Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka decyzja FOMC w maju

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • Bezapelacyjnie najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym nadchodzącego tygodnia będzie środowa decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych w USA (20:00) oraz wystąpienie prezesa Fed Jerome Powella (20:30)
  • Dzień później, w czwartek o 14:15, decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro podejmie EBC. O godz. 14:45 rozpocznie się konferencja prezes EBC Christine Lagarde
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG
  • Zobacz także: Inflacja w Polsce spada - najnowsze dane przebiły oczekiwania analityków

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Poniedziałek, 1 maja

Pierwszy dzień nowego miesiąca będzie wolny od sesji handlowej w większości europejskich krajów. Handel nie odbędzie się m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, a także w Chinach. Najważniejszy rynek świata będzie jednak otwarty w poniedziałek, ponadto 1 maja opublikowane zostaną istotne odczyty makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej jednak (o godz. 2:30) opublikowane zostaną kwietniowe odczyty indeksu PMI dla przemysłu Japonii - wstępny odczyt wyniósł 49,5 pkt., wobec 49,2 pkt. miesiąc wcześniej.

O godz. 15:45 poznamy ostateczne odczyty kwietniowego indeksu PMI dla przemysłu - szacunkowy odczyt wyniósł 50,4 pkt., zaś przemysłowe PMI za marzec to 49,2 pkt.

Kwadrans później (godz. 16:00) opublikowany zostanie kwietniowy indeks ISM dla przemysłu. Prognozy zakładają nieznaczną poprawę nastrojów i wzrost wskaźnika do 46,6 pkt., wobec 46,3 pkt. odnotowanych w marcu.

Wraz z odczytem ISM opublikowane zostaną indeksy zatrudnienia w przemyśle i cen płaconych za kwiecień.

Czytaj także: Rozczarowujące dane z USA - amerykańska gospodarka rośnie dużo słabiej od oczekiwań. Kurs dolara reaguje

Reklama

 

Wtorek, 2 maja

Wtorkowa sesja upłynie przede wszystkim pod znakiem publikacji indeksów PMI dla przemysłu oraz inflacji konsumenckiej.

Seria odczytów rozpocznie się od Chin, które opublikują dane o godz. 3:45. analitycy spodziewają się wyniku na poziomie 50,3 pkt., wobec równych 50 pkt. w marcu.

O godz. 6:30 poznamy decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Australii. Konsensus rynkowy zakłada, że Bank of Australia zakończył cykl podwyżek w marcu i stopy procentowe nie ulegną zmianie na majowym posiedzeniu (główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 3,60%).

O godz. 9:00 poznamy kwietniowe odczyty przemysłowego PMI dla Polski - prognoza zakłada odczyt na poziomie 48 pkt., wobec 48,3 pkt., osiągniętych w marcu.

Niecałą godzinę później, o godz. 9:55, poznamy odczyt przemysłowego PMI dla Niemiec. Szacunkowy odczyt za kwiecień wyniósł 44 pkt., wobec 44,7 pkt. odnotowanych w poprzednim miesiącu.

Reklama

O godz. 10:00 opublikowane zostaną odczyty indeksu PMI dla przemysłu strefy euro za kwiecień - wstępna dane wyniosły 45,5 pkt., w porównaniu do 44,7 pkt. za marzec.

O godz. 10:30 finalne odczyty przemysłowego PMI opublikuje Wielka Brytania (wstępnie 46,6 pkt., wobec 47,9 pkt. w marcu)

O godz. 11:00 opublikowane zostaną kwietniowe dane na temat inflacji CPI we Włoszech oraz ostateczne dane na temat inflacji HICP (w tym bazowej) ze strefy euro. Wstępny odczyt HICP wyniósł 6,9% w skali roku (identycznie jak w marcu), zaś w przypadku bazowej HICP (z wyłączeniem cen żywności i energii) było to 5,7% w ujęciu rocznym.

O godz. 16:00 opublikowane zostaną marcowe dane na temat zamówień w USA - w przemyśle, na dobra trwałe, w tym bez środków transportu. Oczekiwania wobec zamówień na dobra trwałe to wzrost o 3,2% m/m, wobec spadku o -1,2% m/m w lutym. 

Czytaj również: Inflacja w tych dwóch dużych europejskich krajach nie odpuszcza, to źle wróży i dla Polski

 

Środa, 3 maja

Na środowej sesji handel nie odbędzie się w Polsce, w Japonii, Chinach oraz Turcji.

Reklama

O godz. 14:15 opublikowany zostanie kwietniowy raport ADP, obrazujący kondycję amerykańskiego rynku pracy. Analitycy prognozują wzrost liczby etatów w kwietniu na poziomie 150 000, wobec 145 000 odnotowanych w marcu.

O godz. 15:45 poznamy ostateczny odczyt kwietniowego indeksu PMI dla usług, którego szacunkowy odczyt wyniósł 53,7 pkt., w porównaniu do 52,6 pkt. w marcu.

O godz. 16:00 opublikowany zostanie usługowy ISM za kwiecień - oczekiwany wynik to 51,6 pkt.,  wobec 51,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Wraz z odczytem ISM poznamy odczyty indeksu aktywności biznesowej oraz usługowych cen płaconych i zatrudnienia.

Bez wątpienia w centrum uwagi w nadchodzącym tygodniu znajdzie się decyzja Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie stóp procentowych w USA, którą poznamy o 20:00. Przed rozpoczęciem nowego tygodnia handlowego ponad 84% uczestników rynku terminowego obstawia podwyżkę stop o 25 punktów bazowych (do przedziału 5,00-5,25%), co oznaczałoby dziesiątą z rzędu podwyżkę w tym cyklu zacieśniania monetarnego, prowadzonego od marca zeszłego roku przez Fed.

Równie istotna, o ile nie ważniejsza, będzie konferencja prezesa Fed Jerome Powella, która rozpocznie się o godz. 20:30. To na niej rynki będą wyczekiwać sygnałów w kwestii dalszych decyzji rezerwy federalnej. 

Zobacz również: Stopy procentowe w tym kraju znów poszły w górę i będą rosnąć. Jego waluta wciąż jednak się osłabia

 

Czwartek, 4 maja

Reklama

W czwartek sesje handlowe nie odbędą się w Japonii oraz Turcji.

Na czwartkowej sesji poznamy odczyty usługowego indeksu PMI dla Australii (godz. 01:00), Chin (godz. 03:45), Francji (09:50) oraz Wielkiej Brytanii (godz. 10:30).

O godz. 11:00 Eurostat opublikuje marcowe dane na temat inflacji producentów w strefie euro. Oczekiwania analityków zakładają odczyt na poziomie 5,4% w skali roku, co byłoby znacznym spadkiem dynamiki wobec lutego, w którym wskaźnik PPI wyniósł 13,2% w ujęciu rocznym.

O godz. 14:15 poznamy decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych w strefie euro. Analitycy spodziewają się kolejnej, siódmej w tym cyklu zacieśniania monetarnego, podwyżki stóp, tym razem o 25 punktów bazowych. Tym samym stopa depozytowa wzrośnie do 3,25%, a refinansowa do 3,75%.

O godz. 14:45 rozpocznie się konferencja prasowa prezes EBC, Christine Lagarde.

Sprawdź także: Bank centralny Turcji podjął decyzję w sprawie stóp. Zobacz jak reaguje lira turecka (TRY)

 

Piątek, 5 maja

Reklama

Na ostatniej sesji handlowej tygodnia opublikowane zostaną dane na temat kwietniowego bilansu handlu zagranicznego Chin. O godz. 8:30 opublikowane zostaną odczyty kwietniowej inflacji CPI w Szwajcarii (prognoza 2,8% w skali roku, wobec 2,9% r/r w marcu).

O godz. 14:30 poznamy kwietniowy raport NFP, czyli najistotniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Prognozowana zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym zakłada wzrost liczby etatów o 180 000, wobec odczytu na poziomie 236 000 nowych etatów w marcu. Poza samymi danymi o zmianie liczby etatów, Biuro Statystyki Pracy pokaże też dane na temat stopy bezrobocia w USA, przeciętnej godzinowej płacy i długości tygodnia pracy.

W tym samym czasie (godz. 14:30) opublikowane zostaną również kwietniowe dane z rynku pracy w Kanadzie (zmiana zatrudnienia, stopa bezrobocia) 

Czytaj także: Rok 2023 będzie wyboisty dla dolara (USD) – prognozuje słynny bank inwestycyjny

Czytaj więcej