Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki jest rynek pracy

W tym tygodniu poznamy znakomitą większość kluczowych miesięcznych danych makro za ub. miesiąc dla Polski. Dodatkowo, jak zwykle, GUS będzie publikował bieżące (listopadowe) wskaźniki koniunktury gospodarczej (wtorek) i konsumenckiej (czwartek). Cykl ruszy we wtorek i to od razu od najcięższego kalibru.

Październikowe dane o produkcji przemysłowej przyciągną szczególną uwagę, gdyż koło zamachowe krajowej gospodarki z jednej strony pozostaje pod presją psujących się nastrojów w sektorze w całej UE, a z drugiej w 3 kwartale przemysł wykazywał się lekko zaskakującą odpornością na przeciwności losu. Spodziewamy się, że w październiku zobaczymy wyraźniejsze hamowanie dynamik rocznych i wzrost obniży się z 9,8% r/r do 6,3% r/r, przy konsensusie PAP 8% r/r. W cenach producenckich zamarkowany został we wrześniu zwrot. Wskaźnik PPI cofnął się z 25,5% r/r do 24,6% r/r. Widzimy możliwość kolejnego kroku wskaźnika w dół, do 23,1% r/r (konsensus PAP 23,5% r/r). We wtorek GUS przedstawi także październikowe dane z rynku pracy sektora przedsiębiorstw. Naszym zdaniem na płacach zobaczymy normalizację po napędzanym różnymi dodatkami odczycie wrześniowym. Spodziewamy się obniżenia dynamiki płac nominalnych z 14,5% r/r do 12,3% r/r (konsensus PAP 14% r/r). Zatrudnienie naszym zdaniem będzie rosło w tempie 2,3% r/r, jak we wrześniu.

Wiadomości giełdowe: Tydzień z krajowymi danymi  - 1Wiadomości giełdowe: Tydzień z krajowymi danymi  - 1

Na rynku pojawiają się już sygnały redukcji zatrudnienia, ale w październikowych danych raczej ich jeszcze nie zobaczymy. W środę kolejna porcja ważnych krajowych danych, a więc sprzedaż detaliczna i produkcja budowlana. W tym pierwszym przypadku spodziewamy się niezbyt gwałtownego hamowania dynamiki z 4,1% r/r do 3,2% r/r. Handel jest ostatnio pod presją słabych nastrojów konsumenckich i wysokich cen, ale obecnie wyniki sprzedaży są wspierane przez realizację odłożonego popytu w motoryzacji. Pogarszająca się systematycznie w ostatnich miesiącach koniunktura w budownictwie sprawi, że październikowe dane o produkcji budowlano-montażowej po raz pierwszy w tym roku zaliczą ujemną dynamikę r/r (oczekujemy -1% r/r vs 0,3% r/r we wrześniu). W czwartek NBP przedstawi październikowe dane o podaży pieniądza. Oczekujemy dynamiki agregatu M3 na poziomie 8,1% r/r.

 

Reklama

W piątek na deser dostaniemy jeszcze najnowszy biuletyn statystyczny GUS. Opublikowane zostaną także październikowe dane o stopie bezrobocia rejestrowanego. Szacunek wstępny MRiPS był zgodny z naszymi oczekiwaniami i wyniósł 5,1%, co oznacza brak zmiany względem września. Poza tym w tym tygodniu możemy poznać pierwsze informacje o modyfikacjach w tarczy antyinflacyjnej – prawdopodobne jest przywrócenie pełnego VAT na energię od 2023, a pozostawienie obniżonych stawek na żywności.

Wiadomości giełdowe: Tydzień z krajowymi danymi  - 2Wiadomości giełdowe: Tydzień z krajowymi danymi  - 2

 

W tym tygodniu za granicą pierwsze większe atrakcje w kalendarium makro pojawią się w środę kiedy to spływać będą listopadowe wstępne wskaźniki PMI dla strefy euro i USA. Oczekiwania są ustawione na kontynuację hamowania koniunktury w obu gospodarkach. W środę opublikowane zostaną także październikowe dane o sprzedaży nowych domów w USA. Wieczorem o 20:00 Fed opublikuje minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. W czwartek w USA jest wolne z okazji Święta Dziękczynienia, w piątek jest sesja skrócona, a więc aktywność tamtejszych inwestorów na rynkach w ostatnich dwóch dniach tygodnia będzie znacznie obniżona. W czwartek spłynie listopadowy indeks Ifo dla Niemiec oraz opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia EBC.

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaki jest rynek pracy