Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka sprzedaż CD Projekt w 2023

Czołowa polska spółka gamingowa pokazała wyniki finansowe za pierwszy kwartał. Można powiedzieć, że CD Projekt zmiażdżył oczekiwania analityków, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że te były zaniżone. Spółce udało się jednak poprawić zysk netto i wskaźniki marży w porównaniu z zeszłym rokiem. Jednocześnie prezes CD Projektu uciął spekulacje na temat rzekomego przejęcia spółki przez Sony, zapewniając że producent Cyberpunka nie jest na sprzedaż.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Na skróty:

  • CD Projekt w pierwszym kwartale osiągnął skonsolidowany zysk netto 69,7 mln złotych, przebijając zeszłoroczny wynik
  • Przychody ze sprzedaży wyniosły niecałe 175 mln PLN, co oznacza niemal 20% spadek r/r
  • Spółka pochwaliła się też sprzedażą ponad 50 mln kopii gry Wiedźmin III
  • W najbliższych dniach ruszy kampania marketingowa dodatku do Cyberpunka 2077 o nazwie Phantom Liberty
  • Prezes CD Projektu uciął spekulacje w kwestii rzekomych planów przejęcia spółki przez koncern Sony
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

CD Projekt przebija oczekiwania

Po zakończeniu poniedziałkowej sesji CD Projekt opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 roku. Okazały się one znacznie wyższe od rynkowych oczekiwań, w tym przypadku rozumianym jako konsensus analityków ankietowanych przez PAP Biznes, szczególnie w zakresie zysku netto oraz wyniku EBITDA. Wyniki są jednak zauważalnie słabsze zarówno w ujęciu rocznym, jak i w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Czołowa spółka gamingowa na warszawskim parkiecie w pierwszych trzech miesiącach roku zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 174,8 mln złotych, co oznacza spadek o 19% w porównaniu do wyniku z zeszłego roku (216,14 mln PLN). Wciąż jednak był to wynik powyżej oczekiwań analityków (o 2%), którzy spodziewali się przychodów na poziomie lekko przekraczającym 171 mln PLN. CD Projekt RED, czyli segment produkcji gier, odpowiadał za 135,2 mln złotych przychodów, zaś pozostałą część przychodów ze sprzedaży (41,5 mln PLN) wygenerował serwis dystrybucji gier GOG.

Reklama

CD Projekt w pierwszym kwartale osiągnął skonsolidowany zysk netto 69,7 mln złotych, co jest wynikiem o 1% lepszym niż rok wcześniej (68,92 mln PLN) i ponaddwukrotnie przewyższającym oczekiwania analityków, którzy spodziewali się zysku netto na poziomie niecałych 33 mln złotych. Oznacza to zysk na akcję (EPS) na poziomie 0,69 PLN.

Oczekiwania zauważalnie przebił również wynik EBITDA CD Projektu - w pierwszym kwartale wyniósł on 96,6 mln złotych, wobec oczekiwanych przez analityków 60 mln złotych. Dla porównania: w pierwszym kwartale zeszłego roku wynik EBITDA wyniósł 107,23 mln PLN, co oznacza spadek o 10% w skali roku. 

Pierwszy kwartał dla CD Projektu wypadł zaskakująco dobrze pod względem wskaźników marży - przebiły one nie tylko oczekiwania analityków, ale również wyniki spółki sprzed roku. Marża operacyjna CD Projektu wyniosła 40,9% (wobec oczekiwań na poziomie 22%), w porównaniu do 39,5% w pierwszym kwartale 2022 roku; marża EBITDA wzrosła o 5,65 pp. w skali roku, do 55,3%, wobec oczekiwanych przez analityków 35,2%. Była również wyższa niż w poprzednim, czwartym kwartale zeszłego roku (50,15%).

Marża netto CD Projektu również znacząco przebiła oczekiwania analityków - wyniosła ona 39,9%, wobec oczekiwanych przez konsensus 19,2%. W pierwszym kwartale zeszłego roku marża netto CD Projektu wyniosła 32%, jednak kwartał wcześniej była o 1 pp. wyższa.

Czytaj także: CD PROJEKT SA: raport finansowy (2023-05-29 17:15)

 

Reklama

  grafika numer 1 grafika numer 1

 

50 mln kopii Wiedźmina

Wraz z publikacją sprawozdania finansowego za pierwszy kwartał CD Projekt poinformował również o dotychczasowych wynikach sprzedaży swoich produkcji. Jak dotąd spółka sprzedała już 50 mln egzemplarzy swojego dotychczasowego hitu, czyli gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, która miała swoją premierę w maju 2015 roku. Łącznie zaś wszystkie gry z wiedźmińskiej serii sprzedały się w ponad 75 mln egzemplarzy.

Największy udział w sprzedaży miał jednak Cyberpunk 2077. Po raz kolejny dominująca część przychodów spółki pochodziła z Ameryki Północnej (115,72 mln złotych, odpowiadające za 66% całej sprzedaży), zaś nieco ponad 20% z Europy, nie wliczając Polski. Przychody w kraju odpowiadały za 3,35% całkowitej sumy (5,85 mln złotych).

W pierwszym kwartale większość mocy przerobowych spółki było wykorzystanych do prac nad szerokim dodatkiem do Cyberpunka 2077 o nazwie Phantom Liberty, który zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 8 czerwca, podczas wydarzenia Summer Game Fest. Jeszcze większa część załogi deweloperskiej została przydzielona do prac nad kolejnym strategicznym projektem spółki - grą z uniwersum Wiedźmina o nazwie Polaris, umownie określaną też Wiedźminem 4. Widać więc, że z kwartału na kwartał CD Projekt przesuwa ciężar pracy na swoją nową produkcję z segmentu AAA, której data premiery nie została jeszcze ujawniona. 

Czytaj także: Polski gigant gamedev znów w opałach! Zobacz co mówi o tym zamieszaniu znany polski analityk

Reklama

 

 

Koniec spekulacji o przejęciu

W ostatni weekend w mediach pojawiła się plotka o rzekomych planach przejęcia CD Projektu przez japońskiego giganta technologicznego, spółkę Sony, a konkretnie przez należącą do niego dywizję PlayStation. W sieci pojawiły się też spekulacje, że potencjalne przejęcie CD Projektu przez Sony wiązałoby się z planami wypuszczenia kolejnej flagowej produkcji Wiedźmin Polaris wyłącznie w wersji na konsole Sony PS5.

Mimo wszystko, na poniedziałkowej sesji akcjonariusze spółki zareagowali na plotkę o planowanym przejęciu CD Projektu dość optymistycznie, dając do zrozumienia, że „tanio skóry nie sprzedadzą”. Jednak jeszcze w trakcie sesji prezes CD Projektu Adam Kiciński uciął spekulacje na temat rzekomego przejęcia, powtarzając że chcą zostać niezależną spółką i nie prowadzą żadnych rozmów z Sony

Reklama

CD Projekt zakończył poniedziałkową sesję z ponad 5% wzrostem, przy kursie 125,0000 PLN za akcję. Był również najchętniej obracanym walorem na warszawskiej giełdzie - wartość obrotu przekroczyła 101,5 mln złotych.

Sprawozdanie finansowe za pierwszy kwartał zostało opublikowane już po zakończeniu handlu, wyniki powinny jednak zostać odebrane pozytywnie, co oczywiście nie musi oznaczać wzrostowej sesji we wtorek.

Warto dodać, że tak duży rozjazd pomiędzy konsensusem analityków a rzeczywistymi wynikami CD Projekt w pierwszym kwartale wynika z faktu, że oczekiwania analityków nie biorą pod uwagę ogłoszonego w połowie maja przez spółkę odwrócenia odpisu aktualizującego projektu Syriusz, który wyniósł pierwotnie 33,4 mln zł i obciążył wynik finansowy spółki i grupy kapitałowej za rok 2022. W pierwszym kwartale odwrócono 21,5 mln PLN z odpisu aktualizującego.

Czytaj także: Japoński gigant przejmie polskiego producenta gier video? Po raz kolejny pojawia się taka plotka

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka sprzedaż CD Projekt w 2023