Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka stopa bezrobocia w USA w czerwcu

Po wczorajszym pozytywnym zaskoczeniu danymi ADP z amerykańskiego rynku pracy, nadszedł czas na rozczarowanie. Czternaście razy z rzędu oficjalne dane o liczbie nowych etatów w sektorze pozarolniczym w USA przebijały oczekiwania analityków. W czerwcu jednak ta passa został przerwana, a raport NFP przyniósł najsłabszy odczyt od grudnia 2021 roku. Kurs dolara reaguje gwałtownym osłabieniem.

 

Na skróty:

  • Czerwcowy raport NFP tym razem okazał się słabszy od oczekiwań analityków
  • Liczba etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) w Stanach Zjednoczonych wzrosła w czerwcu o 209 000
  • Rynkowy konsensus zakładał odczyt na poziomie 225 tys. nowych etatów
  • Jest to pierwszy od kilkunastu miesięcy odczyt z rynku pracy w USA poniżej oczekiwań
  • Wciąż niezłą kondycję amerykańskiego rynku pracy potwierdza jednak wzrost przeciętnego wynagrodzenia powyżej oczekiwań oraz poniżej inflacji (nie znamy jeszcze oficjalnego odczytu za czerwiec)
  • W odpowiedzi na słabsze od oczekiwań dane NFP kurs dolara zanotował dynamiczne spadki
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Koniec pozytywnych zaskoczeń z amerykańskiego rynku pracy

Jak wynika z danych Biura Statystyki Pracy, w czerwcu liczba nowych etatów w amerykańskim sektorze pozarolniczym wyniosła zaledwie 209 000 i tym samym okazała się niższa od oczekiwań. Analitycy spodziewali się bowiem odczytu na poziomie 225 000 nowych etatów w poprzednim miesiącu. Tym samym przerwana została passa zadziwiająco dobrych odczytów z amerykańskiego rynku pracy, które aż czternaście razy z rzędu zauważalnie przebijały oczekiwania analityków.

 

 

Reklama

Jest to najsłabszy odczyt w tym roku i jednocześnie najniższy przyrost liczby etatów w sektorze pozarolniczym od grudnia 2021 roku (wówczas raport NFP wyniósł niecałe 200 tys. etatów). W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba etatów w sektorze pozarolniczym rosła przeciętnie o 278 000 miesięcznie.

Jednocześnie Biuro Statystyki Pracy zrewidowało w dół majowy odczyt NFP, obniżając liczbę nowych etatów w sektorze pozarolniczym do 306 000 (z wcześniejszych 339 tys.). I tak był on jednak znacznie powyżej oczekiwań - konsensus rynkowy zakładał bowiem przyrost etatów w maju na poziomie 180 000.

Sprawdź także: Amerykanie niechętnie sięgają do kieszeni, mimo że ich realne dochody rosną. Kurs dolara reaguje osłabieniem 

 

Wracając do raportu za czerwiec, słabszy od oczekiwań okazał się również wzrost liczby etatów w sektorze prywatnym, który wyniósł 149 000, wobec oczekiwanych przez analityków 200 000. Dla porównania, w maju liczba etatów we sektorze prywatnym wzrosła o 259 000.

Wyższa od założeń konsensusu rynkowego było natomiast przeciętne wynagrodzenie godzinowe w czerwcu. Wzrosło ono o 4,4% w skali roku i o 0,4% w porównaniu do maja, osiągając poziom 33,58 dolarów. W przypadku pracowników sektora prywatnego, zajmujących się produkcją, przeciętne wynagrodzenie godzinowe wyniosło 28,83 USD.

Reklama

Analitycy spodziewali się wzrostu płacy godzinowej na poziomie 4,2% w skali roku, wobec 4,4% r/r w maju.

Jeśli chodzi zaś o długość tygodnia pracy, to w czerwcu wyniosła ona 34,4 godziny i była nieznacznie wyższa od średniej z maja i oczekiwań analityków (34,3 godziny).

Czerwcowa stopa bezrobocia wyliczana przez Biuro Statystyki Pracy wyniosła 3,6% i była zgodna z oczekiwaniami rynku. Dla porównania, w maju bezrobocie rejestrowane w Stanach Zjednoczonych wyniosło 3,7%.

Zobacz także: Prawie pół miliona nowych etatów! Dane z rynku pracy w USA zmasakrowały oczekiwania - kurs dolara zyskuje

 

Reklama

 

Warto przypomnieć również o wczorajszych odczytach ADP, które przyniosły zadziwiająco mocne dane z amerykańskiego rynku pracy. Wg raportu firmy ADP w czerwcu liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła o niemal pół miliona (dokładnie: 497 tys.), wobec oczekiwanych przez analityków 228 000 etatów. Był to najwyższy odczyt ADP od grudnia 2021 roku, po raz kolejny przekraczający rynkowy konsensus. Nieco słabiej wypadły czwartkowe dane JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) za maj, publikowane przez Biuro statystyki Pracy - liczba nieobsadzonych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych spadła w maju do 9,824 mln, wobec 10,3 mln wakatów w kwietniu.

Nie da się jednak ukryć, że to raport NFP jest najważniejszą publikacją z amerykańskiego rynku pracy, co zresztą widać po reakcji rynku.

Po publikacji czerwcowych payrollsów kurs dolara zanotował gwałtowne osłabienie. Notowania EUR/USD wystrzeliły z poziomu 1,088 powyżej 1,092. Dolar osłabił się również w stosunku do polskiego złotego - kurs USD/PLN spadł z poziomu powyżej 4,11 do 4,09.

Spadek rentowności zanotowały również amerykańskie obligacje skarbowe - rentowność dwuletnich obligacji USA spadła z poziomu powyżej 5,01% do 4,95%.

Reklama

Mimo tego, że wzrost liczby etatów w czerwcu był najsłabszy od końca 2021 roku i niższy od oczekiwań analityków, to kondycja amerykańskiego rynku pracy pozostaje dobra, szczególnie w obliczu 4,4% wzrostu wynagrodzeń w skali roku, co oznacza drugi miesiąc z rzędu z realnym wzrostem płac w USA, czyli powyżej dynamiki inflacji - ta zaś w maju wyniosła równe 4% w skali roku (przy wzroście stawki godzinowej o 4,4% r/r, podobnie jak w czerwcu). Dane o inflacji za czerwiec poznamy w przyszłą środę, można jednak spokojnie założyć, że będzie ona niższa niż dynamika płac.

Czytaj także: Fatalne dane z USA - amerykański przemysł sygnalizuje recesję, dolar pod presją

Czytaj więcej