Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka sytuacja gospodarcza Turcji

Turecka gospodarka budzi zainteresowanie wielu inwestorów zwłaszcza z powodu nieortodoksyjnej polityki monetarnej prezydenta Recepa T. Erdogana, polegającej na stymulowaniu wzrostu gospodarczego dużą podążą pieniądza. Kapitał napływa do tureckich spółek, a ucieka od tureckiej waluty.

 

  • Zmiany personalne w nowym gabinecie R. Erdogana budzą nadzieję inwestorów na przerwanie karkołomnej polityki monetarnej.
  • Mimo tego lira turecka nadal słabnie, a inwestorzy czekają na zdecydowany ruch banku centralnego w sprawie stóp procentowych.
  • Giełda turecka, mimo trudności, bije rekordy notowań.
  • Indeks BIST100 wyszedł na historyczne maksimum, rosnąc o ponad 25% od II tury tegorocznych wyborów wygranych przez Erdogana.

 

To niesamowite, ale indeks tureckiej giełdy BIST100 wyszedł na historyczne maksimum, rosnąc o ponad 25% od II tury tegorocznych wyborów wygranych przez Erdogana. Tymczasem turecka lira jest wyprzedawana na potęgę. O co tutaj chodzi?

 

BIST100 na tle SP500 i WIG20 - 5 lat

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView.com

 

Przetasowanie w gabinecie Erdogana

Tydzień po wygranej reelekcji prezydent Recep Tayyip Erdogan zaprzysiągł rząd na kolejną kadencje. W nowym gabinecie prezydenta na stanowisku ministra finansów zasiadł turecki ekonomista Mehmet Simsek, który miał już okazję piastować to stanowisko w latach 2009 - 2015. Jego ówczesna kadencja była oceniana bardzo pozytywnie w oczach inwestorów.

Ponadto w następstwie zaprzysiężenia Simseka, stery w tureckim banku centralnym przejęła po raz pierwszy… kobieta. Świeżo upieczona prezeska Hafize Gaye Erkan zrobiła karierę na Wall Street a teraz dołączyła również do głównego zespołu ekonomicznego Simseka.

Pierwsza kobieta na stanowisku prezesa tureckiego banku centralnego oraz postać Mehmeta Simseka (znanego z krytyki dotychczasowej polityki monetarnej Erdogana), budują wśród inwestorów przekonanie, że trend wzrostu inflacji i spadku liry tureckiej zostanie zatrzymany. Tym samym powstrzymują politykę monetarną Erdogana.

Jednak część inwestorów zauważa, że oczekiwany powrót Turcji do ortodoksyjnej polityki gospodarczej może nie wystarczyć do zapewnienia długoterminowych inwestycji międzynarodowych, a przywrócenie przewidywalności i praworządności jest nadal potrzebne do odbudowania zaufania.

Reklama

Po latach deptania przez Erdogana tureckiej praworządności, konieczna jest systemowa reforma naprawiająca zaufanie inwestorów międzynarodowych. Jeżeli Simsek zostanie zastąpiony kimś o znacznie mniejszym autorytecie, kto ślepo będzie podążać za populistycznymi hasłami Erdogana, trend powrotu polityki na właściwe tory może szybko się obrócić…

Zobacz również: Zaskakujący wynik wyborów w Turcji - zobacz jak reaguje giełda i lira

 

Lira w dalszym kryzysie...

Lira turecka cały czas osłabia się względem dolara, osiągając wczoraj kurs 23,77 wobec USD. Był to historycznie rekordowy niski poziom. Inwestorzy międzynarodowi bacznie obserwują wszelkie sygnały dot. kolejnego ruchu banku centralnego w sprawie stóp procentowych. 

Wczorajsze „przecena” była prawdopodobnie wynikiem rozczarowania po przetasowaniach w nowej administracji Erdogana. Rynek liczył, że mianowana w piątek Hafize Gaye Erkan ogłosi z początkiem tygodnia plan na odwrócenie biegu nieortodoksyjnej polityki monetarnej.

Należy przypomnieć, że Turcja przez ponad dwa lata opierała się podniesieniu stóp procentowych, nawet w obliczu wysokiej inflacji na poziomie 86% w zeszłym roku, pomimo licznych wezwań głównych gospodarek do zakończenia ery taniego pieniądza.

 

Kurs dolara amerykańskiego do liry tureckiej (USD/TRY)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: stooq.pl

 

Mimo tego, że z początkiem nowego tygodnia nie został opublikowany plan odwrotu z Erdoganomiki to globalne holdingi finansowe spodziewają się radykalnej zmiany kursu. JPMorgan poinformował w poniedziałek, że przewiduje w czerwcu podwyżkę tureckich stóp procentowych przez turecki bank centralny z obecnych 8,5% do 25%. Z kolei Goldman Sachs sądzi, że na czerwcowym posiedzeniu tureckiego banku centralnego dojdzie do jeszcze większego wzrostu stóp. Tym samym sugerują, że stopy mogą  sięgnąć nawet do poziomu 40%.

Jeden z singapurskich strategów rynkowych Saxo Markets – Charu Chana uważa, że lira może doświadczyć większej zmienności w nadchodzących tygodniach, ponieważ interwencje schodzą na dalszy plan i zaleca się bardziej "racjonalne" prowadzenie polityki. „Jednak lepsza komunikacja z rynkami przed posiedzeniem tureckiego banku może złagodzić zmienność" - dodaje.

Zobacz również: Inflacja w Europie – są najnowsze dane. Duża zmiana tempa wzrostu cen w najważniejszej gospodarce UE

 

... jednak giełda bije rekordy

Wczoraj turecki bank centralny ogłosił, że deficyt na rachunku obrotów bieżących kraju w kwietniu wzrósł do 5,404 mld USD, a liczba ta przekroczyła prognozę Reutera. Oddzielnie, stopa bezrobocia w Turcji wzrosła o 0.1 punktu miesiąc do miesiąca względem 10.2% w kwietniu.

Reklama

Mimo publikacji nienajlepszych danych ekonomicznych i niskiego kursu liry, główny turecki indeks giełdowy osiągnął rekordowy poziom 5 725,25 punktów na początku wczorajszej sesji. Tym samym od reelekcji Erdogana turecka giełda urosła aż o 25%.

Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim tureckie przedsiębiorstwa jednym z największych beneficjentem sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Gdy państwa zachodnie zaczęły ograniczać wszelkie powiązania handlowe z Rosją, z powodu jej pełnowymiarowej agresji na Ukrainę, Erdogan zdecydował się na wykorzystanie tej sytuacji.

Na miejsce wycofujących się europejskich towarów zaczęły pojawiać się dobra produkowane przez Tureckie firmy. Kraj ze stolicą w Ankarze jest jedynym z niewielu, które zwiększyły eksport do Rosji po wybuchu konfliktu (tym samym dostarczając im towary objęte sankcjami), co pozwoliło zbić im niemałą fortunę.

Ponadto właśnie rozpoczyna się wakacyjny sezon letni. Na czym zarówno zyskują tureckie linie lotnicze (w tym największe Turkish Airlines), jak i rodzimy sektor turystyki. Jakby nie patrzeć turystyka stanowi ważny element gospodarki znad Bosforu, a rekordowo tania lira tylko napędza zagraniczny ruch turystyczny.

Zobacz również: Wielka Brytania – co za dane z rynku pracy! Zobacz co to oznacza dla gospodarki i jak reaguje funt

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka sytuacja gospodarcza Turcji