Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki bilans płatniczy w polsce

W piątek NBP publikował bilans płatniczy za sierpień. Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł blisko -4 mld EUR, wobec -1,9 mld EUR w lipcu i konsensusie oraz naszych oczekiwaniach przeszło 2x niższego deficytu. W tle mamy sporą rewizję wsteczną danych, co zmienia in minus obraz bilansu, wskazując na wyraźniej narastające nierównowagi.

Negatywna niespodzianka w danych o bilansie płatniczym - 1Negatywna niespodzianka w danych o bilansie płatniczym - 1

Za sierpniowym wynikiem stoi przede wszystkim drugi co do wielkości w tym roku deficyt w handlu towarami (-2,9 mld EUR), zrealizowany przy znacznym wzroście eksportu 24,8% r/r i importu 28,2% r/r. Tu NBP zwraca uwagę na przyspieszenie eksportu po stronie sektora motoryzacyjnego (co jest spójne z obserwacjami odblokowania łańcuchów w tym obszarze) oraz solidny kierunek Ukrainy (paliwa).

Po stronie importu mamy z kolei znaczny wpływ drożejących cen importowanych i rosnącego wolumenu surowców energetycznych. Na saldzie usług jest jeszcze całkiem nieźle (nadwyżka 2,2 mld EUR), ale gorzej niż w poprzednich miesiącach (w maju i czerwca nadwyżki przekraczały 3 mld EUR). Do tego dochodzi „stabilnie” duży deficyt dochodów pierwotnych (-3,1 mld EUR) oraz deficyt obrotów wtórnych (-0,1 mld EUR).

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaki bilans płatniczy w polsce