Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie jest oprocentowanie obligacji skarbu panstwa

Krajowy rynek długu wycenił już dość agresywny scenariusz podwyżek stóp NBP, np. 50bp w listopadzie. Trudno zakładać, aby ścieżka miała jeszcze podnieść się w najbliższych dniach. Nie spodziewamy się zaskoczeń publikowanymi w tym tygodniu danymi o inflacji z kraju – wynik powinien być zgodny z odczytem flash. Oczekujemy również, że presja na wzrost rentowności na rynkach bazowych powinna w tym tygodniu wyhamować. Dlatego naszym zdaniem nie ma wiele miejsca na wzrosty rentowności POLGBs w najbliższych dniach.

 

Naszym zdaniem przed listopadowym posiedzenie RPP inwestorzy będą szczególnie wyczuleni na wypowiedzi centrowych członków Rady. W komentarzach rynkowych pojawiają się opinie, że wypowiedź Prezesa Glapińskiego o przerwie w podnoszeniu stóp nie jest reprezentatywna dla większości w RPP. Dlatego stawki rynku pieniężnego wyceniają dalsze szybkie podwyżki stop. Gdyby komentarze z Rady ograniczyły te oczekiwania, to prawdopodobnie doszłoby do wystromienia krzywej, tj. spadku rentowności na krótkim końcu, wzrostu na długim. Inwestorzy prawdopodobnie wycenialiby, że RPP będzie musiała nadgonić podwyżki stóp w przyszłości.

Reklama

 

Perspektywa dalszych podwyżek stóp w kraju jeszcze w tym roku i w 2022, w połączeniu z rosnącymi rentownościami na rynkach bazowych, powinna jednak wspierać dalszy wzrost rentowności POLGBs pod koniec roku. Nakłada się na to wyższa podaż SPW w przyjętym przez rząd budżecie na 2022 – mają sfinansować projekty spoza budżetu w miejsce np. papierów BGK.

Czytaj więcej