Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka inflacja w Hiszpanii w 2023

Odczyt wstępny CPI w Niemczech za marzec wyniósł 7,4% r/r. Dezinflacja u naszych zachodnich sąsiadów nie jest tak dynamiczna, jak w dalekiej Hiszpanii.

 

  • Wstępny odczyt CPI dla Niemiec za marzec 2023: 7,4% r/r. Konsensus zakładał 7,3% r/r.
  • Wskaźnik HICP wyniósł 7,8% r/r. Konsensus prognoz wskazywał na spadek do 7,5% r/r z 9,3% r/r w lutym.
  • Wskaźnik CPI w ujęciu m/m urósł o 0,8%, po 0,8% w lutym, prognoza mówiła o 0,7%.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Inflacja konsumencka w Niemczech wstępnie w marcu 2023 wyniosła 7,4% r/r oraz 0,8% m/m. Prognozy zakładały 7,3% r/r oraz 0,7% m/m.

Wskaźnik HICP wyniósł 7,8% r/r. Konsensus prognoz wskazywał na spadek do 7,5% r/r z 9,3% r/r w lutym. W ujęciu m/m sięgnął 1,1%, przy oczekiwaniu 0,8%, i 1% w lutym.

Dzisiejsza publikacja to dobry wstęp do odczytu dla całej strefy euro, który pojawi się jutro. Niemcy mają  największą wagę (27,7%) ze wszystkich członków Eurolandu w indeksie HICP dla unii walutowej.

Reklama

Za wynik niemieckiego wskaźnika odpowiadają głównie komponenty cen energii i żywności. Ekonomiści spodziewali się, że efekt bazy będzie silniejszy.

Zobacz również: Król Obligacji alarmuje: recesja nadejdzie w ciągu najbliższych czterech miesięcy. Ostrzega nie tylko on, ale i inni znani analitycy

 

  

Analitycy: słabe tempo dezinflacji wywiera presję na dalsze podwyżki stóp w eurolandzie

Reklama

Sytuację inflacyjną w Niemczech skomentował dla nas Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.

"7,4% w marcu to najniższa wartość od kwietnia 2022 r. Odczyt tylko nieznacznie powyżej oczekiwań. Jak podał Destatis, w marcu 2023 r. ceny żywności nadal wykazywały ponadprzeciętny wzrost (+22,3%) w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego. Natomiast wzrost cen energii wyraźnie zwolnił (+3,5%) po gwałtownym wzroście cen energii w marcu 2022 roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę (luty 2023: +19,1% w stosunku do lutego 2022). Oprócz tego efektu bazy, który wynika z wysokiego poziomu wskaźnika z marca 2022 r., do rozwoju przyczyniły się środki z trzeciego pakietu ulg rządu federalnego odzwierciedlone we wskaźniku cen konsumpcyjnych" - tłumaczy Kostecki.

Euro umacnia się dziś do USD o 0,45%.

"W grze wciąż pozostają podwyżki stóp procentowych, do których skłaniają się przedstawiciele EBC w swoich ostatnich wypowiedziach. Dezinflacja w Niemczech jest widoczna, ale jej tempo jest mniejsze, niż się spodziewano, co może wywierać presję na dalsze podwyżki stóp procentowych w eurolandzie" - uważa Kostecki.

Zobacz również: Jest inflacja, będzie dezinflacja. Jakie czynniki doprowadzą do jej transformacji?

 

Mocna dezinflacja w Hiszpanii, ale powierzchowna

Reklama

Warto zauważyć, że dziś rano pokazały się również bardzo optymistyczne dane o inflacji w Hiszpanii. Eksperci prognozowali spowolnienie tempa wzrostu cen do 3,8% w skali roku, a odczyt CPI wyniósł 3,3%.

„Są to co prawda tylko wstępne dane, ale pokazują bardzo korzystną tendencję. Tym bardziej, że miesiąc temu wskaźnik CPI w Hiszpanii wynosił 6% - to i tak wartość, o której jeszcze przynajmniej przez kilka kwartałów będziemy w Polsce mogli tylko pomarzyć. Zatem Hiszpania, dość niespodziewanie, została liderem wyścigu ograniczania inflacji. O 0,1% wyprzedza bowiem Lichtenstein i Szwajcarię” – wskazuje Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy Currency One.

Trzeba jednak zauważyć, że inflacja bazowa – czyli wskaźnik bez nieprzetworzonej żywności, energii oraz paliw – spadła o włos do 7,5% w marcu z 7,6% miesiąc wcześniej. To pokazuje, że inflacja jest jednak uporczywa.

Jutro poznamy wstępne odczyty CPI z Francji, Włoch i całego eurolandu.

Zobacz również: Inflacja w marcu w Polsce - gorzej już być nie może? Analitycy prognozują spadek inflacji, ale o niższych cenach w sklepach możesz zapomnieć...

Czytaj więcej