Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka jest relacja S&P Growth vs. Value

Turcja była rynkiem akcji, który dał najlepiej zarobić w 2022 roku. W USA drożały spółki energetyczne, a spółki wzrostowa popadły w totalną niełaskę.

Rok 2022 nie był dobry dla akcji, ani dla obligacji. Był wprost niszczycielski dla portfela 60/40 (60% akcji, 40% obligacji). Był najgorszym rokiem dla ryzykownych aktywów od 2008.

 

Fatalny rok dla portfela 60/40

Globalny rynek akcji w 2022 roku zniżkował o -18,2% - podaje firma Lazard Asset Management. Co ciekawe, rynki wschodzące akcji pokazały nieco lepszy wynik (-17,8%), niż giełda amerykańska (-18,1%). Zauważmy, że biorąc pod uwagę kilkunastoprocentową inflację, naprawdę trudno było w 2022 roku ochronić kapitał.

Reklama

 

Stopy zwrotu na rynkach akcji w 2022 r.

Źródło: Lazard AM

 

Fatalnie spisały się także obligacje. Wedle zagregowanego wskaźnika Bloomberga, potaniały o -16%. Barclay's Global Aggregate Bond Index spadł o -14%, notując najgorszy rok w swojej historii. Co za tym idzie, nic dziwnego, że portfel 60/40 zanotował najgorszy wynik w ciągu ostatnich… 100 lat! Pocieszające jest to, że tak fatalny rok – historycznie rzecz biorąc – zapowiada wiele lat o wiele lepszych wyników. Co się złego miało stać, to już się stało.

Reklama

 

Wyniki portfela 60/40 w ujęciu rocznym

Źródło: BoAML

 

Stopy zwrotu na wybranych aktywach w 2022

Reklama

Źródło: BlackRock

 

Jeśli chodzi o poszczególne rynki, to najwięcej i najłatwiej można było zarabiać w Turcji. Indeks BIST100 urósł w 2022 roku o 197%. Wyprzedził znacznie argentyński MERVAL (142%), oraz chilijski IPSA i kilka długości (22,1%). Co ciekawe, jeszcze tylko 7 krajowych indeksów zakończyło rok 2022 nad kreską, zazwyczaj pokazując wynik w okolicach 3-4%, a wśród nich są indeksy brazylijski i indyjski.

Jeśli chodzi o najsłabsze indeksy na świecie, to nic dziwnego, że na dnie zestawienia znalazł się rosyjski MOEX (-43%), bo Rosja to kraj, który rozpoczął dawno nie widzianą wojnę w Europie, i został obłożony gigantycznymi sankcjami, które biją w jego gospodarkę, do tego zmaga się z ucieczką wartościowego kapitału ludzkiego. Jednak na przedostatnim miejscu zaskoczenie – aż o -33% zniżkował indeks Nasdaq Composite, grupujący spółki technologiczne notowane na amerykańskiej giełdzie.

Zobacz również: Notowania spółki Tesla nie przestają spadać! Spekulanci grający przeciwko spółce Elona Muska rozbili bank

 

USA: energia i value górą, wzrostowa technologia w niełasce

Reklama

Jeśli chodzi o indeksy amerykańskie, to najmocniejszy okazał się ten grupujący spółki przemysłowe, gdyż zniżkował o ledwie -8,8%. Indeks S&P500 spadł o -19,44%, a należące do niego spółki straciły 8,2 bln USD kapitalizacji. Jeśli chodzi o sektory na giełdzie w USA, to tylko dwa zakończyły rok 2022 nad kreską, a zdecydowanie wyróżnił się sektor energetyczny (+59%), podczas gdy sektor spółek użyteczności publicznej urósł o skromne +1,6%.

Zobacz również: Nie ma cudów, są za to oszustwa! Uwaga na aplikacje gwarantujące zyski

 

Notowania indeksów amerykańskich w 2022

Źródło:CNBC

 

Wyniki indeksów USA

Reklama

Źródło: S&P Global

 

Popatrzmy teraz na stopy zwrotu, z wyłączeniem małych spółek. Najbardziej w ub.r. kapitalizację zwiększył koncern paliwowy ExxonMobil, bo aż o 80%. Niemal równie dobrze poradziła sobie spółka McKesson dystrybuująca sprzęt medyczny (+50%). Wśród największych przegranych są giełda kryptowalutowa Coinbase (-86%) oraz Meta, czyli dawny Facebook (-64%). Warto zerknąć na poniższą tabelkę, pokazującą jak bardzo kapitał znienawidził spółki technologiczne w 2022 roku.

 

Spółki z S&P500 o największej utracie wartości rynkowej w 2022

Reklama

Źródło: Visual Capitalist

 

Co za tym idzie, spółki value (nisko wycenione spółki z tradycyjnych sektorów, mogące się pochwalić regularnymi zyskami i często płacące dywidendy) wypadły w 2022 roku jako aktywa znacznie, znacznie lepiej od spółek growth (spółki wzrostowe, najczęściej spółki technologiczne). Relacja między wynikiem indeksu S&P Value a S&P Growth była największa na niekorzyść spółek wzrostowych od roku 2000.

 

Relacja S&P Growth vs. Value

Reklama

Źródło: Bloomberg / Edward Jones

Czytaj więcej