Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki będzie kurs jednego dolara

  • Ile kosztuje euro? 
  • Jaki jest kurs dolara do złotego?
  • Co będzie kształtować rynek walutowy?
  • Czy USD będzie mocniejszy?
  • Więcej ciekawych wiadomości na stronie głównej FXMAG

 

O bieżącą sytuację i prognozy dla rynku walutowego zapytaliśmy Tomasza Gessnera, Head of Research w Tavex.

Pierwsza część wakacji dobiega powoli do końca, tymczasem na rynku walutowym sytuacja pozostaje bardzo stabilna. Pary złotowe poruszają się w progu zmienności z ostatnich miesięcy, a że ta konsolidacja poprzedzona jest spadkiem, część obserwatorów pokusi się zapewne o stwierdzenie uklepywania dna. - wskazał analityk. 

 

Sprawdź również: Cenowe szaleństwo w Polsce. Ponad 100% więcej za kawę, 150% za wodę mineralną

 

Kurs euro do złotego

Reklama

TG: Widać to zresztą dość dobrze na powyższym przykładzie EUR/PLN, gdzie już w zasadzie od początku roku obowiązuje kilkugroszowy próg zmienności. Z punktu widzenia eksporterów / importerów niska zmienność jest co do zasady bardzo pożądana. Oczywiście na przeciwnym biegunie mamy traderów na rynku walutowym.

 

Wykres. Kurs EUR/PLN. Aktualnie za jedno euro zapłacisz ok. 4,28 złotego - przyp. redakcja.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Źródło: TradingView.

 

Kurs dolara do złotego

Reklama

TG: Bardzo podobnie sytuacja prezentuje się też na zwykle znacznie bardziej zmiennym dolarze, który od początku roku ewidentnie ma problem z przełamaniem pułapu 3,90. Ten póki co działa jak wsparcie. 

Wykres. Kurs USD/PLN. Aktualnie za jednego dolara zapłacisz ok. 3,95 złotego - przyp. redakcja.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView.

 

Sprawdź również: Polski fenomen gospodarczy. Rozwijamy się szybciej niż Chiny?

Reklama

 

Jakie czynniki będą kształtować kursy walut?

TG: Jeśli spojrzymy na czynniki mogące nadać kierunek walutom, to do tych już wcześniej zdiagnozowanych doszedł w ostatnich dniach jeden nowy, a mowa o ponownie rosnących napięciach geopolitycznych na Bliskim Wschodzie. Napięcia pojawiły się przede wszystkim pomiędzy Izraelem a Libanem, ale warto zauważyć, że do gry zaczęła się także włączać Turcja, a więc kraj NATO. Jakaś nagła eskalacja zaowocować może silnym umocnieniem dolara, a to standardowo przełoży się na osłabienie złotego na całej linii.

W gronie argumentów tonujących scenariusz mocnego dolara mamy chociażby najbliższe, środowe posiedzenie FOMC, gdzie rynek wsłuchiwał się będzie w słowa Powella i oceni szanse na to, ile obniżek i w jakiej skali czekać nas może w tym roku. Na razie na stole leżą trzy (wrzesień, listopad i grudzień).

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Reklama

 

Stopy procentowe w USA

TG: Kluczem dla rynków, sentymentu i awersji do ryzyka wydaje się być to, jak uzasadnione będą te obniżki, a więc czy inwestorzy przyjmą retorykę, że stopy są obniżane, bowiem Fed wygrał walkę z inflację (choć wiemy, że ta uporczywie trzyma się powyżej celu), czy też luźniejsza polityka monetarna jest konsekwencją odskakującej już stopy bezrobocia, rekordowego zadłużenia (na wszystkich poziomach) i kosztów jego obsługi, czy coraz słabszych nastrojów konsumenckich (w sytuacji, gdy 2/3 amerykańskiego PKB zależy od konsumpcji).

 

 

Gdyby przy interpretacji obniżek górę wzięły obawy o twarde lądowanie nad nadziejami na lądowanie miękkie, rynek akcji mógłby w takim otoczeniu poważnie ucierpieć, prawdopodobnie umacniając przy tej okazji dolara (risk off). 

 

Reklama

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Nie byłoby przy tym zresztą nic nadzwyczajnego, biorąc pod uwagę trzy wcześniejsze przypadki zachowania S&P500 na tle spadających stóp procentowych.

 

Sprawdź również: Nowa afera na rynku nieruchomości? Tak się wykańcza najemców

 

Jakie prognozy dla walut?

Reklama

Jak zauważył Tomasz Gessner, sytuacja na rynku walutowym jest obecnie stabilna, z niską zmiennością par złotowych i problemami dolara z przełamaniem poziomu 3,90 PLN. W nadchodzących miesiącach na kursy walut będą wpływać rosnące napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie oraz decyzje Fed dotyczące ewentualnych obniżek stóp procentowych. Oczekiwanie na takie obniżki może zmienić nastroje inwestorów, co potencjalnie doprowadzi do dalszego umocnienia dolara i osłabienia złotego.

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaki będzie kurs jednego dolara