Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak zmieniła się stopa bezrobocia w Polsce

W czwartek poznaliśmy dane na temat stopy bezrobocia w styczniu oraz wstępne odczyty aktywności zawodowej Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

 

Na skróty:

  • Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,5% w styczniu
  • Są to dane zgodne z oczekiwaniami analityków
  • W styczniu 2022 roku stopa bezrobocia również wynosiła 5,5%
  • Wg danych BAEL osoby pracujące stanowiły w 4 kwartale 2022 r. 56,5% ludności w wieku 15-89 lat
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Stopa bezrobocia w styczniu

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5%, co jest identycznym poziomem jak w styczniu 2022 roku. Odczyt jest zgodny z oczekiwaniami - analitycy spodziewali się styczniowej stopy bezrobocia właśnie na poziomie 5,5%, wobec 5,2% odnotowanych w grudniu zeszłego roku.

Mimo nieznacznego wzrostu stopy bezrobocia, polski rynek pracy wciąż znajduje się w bardzo dobrej kondycji, szczególnie że jeszcze w październiku zeszłego roku bezrobocie wynosiło historycznie niskie 4,8%.

Wszystko to w otoczeniu wysokich stóp procentowych NBP, które zostały podniesione aż jedenastokrotnie w okresie październik 2021-wrzesień 2022. Aktualnie stopa referencyjna wynosi 6,75% i najbliższe miesiące nie zapowiadają rozpoczęcia cyklu obniżek stóp przez RPP, na co najprawdopodobniej trzeba będzie poczekać do początku przyszłego roku. Poza samą restrykcyjną polityką monetarną NBP, nie bez znaczenia są też odczyty makroekonomiczne z Polski, wskazujące na spowolnienie aktywności gospodarczej, które ma wpływ na ochłodzenie rynku pracy. W czwartym kwartale zeszłego roku gospodarka w ujęciu kwartalnym skurczyła się aż o -2,4% k/k, wobec oczekiwanych -0,4% k/k. To zaś oznacza, że wejście Polski w stan technicznej recesji w I kwartale wydaje się nieuniknione.

Czytaj również: Tak słabego wyniku nie było od 20 lat! W tle likwidacje i zwolnienia

Reklama

 

GUS, wraz czwartkowymi danymi na temat stopy bezrobocia w styczniu, pokazał również wstępne dane na temat aktywności zawodowej wg BAEL (Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności). Wynika z nich, że czwartym kwartale 2022 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat wyniosła 17294 tys., z tego: 16796 tys. stanowili pracujący, natomiast 499 tys. – bezrobotni. Populacja biernych zawodowo w analogicznej grupie wieku liczyła 12426 tys. osób. Osoby pracujące stanowiły w 4 kwartale 2022 r. 56,5% ludności w wieku 15-89 lat. W porównaniu z poprzedzającym go kwartałem 2022 r., jak i analogicznym okresem 2021 r. wskaźnik zatrudnienia zwiększył się odpowiednio o 0,4 p. proc. i 0,2 p. proc. Wskaźnik ten był wyższy w zbiorowości mężczyzn (63,9%) niż kobiet (49,7%).

Czytaj również: Ta spółka jeszcze do niedawna była w WIG20. Dziś ma rekordowe straty

 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Średnia liczba godzin przepracowanych w badanym tygodniu w głównym miejscu pracy wyniosła 38,7 godziny.

Osoby bezrobotne stanowiły w 4 kwartale 2022 r. 2,9% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-89 lat. Wysokość stopy bezrobocia pozostała na takim samym poziomie jak w poprzednim kwartale oraz w 4 kwartale 2021 r. Natężenie bezrobocia było niższe wśród populacji kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 2,8% wobec 3,0%).

 

Osoby bierne zawodowo stanowiły w 4 kwartale 2022 r. 41,8% ogółu ludności w wieku 15-89 lat. Odsetek ten ukształtował się na niższym poziomie w porównaniu z poprzednim kwartałem (spadek o 0,4 p. proc.), jak i w odniesieniu do 4 kwartału 2021 r. (spadek o 0,2 p. Proc.).

Czytaj również: Zarabiamy mniej niż rok temu, a zatrudnienie rozczarowuje - analizujemy nowe dane z polskiego rynku pracy

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak zmieniła się stopa bezrobocia w Polsce