wówczas konieczna może być okresowa kontrola w formie stacjonarnej.

E-receptę można otrzymać np. na antybiotyki, leki przeciwwirusowe, leki przeciwbólowe, czy antykoncepcję, również tę awaryjną. Takie leki mogą być wystawiane także podczas konsultacji telefonicznej, czy przez internet. Należy jednak pamiętać, że to lekarz decyduje o przebiegu leczenia i zasadności stosowania różnych preparatów.

Czy można wykupić błędną receptę? 

Reklama

 

Jak wygląda e-recepta?

Niezależnie od formy, w jakiej odbyła się konsultacja lekarska, otrzymana e-recepta wygląda zawsze tak samo. Jest to czterocyfrowy kod, który pacjent dostaje od lekarza, często jest także wysyłany SMS-em, lub mailem – jeśli takie dane zostały udostępnione systemowi opieki zdrowotnej. Ten kod, wraz z numerem PESEL pacjenta należy podać farmaceucie. Po wprowadzeniu go do systemu, pracownik apteki otrzymuje dostęp do informacji o przepisanych preparatach, ich formie i dawce.

Taką receptę można zrealizować osobiście lub skorzystać z pomocy bliskiej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to udostępnienia komuś swojego numeru PESEL, warto więc zachować należytą ostrożność. W trosce o zachowanie poufności danych osobowych można też zapisać kod i PESEL na kartce i pokazać ją farmaceucie – to bezpieczniejsze niż publiczne dyktowanie takiego numeru.

 

Kto może otrzymać e-receptę?

Taka recepta może zostać wystawiona dla każdego, kto potrzebuje preparatów sprzedawanych w ten sposób. E-receptę w placówkach posiadających kontrakt z NFZ, mogą uzyskać osoby ubezpieczone, lub nieposiadające takiego ubezpieczenia, jednak wówczas będzie to się wiązało z koniecznością wniesienia opłaty. Wszyscy mogą natomiast uzyskać taką receptę w podmiotach prywatnych.

E-recepta może być wystawiona również dzieciom, a także dorosłym, którzy pozostają pod opieką innych osób. Dostęp do takiej możliwości mają także obcokrajowcy – mogą oni otrzymać e-receptę zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i konsultacji telefonicznej, czy online.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie leki można przepisać w formie e-recepty?