Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka płaca minimalna w niemczech w 2023

Wzrost płacy minimalnej to jeden z tych tematów, który niezwykle skutecznie podnosi temperaturę dyskusji, szczególnie w sytuacji, gdy - tak jak w Polsce - jej wysokość pójdzie w górę od nowego roku o ponad 20%. Nasi zachodni sąsiedzi również podniosą minimalne wynagrodzenie, jednak Niemcy mogą zapomnieć o dwucyfrowej skali podwyżek, tym bardziej z dwójką z przodu. Czy wreszcie nadszedł moment, w którym niemieccy pracownicy mogą czegoś pozazdrościć Polakom?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Niemiec zazdrości Polakowi (dynamiki wzrostu) płacy minimalnej

Reklama

Niemieckie ministerstwo pracy rekomenduje podwyżkę płacy minimalnej od 1 stycznia 2024 roku do poziomu 12,41 euro za godzinę pracy. Obecnie minimalna stawka godzinowa w Niemczech wynosi równe 12 euro brutto, co odpowiada kwocie 53,34 złotych (przy kursie 4,44 PLN). Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie w Niemczech wzrośnie więc zaledwie o skromne 3,4%.

Ale to nie wszystko - u naszych zachodnich sąsiadów nie obowiązuje ustawa, która nakazywałaby podniesienie minimalnych stawek godzinowych każdego roku. Stąd też obecnie obowiązujące minimalne wynagrodzenie na poziomie 12 euro brutto zostało wprowadzone 1 października zeszłego roku. Wówczas wzrost był jednak znacznie bardziej imponujący, bo wcześniejsza minimalna stawka godzinowa wynosiła 10,45 euro. To zaś oznaczało wzrost płacy minimalnej na poziomie niecałych 15%.

Jeszcze wcześniej minimalna stawka godzinowa w Niemczech była podnoszona 1 lipca 2022 roku, z poziomu 9,82 euro (co wówczas oznaczało wzrost o 6,4%). Tak więc w okresie od lipca do października zeszłego roku niemiecka płaca minimalna wzrosła łącznie o ponad 22%.

Tak duży wzrost był jednak podyktowany rekordową inflacją konsumencką  w Niemczech, która w szczytowym momencie  (październik 2022) po raz pierwszy w historii kraju przekroczyła 10%, zaś w całym 2022 roku przebiła powojenny rekord, wynosząc 7,9% w porównaniu do poprzedniego roku.

Tegoroczna inflacja w Niemczech powoli hamuje, choć trudno mówić o tym, że niemiecka gospodarka weszła w stan dezinflacji - najświeższym potwierdzeniem tych słów niech będą dzisiejsze szacunkowe dane na temat czerwcowej inflacji u naszych zachodnich sąsiadów - zarówno wskaźnik CPI, jak i HICP okazały się nie tylko wyższe od oczekiwań, ale i wyższe od tych z maja.

Inflacja konsumencka w czerwcu została oszacowana na 6,4% w skali roku, wobec oczekiwanych 6,3% r/r i 6,1% w ujęciu rocznym odnotowanych w maju, natomiast inflacja HICP wyniosła 6,8% w skali roku, wobec majowych 6,3% r/r.

Reklama

Decyzja o podwyżce minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku o zaledwie 3,4% przy wciąż bardzo wysokiej inflacji w Niemczech wywołała sporo kontrowersji. Swój sprzeciw wyraziły przede wszystkim organizacje związkowe, które proponowały podwyżkę minimalnej stawki godzinowej do 13,50 euro, co oznaczałoby wzrost o 12,5%.

Co ciekawe, nimiecka ustawa o płacy minimalnej jest znacznie młodsza od polskich przepisów w tym zakresie. Została ona wprowadzona przez rząd koalicji SPD i CDU w 2015 roku, gdy premierem była Angela Merkel. Początkowo minimalna stawka godzinowa wynosiła 8,50 euro brutto, a kolejne jej wzrosty są ustalane przez specjalną komisję do spraw płacy minimalnej (Mindestlohnkommission).

Wcześniej również obowiązywały przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia, jednak stawki różniły się w zależności od sektorów gospodarki.

Sprawdź także: Koniunktura w strefie euro - kolejne spadki! Co dalej ze stopami procentowymi?

 

 

Inflacja w Polsce nie ma szans z płacą minimalną

Dla porównania w Polsce płaca minimalna wzrośnie w 2024 roku z nieporównywalnie większą dynamiką.

Reklama

Wg wstępnych założeń Rady Ministrów od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie do poziomu 4242 PLN brutto i (podobnie jak w tym roku) zostanie podniesiona również od 1 lipca, do poziomu 4300 PLN brutto. Oznacza to, że od przyszłego roku minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 27,10 PLN, natomiast od lipca 2024 roku jej wysokość wyniesie 28,10 PLN brutto za godzinę.

Obecnie minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3490 PLN brutto, a najniższa stawka godzinowa to 22,80 PLN. Jednak już za kilka dni, od 1 lipca wysokość płacy minimalnej pójdzie w górę, do 3600 PLN brutto, natomiast najniższa stawka godzinowa wzrośnie do 23,50 PLN. Oznacza to wypłatę „na rękę” (netto) na poziomie 2780 złotych miesięcznie, w przypadku zatrudnienia na pełen etat na podstawie umowy o pracę.

Płaca minimalna w Polsce wzrosła od początku 2023 roku o 16% w skali roku, natomiast od lipca będzie ona o 19,6% wyższa niż w 2022 roku.

Skala wzrostów w przyszłym roku będzie jeszcze bardziej imponująca: od stycznia przyszłego roku najniższe wynagrodzenie w Polsce zanotuje wzrost aż o 21,5% w skali roku, a licząc od lipcowej podwyżki w 2023 do tej w lipcu 2024 roku (z 3600 PLN do 4300 PLN) wzrost wyniesie 19,4%.

Sprawdź także: Niepokojąco wysoki wzrost płacy minimalnej. Jak gospodarka zareaguje na takie rewolucje?

 

Dlaczego w przyszłym roku po raz kolejny płacą minimalna zostanie podniesiona aż dwukrotnie?

Wynika to z obecnie obowiązującej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, która zakłada, że jeśli prognozowana w kolejnym roku inflacja przekracza 5% w ujęciu rocznym, to konieczne jest podniesienie najniższego dopuszczalnego wynagrodzenia również w połowie roku, na początku lipca. Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku ten warunek został spełniony, stąd dwie podwyżki płacy minimalnej.

Reklama

Tym samym płaca minimalna po podwyżce w lipcu przyszłego roku będzie stanowić prawie 56% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku. To zaś stawia nas w europejskiej czołówce, gdzie miejsca ustępujemy jedynie Grecji, w której płaca minimalna stanowi aż ponad 70% przeciętnego wynagrodzenia. Dla porównania, u naszych zachodnich sąsiadów ten odsetek wynosi obecnie 48,4%.

Sprawdź także: Inflacja w Niemczech przyspiesza! Zachodni sąsiedzi mają problem

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka płaca minimalna w niemczech w 2023