Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki wyrok dla twórcy projektu luna

Po pół roku od wydania międzynarodowego listu gończego doszło do aresztowania twórcy projektu LUNA, którego zeszłoroczny upadek zatrząsł rynkiem kryptowalut. Do Kwon od czerwca zeszłego roku ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, a do jego aresztowania doszło w Czarnogórze. Co ciekawe twórca LUNY od samego początku dawał do zrozumienia, że czuje się niewinny i że nie ucieka przez organami ścigania. Dla poszkodowanych w zeszłorocznym krachu aresztowanie Kwona ma jednak wymiar głównie symboliczny - o odzyskaniu chociażby części straconych pieniędzy mogą bowiem zapomnieć.

Czyta także: Jak doszło do największego krachu w historii kryptowalut i kto za tym wszystkim stoi?

 

Na skróty:

  • Twórca projektu LUNA i stable-coina TerraUSD został aresztowany na lotnisku w Czarnogórze
  • Do Kwon był poszukiwany przez południowokoreańskie władze międzynarodowym listem gończym od września zeszłego roku
  • Były prezes Terraform Labs od miesięcy twierdził, że nie ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, jednak jego lokalizacja nie była znana
  • Upadek projektu LUNA był największym krachem w historii rynku kryptowalut
  • Straty posiadaczy LUNA i TerraUSD są szacowane na ponad 40 mld dolarów
  • Kryptowaluty w 2022 - podsumowanie (prawie) najgorszego roku w historii rynku

 

 

Do Kwon aresztowany

Reklama

W czwartek 23 marca były prezes spółki Terraform Labs i twórca kryptowalutowego projektu LUNA Do Kwon został aresztowany w Czarnogórze. Do Kwon został zatrzymany w Podgoricy na podstawie międzynarodowego listu gończego, jaki południowokoreańskie władze wydały w połowie września zeszłego roku. Aresztowanie twórcy Luny zostało potwierdzone przez ministra spraw wewnętrznych Czarnogóry, Filipa Adjicia.

Zarzuty stawiane przez południowokoreańską prokuraturę dotyczą nie tylko spowodowania strat inwestorów na kwotę ponad 40 mld dolarów (w konsekwencji upadku projektu LUNA i algorytmicznego stable-coina Terra USD), ale również posługiwania się fałszywymi dokumentami. Kwon został aresztowany na lotnisku w Podgoricy, skąd chciał polecieć do Dubaju, podróżując pod fałszywą tożsamością. Nie została ona jeszcze jednak oficjalnie potwierdzona.

Sprawą upadku LUNY i potencjalnym udziałem założyciela projektu w całym wydarzeniu interesują się też organy z Singapuru i Stanów Zjednoczonych. Największe straty ponieśli jednak obywatele Korei Południowej, z której wywodził się projekt. Jak dotąd zeszłoroczny upadek projektu LUNA jest największym krachem w historii rynku kryptowalut.

Do upadku projektu doszło w połowie maja zeszłego roku - o skali tego wydarzenia może świadczyć fakt, że jeszcze na początku maja kryptowaluta Terra (LUNA) była ósmym projektem pod względem kapitalizacji, a jego wartość przekraczała 40 mld dolarów. Algorytmiczny stable-coin Terra USD, który był integralną częścią całego ekosystemu, tuż przed swoim upadkiem (rozumianym jako bezpowrotna utrata kursu zbliżonego do 1 USD) był trzecim pod względem kapitalizacji tokenem tego typu, wycenianym na ponad 18 mld dolarów.

Do upadku projektu przyczyniła się jego mechanika, łącząca emisję TerraUSD z LUNĄ, która nie wytrzymała masowej wyprzedaży na rynku kryptowalut. Oprócz tego platforma pożyczkowa Anchor Protocol oferowała oprocentowanie Terra USD na niezwykle wysokim poziomie 19,5% w skali roku (i to przy dużo niższych niż obecnie stopach procentowych w USA).

Już po upadku projekt LUNA został okrzyknięty piramidą finansową i oszustwem finansowym na potężną skalę, choć trudno byłoby doszukać się w nim typowych cech schematu Ponziego (m.in. hierarchicznej struktury czy zachęt do wprowadzania nowych uczestników).

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: LUNA i Terra przestały istnieć - jak doszło do największego krachu w historii kryptowalut i kto za tym wszystkim stoi? 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaki wyrok dla twórcy projektu luna