Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka jest Produkcja przemysłowa w strefie euro

USA: Inflacja CPI w USA w grudniu wzrosła do 7,0% r/r z 6,8% r/r w listopadzie i była najwyższa od 1982. Inflacja bazowa wzrosła do 5,5% r/r z 4,9% r/r miesiąc wcześniej, osiągając poziom nienotowany od 1991. Odsezonowany indeks CPI wzrósł o 0,5% m/m po wzroście o 0,8% m/m w listopadzie. Wzrost CPI w ciągu miesiąca wynikał w największym stopniu z cen schronienia (+0,4% m/m) oraz używanych samochodów (+3,5% m/m).

Ceny żywności wzrosły o 0,5% m/m, słabiej niż w poprzednich miesiącach. Ceny energii zmniejszyły się o 0,4% m/m, po wielu miesiącach solidnych wzrostów, co odzwierciedla spadki cen paliw i gazu ziemnego.

W kolejnych miesiącach możliwe jest wyhamowanie inflacji CPI, jednak w naszej ocenie w przypadku inflacji bazowej nadal jesteśmy przed szczytem. Dane wspierają jastrzębi zwrot Fed, szczególnie w kontekście twierdzenia J.Powella, że podwyższona inflacja utrudnia osiągnięcie celu pełnego zatrudnienia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: struktura inflacji CPI w Czechach oraz USA; limity cen produktów spożywczych na Węgrzech; produkcja przemysłowa w Eurolandzie - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: struktura inflacji CPI w Czechach oraz USA; limity cen produktów spożywczych na Węgrzech; produkcja przemysłowa w Eurolandzie - 1

POL: Według informacji na stronie Sejmu kandydatami na zwalniane 9 lutego przez G.Ancyparowicz i E.Łona stanowiska w RPP są Wiesław Janczyk i Elżbieta Ostrowska. E.Ostrowska jest profesorem nauk ekonomicznych, zajmuje się rynkami kapitałowymi i obecnie jest zatrudniona na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Z kolei W.Janczak jest posłem na Sejm RP z doświadczeniem w administracji publicznej. Poseł wyraził gotowość objęcia stanowiska w RPP, ale odmówił komentarza odnośnie do sytuacji gospodarczej i perspektyw polityki pieniężnej w Polsce, informując, że przedstawi swoje poglądy w trakcie wysłuchania na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, które może się odbyć już dzisiaj.

Reklama

W wypowiedziach z końca ubiegłego roku W.Janczak oceniał działania NBP i RPP jako profesjonalne i zdecydowane. Uznał też, że wysoka inflacja jest konsekwencją tego, że gospodarka szybko wychodzi z kryzysu. Nie znamy ocen E.Ostrowskiej co do aktualnej sytuacji gospodarczej. W swoich wcześniejszych ogólnych rozważaniach podkreślała znaczenie strategii bezpośredniego celu inflacyjnego i zarządzania oczekiwaniami inflacyjnymi, a także polityki kursowej. Jej zdaniem w czasie kryzysu polityka pieniężna może koncentrować się na zmniejszaniu rangi celu inflacyjnego na rzecz stymulacji PKB czy interwencji walutowej (stabilizowanie kursu). Naszym zdaniem wybór zaproponowanych kandydatów nie zmieniłby dotychczasowej funkcji reakcji RPP (oznaczałby kontynuację dotychczasowej linii polityki pieniężnej NBP).

CZE: Inflacja CPI w Czechach w grudniu wzrosła do 6,6% r/r z 6,0% r/r w listopadzie i była zgodna z oczekiwaniami. Inflacja bazowa wzrosła do rekordowego poziomu 8,6% r/r z 7,8% r/r miesiąc wcześniej, co zdaniem CNB w dużej mierze odzwierciedla rosnący wkład imputowanych czynszów właścicieli mieszkań, które odzwierciedlają niedawne wzrosty cen nieruchomości oraz kosztów w budownictwie. Ceny energii w dwóch ostatnich miesiącach 2021 były ograniczane przez tymczasową obniżkę VAT. Efekt ten przestanie działać w styczniu i przyczyni się do dalszego przyspieszenia wzrostu cen. Aktualna robocza prognoza CNB zakłada, że inflacja w styczniu wyniesie ok. 9% r/r, jednak podobnie jak w przypadku Polski niepewność związana ze zmianą cenników w warunkach postępującej presji kosztowej nie pozwala wykluczyć odczytu dwucyfrowego. Szczyt inflacyjny w Czechach jest więc jeszcze przed nami. W drugiej połowie roku można się jednak spodziewać stopniowego spadku inflacji, za sprawą negatywnego wpływu kursu walutowego na ceny w imporcie oraz trwające zacieśnianie polityki pieniężnej. Grudniowy odczyt inflacji w Czechach był o 1pp wyższy od jesiennej projekcji banku centralnego, a różnica wynikała głównie z cen w kategoriach bazowych. Przebieg procesów inflacyjnych uzasadnia więc dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Czechach. T.Holub z CNB nie wykluczył, że stopy procentowe w Czechach mogłyby wzrosnąć do 5% (obecnie 3,75%).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: struktura inflacji CPI w Czechach oraz USA; limity cen produktów spożywczych na Węgrzech; produkcja przemysłowa w Eurolandzie - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: struktura inflacji CPI w Czechach oraz USA; limity cen produktów spożywczych na Węgrzech; produkcja przemysłowa w Eurolandzie - 2

EUR: Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w listopadzie o 2,3% m/m po spadku o 1,3% m/m w październiku, znacznie silniej od oczekiwań. Produkcja była jednak o 1,5% niższa niż przed rokiem, po zrewidowanym mocno w dół wzroście o 0,2% r/r miesiąc wcześniej. W ujęciu r/r odnotowano silny spadek produkcji dóbr kapitałowych (-9,8%), podczas gdy produkcja dóbr pośrednich wzrosła o 1,9%, energii o 3,7%, dóbr konsumpcyjnych trwałych o 4,4%, a nietrwałych aż o 6,1%. Wynik dla całego sektora był więc nadal zaburzony przez braki komponentów szczególnie silnie odczuwane w motoryzacji. W ujęciu m/m produkcja dóbr kapitałowych wzrosła jednak o 1,5%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: struktura inflacji CPI w Czechach oraz USA; limity cen produktów spożywczych na Węgrzech; produkcja przemysłowa w Eurolandzie - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: struktura inflacji CPI w Czechach oraz USA; limity cen produktów spożywczych na Węgrzech; produkcja przemysłowa w Eurolandzie - 3

POL: Wiceminister finansów S.Skuza powiedział, że według obecnych szacunków deficyt budżetu w 2021 wyniósł ok. 25-26 mld PLN. W poniedziałek szef resortu finansów T.Kościński mówił, że deficyt budżetu w 2021 wyniósł ok. 35 mld PLN. Znacząca poprawa oczekiwanego wykonania może wynikać z bardzo dobrych wpływów z VAT pod koniec 2021, co z kolei mogło się wiązać z mocnym wzrostem konsumpcji (sprzedaż towarów i usług).

Reklama

POL: Wiceminister finansów S.Skuza powiedział, że w 2020 wydatki funduszu przeciwdziałania COVID kształtowały się, na poziomie 92–93 mld PLN, w 2021 bliżej 50 mld PLN, a w tym roku planuje się jeszcze niższe wydatki.

USA: L.Brainard powiedziała, że najważniejszym celem Fed jest ograniczenie inflacji przy utrzymaniu ożywienia gospodarczego. P.Harker (Philadelphia Fed) powiedział, że obecnie przewiduje trzy podwyżki stóp w USA w tym roku, ale jest gotów na więcej, jeśli byłoby to wymagane.

USA: Beżowa Księga Fed pokazała, że gospodarka rośnie w umiarkowanym tempie, a wzrost wciąż jest ograniczany przez problemy z podażą pracy i w łańcuchach dostaw. Raport wskazał na dalsze zacieśnianie się sytuacji na amerykańskim rynku pracy i rosnącą presję cenową, co wspiera J.Powella i FOMC w szybszej redukcji skupu aktywów.

POL: Senat powołał w środę wieczorem L.Koteckiego i P.Litwiniuka na 6-letnią kadencję do Rady Polityki Pieniężnej. Obejmą oni funkcję z dniem 26 stycznia.

HUN: Węgry wprowadzają (od 1 lutego) limity cen sześciu produktów spożywczych (cukru granulowanego, mąki pszennej, oleju słonecznikowego, udźca wieprzowego, piersi z kurczaka i mleka krowiego 2,8% UHT). Według V.Orbana ceny mają wrócić do poziomu z 15 października.

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka jest Produkcja przemysłowa w strefie euro